| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Kiedy dom jest bezpieczny dla dzieci? Jakie wybrać materiały wykończeniowe, meble, sprzęty

Kiedy dom jest bezpieczny dla dzieci? Jakie wybrać materiały wykończeniowe, meble, sprzęty

O bezpieczeństwie użytkowania domu decydują także materiały wykończeniowe, meble, sprzęty, a nawet drobne elementy wyposażenia. Mają one szczególne znaczenie, gdy w domu są dzieci i osoby mniej sprawne.

Na co zwrócić uwagę, urządzając wnętrze przyjazne dla dziecka?

Wybierając elementy wykończenia domu, trzeba myśleć nie tylko o ich urodzie. Będziemy czuć się w domu dobrze, gdy korzystanie z wnętrz będzie równie wygodne, jak bezpieczne. Szczególnie ważne, nie tylko z punktu widzenia osób słabszych, jest odpowiednie wykończenie podłóg. Znaczenie dla bezpieczeństwa domowników mają także kształt schodów, materiał, którym zostaną wykończone, oraz zwieńczające je balustrady. Warto też unikać mebli i elementów wyposażenia o ostrych kantach. Bardziej komfortowo będziemy się czuli, jeśli zastosujemy zabezpieczenia chroniące dzieci nie tylko przed poważniejszymi wypadkami, ale także codziennym nabijaniem guzów.

Jakie szkło w domu jest bezpieczne dla dzieci?

Z pewnością trzeba uważać na duże przeszklenia takie jak wewnętrzne okna czy przeszklone drzwi. Jeśli sięgają one od podłogi aż po sufit, są zagrożeniem nie tylko dla małych dzieci. Tak doskonale tworzą iluzję przestrzeni, że wypełnień z przezroczystego szkła po prostu można nie zauważyć – dlatego decydując się na takie rozwiązanie, należy stosować szkło bezpieczne, które nie rozpryśnie się nawet w momencie rozbicia.

Również szyby w oknach dostępnych dla dzieci, na przykład nisko usytuowanych, powinny być z bezpiecznego szkła, dodatkowo warto je okleić folią anywłamaniową.

Kiedy okna i drzwi wewnętrzne są bezpieczne dla dzieci?

Małe dzieci nie mogą mieć dostępu do okien, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Okna powinny być usytuowane na wysokości 85-110 cm od podłogi. Nie ustawiajmy pod nimi mebli, po których dziecko może się wspiąć. Najlepiej wybrać okna wyposażone w blokady ograniczające otwarcie.

Ze względu na dzieci lepiej też zamontować drzwi wewnętrzne pełne.

Jakie wybrać schody i balustrady?

Większe bezpieczeństwo wszystkim domownikom zapewni również odpowiedni kształt schodów – nie powinny być one strome i kręte. Jeśli w domu są małe dzieci, przy wejściu i u szczytu schodów najlepiej zainstalować bramki zabezpieczające. Stopnie trzeba pokryć materiałem antypoślizgowym lub do każdego z nich przykleić paski antypoślizgowe.

Planując balustrady, lepiej unikać poziomych elementów wypełnienia, szczególnie jako zabezpieczeń antresol, galerii i balkonów, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że dzieci będą się po nich wspinały. Najlepsze są balustrady pełne lub z gęsto zamontowanymi tralkami (odległości między nimi nie powinny być większe niż 12 cm).

Poręcze powinny mieć zabezpieczenia uniemożliwiające zjeżdżanie po nich. W wykończeniu balustrad zrezygnujmy z ostrych metalowych części. Jednym z ważniejszych elementów budujących poczucie bezpieczeństwa jest materiał użyty do wykończenia podłóg. Ważne jest, by był on antypoślizgowy i dobrze amortyzował upadki.

Blokada magnetyczna Niewidoczna z zewnątrz, zwalniana poprzez przyłożenie specjalnego klucza, uruchamia się tuż po zamknięciu szuflady.

Osłona narożników Specjalna muszelkowa forma zewnętrznej miękkiej warstwy plastiku amortyzuje uderzenia dużo lepiej niż tradycyjne osłony. Łatwo ją odkleić, kiedy nie będzie już potrzebna.

ZDANIEM SPECJALISTY

Uwaga na kominek i kuchenkę!

  • Kominek z otwartym paleniskiem grozi poparzeniem, a wydobywający się z niego dym może być szkodliwy dla alergików.
  • Zabezpieczone specjalnymi ogranicznikami kurki i piekarnik z nienagrzewającą się szybą pozwolą uniknąć poparzenia i przypadkowego włączenia kuchenki przez dziecko.
  • Jeśli kuchnia jest otwarta, w przejściu można zainstalować bramkę zabezpieczającą wejście.
  • Szybko zmieniająca się temperatura wody to ryzyko poparzenia się dziecka. Aby tego uniknąć, zastosujmy baterie z ogranicznikiem temperatury lub termostatyczne.

Jaką wybrać podłogę i jak ją pielęgnować?

Gdy w domu są małe dzieci, warto zastosować podłogę ogrzewaną lub użyć na posadzkę materiałów ciepłych w dotyku – drewna, wykładzin elastycznych, dywanowych czy korkowych.

Ponieważ dzieci często bawią się na posadzce, powinna być ona przyjazna dla ich kolan i łokci, a więc wykonana z materiałów miękkich. Uwaga jednak na wykładziny dywanowe – zbiera się w nich kurz, mogą więc być niezdrowe dla alergików. Dzieci dużo biegają i skaczą, mogą się łatwo potknąć i poślizgnąć. Najlepiej unikać pastowania i polerowania podłogi, parkiet powinien być dobrze przymocowany, a wszystkie dywany i chodniki mieć podkładki antypoślizgowe. Trzeba też pamietać, że materiał użyty do wykończenia podłogi musi być nietoksyczny. Materiały przyjazne i bezpieczne dla dziecka to korek, korek gumowy, linoleum, wykładzina winylowa.

Jakie wybrać meble i sprzęty?

Wybierając meble, zwłaszcza znajdujące się na poziomie głowy dziecka, lepiej unikać tych z ostrymi kantami, a jeśli się na takie zdecydujemy, należy zabezpieczyć ich rogi ochraniaczami. Jeśli chcemy uniemożliwić małym dzieciom dostęp do dolnych szafek, najlepiej zastosować specjalne blokady. Na środki chemiczne używane do czyszczenia należy przeznaczyć zamykaną i niedostępną dla dziecka szafkę. Kontakty elektryczne trzeba koniecznie zabezpieczyć zaślepkami lub je zasłonić. Sprzęty gospodarstwa domowego należy umieszczać poza zasięgiem dziecka, a nieużywane urządzenia elektryczne wyłączać z sieci.

Jeśli mamy dzieci podatne na alergię, unikajmy tapicerowanych mebli czy firanek – są one źródłem kurzu. Jednym z częstszych zatruć, z jakimi dzieci trafiają do szpitala, są zatrucia farbami i lakierami. Nawet jeśli używamy tych polecanych jako zdrowe i ekologiczne, nie wprowadzajmy się do domu, dopóki wszystko nie wyschnie. Kupując meble, sprawdźmy, jakich środków użyto do ich wykończenia.

Pokój dziecka. 2 pomysły, jak urządzić kącik dla niemowlaka w kawalerce i sypialni

Nie zawsze możesz wygospodarować w domu osobny pokój dla dziecka. Jeżeli masz małe mieszkanie,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój dla dziecka? Miejsce do nauki

Pokój dla dziecka powinien mieć wyznaczone miejsce do nauki. Podpowiadamy jak urządzić pokój...

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie...

Pokój dla chłopca - kreatywny i niebanalny....

Podczas urządzania pokoju chłopca najważniejsze powinno być jego hobby. W zależności od tego, czy Twój...

Aranżacja pokoju dziecka na poddaszu. METAMORFOZA...

Oto wspaniała metamorfoza wnętrza. Z ciemnego, nieużywanego poddasza stworzono dla dziecka jasny pokój do...

Aranżacja pokoju dziecięcego sprzyjająca...

Aranżacja pokoju dziecięcego to trudny temat dla wielu rodziców. Pojawia się bowiem pytanie, gdzie zmieścić...