| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Pokoje dziecięce. Kiedy pokój dziecka jest ustawny?

Pokoje dziecięce. Kiedy pokój dziecka jest ustawny?

Duże pokoje dziecięce wcale nie muszą być ustawne. O tym, czy pokój dziecka będzie wygodny, decyduje nie tylko jego wielkość, ale i kształt, rozmieszczenie okien i drzwi wewnętrznych.

Duże pokoje dziecięce nie muszą być ustawne

Przeglądając projekty domów, zwracamy uwagę na metraż poszczególnych pomieszczeń. Myślimy zazwyczaj o tym, aby znacznie powiększyć sobie przestrzeń życiową. Dość mamy klitek, ciemnych kuchni i wąskich korytarzy. Możemy jednak łatwo wpaść w pułapkę nadmiernie dużych powierzchni domu, za które oczywiście przyjdzie nam zapłacić, a później utrzymywać i sprzątać. Nie tylko wielkość jest ważna. O tym, czy dom jest naprawdę dobrze zaprojektowany, przekonamy się, ustawiając meble.

Pokój na planie kwadratu o wymiarach 3,5 x 3,5 m. Okna dobrze oświetlają całe pomieszczenie. Usytuowanie okien i drzwi pozwala na wykorzystanie wszystkich narożników pokoju. W tym pomieszczeniu można swobodnie przestawiać meble i wszystkie rozwiązania wydają się dobre. Każdy wybierze najlepsze dla siebie.

Pokój o powierzchni 12 m2 – mniejszy a lepszy

Pokój na planie wydłużonego prostokąta o wymiarach 3,1 x 5,6 m. Usytuowanie okien, drzwi, grzejnika na ścianie utrudni ustawienie łóżka i urządzenie dobrze oświetlonego miejsca pracy. Nie ma wielu sposobów ustawienia mebli i wydaje się, że oba mają wady.

Pokój o powierzchni 16 m2 – większy, ale...

Pokój dziecięcy warto podzielić na strefy

Pokoje dziecięce pełnią zwykle kilka funkcji, dlatego możliwość ich wygodnego podziału na poszczególne strefy ma zasadnicze znaczenie. Przestrzeń pokoju dziecięcego powinna dać się tak zaaranżować, by nie tylko zmieścić, ale i oddzielić poszczególne funkcje.

Jeśli więc pokój nastolatka jest jednocześnie sypialnią i miejscem nauki, musi być możliwość odizolowania łóżka od biurka z komputerem, a także urządzenia kąta, w którym będzie mógł przyjąć gości. Oczywiście wielkość pomieszczenia ma wpływ na wygodę urządzania pokoju. Jednak na nic nam metry kwadratowe, których nijak nie można zagospodarować.

Na co warto zwrócić uwagę, urządzając pokoje dziecięce:

  • Proporcje pokoju dziecięcego. Pokoje dziecięce o kształcie zbliżonym do kwadratu łatwiej się urządza, a ich przestrzeń jest lepiej odbierana przez mieszkańców. Długi a wąski pokój przywodzi często na myśl przedział kolejowy. Ustawienie mebli wzdłuż ścian tylko pogłębi to nieprzyjemne wrażenie.

  • Drzwi wewnętrzne. Najpowszechniejszym błędem w sytuowaniu drzwi jest osadzanie ich w narożniku pomieszczenia tak, że po ich otwarciu za skrzydłem nic już się nie mieści. Przed otwartymi drzwiami musi pozostać dostatecznie dużo wolnego miejsca, aby nie wchodzić bezpośrednio na biurko czy szafę. Jeśli pokój jest przechodni, ma drzwi do osobnej łazienki czy garderoby albo własne wyjście na taras, trzeba w nim zapewnić miejsce na komunikację. Drugie drzwi w pokoju to dodatkowa powierzchnia potrzebna na dojście do nich oraz ich otwieranie.

  • Usytuowanie i wielkość okien ma nie mniejsze znaczenie. Jeśli okna są dużą płaszczyzną zajmującą znaczną powierzchnię ściany, to nie wykorzystamy jej na ustawienie regału czy szafy. Musimy pozostawić na tyle wygodne dojście do okien, by móc je swobodnie otwierać i zamykać. To, czy okno jest wysoko bądź nisko osadzone, ma wpływ na rodzaj mebli, które można pod nim ustawić – biurko, komodę czy tylko niską szafkę. Przed wysokimi portfenetrami trzeba zostawić wolną przestrzeń.

Przeczytaj dodatkowo:
Meble i dodatki do pokoju dziecięcego. Wybieramy...

Urządzamy pokój dziecka w wieku przedszkolnym. Jakie meble dziecięce sprawdzą się najlepiej? Jak...

Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce...

Ciemny, nieużytkowy strych zmienił się w przestronny pokój dziecięcy. Na poddaszu zagospodarowano nie...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

9 pomysłowych aranżacji pokoju dziecięcego. Pokój...

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, a jednocześnie go nie przytłaczać. Zobacz,...

Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Malowanie pokoju dziecięcego? Tylko bezpiecznymi...

Urządzając pokój dziecięcy, warto zwrócić szczególną uwagę na wykończenie ścian. Farba...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.