| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Jak zaprojektować pokój dziecka, aby zawsze był funkcjonalny?

Jak zaprojektować pokój dziecka, aby zawsze był funkcjonalny?

Planowanie wielkości i wykończenia pokoju dziecka nie powinno odbywać się już po zakończeniu budowy domu. Jeżeli chcesz stworzyć przyjazne miejsce dla dziecka, warto zaprojektować pokój dziecka już na etapie wyboru projektu i wprowadzania w nim zmian. Podpowiadamy, jak odpowiednio zaprojektować taki pokój.

Pokój dziecka powinien dać się dzielić

Przestrzeń domu powinna być podzielona tak, aby można było w przyszłości wprowadzić zmiany: powiększać pomieszczenia, zmniejszać je, łączyć i dzielić. Przygotujmy się również na to, że niektóre pomieszczenia będą zmieniały swoje funkcje. Na przykład obszerne pomieszczenia przeznaczone w projekcie domu na małżeńską sypialnię być może po paru latach oddamy córce, która wyrosła ze swojego małego pokoju.

Autor: Mariusz Bykowski

Urządź pokój dziecka tak, by był do wielu zadań

Powszechnym błędem jest kierowanie się zasadą, że skoro człowiek jest mały, może mieć mało miejsca. Pokój dziecka to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Jest nie tylko sypialnią, ale także bawialnią, gabinetem do pracy, miejscem spotkań towarzyskich. Czasami musi przejąć rolę pracowni plastycznej, pokoju ćwiczeń muzycznych czy sali tańca. Te rozliczne funkcje wymagają dużo miejsca i często przeciwstawnego charakteru aranżacji.

Oto funkcje, które spełnia pokój dziecka:

  • Sypialnia - potrzebne jest zaciszne miejsce. Unikajmy stawiania łóżka na wprost wejścia, ponieważ zakłóca to spokój, natomiast spanie przy oknie może w dziecku zachwiać poczucie bezpieczeństwa.
  • Miejsce do zabawy - nie wystarczą zabawki, niezbędne jest też wolne miejsce na podłodze. Na zabawy statyczne, takie jak układanie klocków, potrzeba 1,5 m2 podłogi, na dynamiczne – tańce czy skakanie – co najmniej 3 m2.
  • Miejsce do nauki - potrzeba nie tylko zapału. Biurko szerokości 120 cm to absolutne minimum, aby dziecko mgło swobodnie rozłożyć książki i pomoce naukowe. Niezbędne jest również miejsce na półkę z książkami.
  • Miejsce do rozwijania zainteresowań - przydają się nie tylko talenty. Pasja modelarska lub chemiczne eksperymenty wymagają często osobnych miejsc – pomyślmy wtedy o strychu albo piwnicy.
  • Miejsce do przyjmowania przyjaciół - przyda się zaaranżowany kącik z kanapą, fotelami i małym stolikiem. Niech goście naszych nastoletnich dzieci czują się jak u siebie w domu.
  • Miejsce do pracy i telewizor przeznaczmy jednak inne miejsce w domu. Lepiej zachęcić dziecko do wspólnego oglądania TV w pokoju dziennym, a z komputera korzystać we wspólnej rodzinnej pracowni.

Kolorowy pokój dla chłopca, a w nim ścianka-leżanka. Aranżacja wnętrza

Oto niezwykła aranżacja pokoju dla chłopca. Wnętrze w energetyzujących kolorach, o prostym układzie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja pokoju dla chłopca. Pomysł na...

Pokój dla dwójki rodzeństwa przeszedł całkowitą metamorfozę. Nieduży, wąski i bez wyrazu pokój dziecięcy...

Jakie farby wybrać do pokoju dziecka?

Farby do malowania ścian w pokoju dziecka powinny charakteryzować się określonymi parametrami. Przede...

Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce...

Ciemny, nieużytkowy strych zmienił się w przestronny pokój dziecięcy. Na poddaszu zagospodarowano nie...

Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? 14...

Urządzenie pokoju dziecka na poddaszu to spore wyzwanie dla rodziców. Szczególnie, gdy skosy są...

Jak urządzić pokój dla dziecka? Miejsce do nauki

Pokój dla dziecka powinien mieć wyznaczone miejsce do nauki. Podpowiadamy jak urządzić pokój...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.