| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Z czego zrobić posadzkę?

Z czego zrobić posadzkę?

Kiedy wszelkie roboty budowlane i instalacyjne są już zakończone, możemy zacząć myśleć o układaniu posadzki. Powinna ona być dostosowana do charakteru wnętrza, zapewniać komfort i być łatwa do utrzymania w czystości. 

Posadzki w domach najczęściej układa się z:

  • elementów drewnianych i drewnopochodnych,
  • płytek ceramicznych i kamiennych,
  • wykładzin naturalnych i sztucznych.

Wybierając rodzaj posadzki, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie pomieszczenia. Ważna jest też jego wielkość, a także to, w jaki sposób i jak często trzeba będzie wybraną posadzkę czyścić. Niemałe znaczenie ma również cena materiału oraz koszty wykonania posadzki – zwłaszcza jeśli zatrudnimy do tego firmę.

Posadzki drewniane

Parkiety układa się z deszczułek zarówno z drewna twardego: dębowego, jesionowego, bukowego, jak i miękkiego: świerkowego, sosnowego, brzozowego i grabowego. Równie popularna jest posadzka z desek z różnych gatunków drewna: zwykle sosnowego, rzadziej jesionowego lub mahoniowego. Deski łączy się na wpust i wypust. Bardzo rzadko na posadzki w domach stosuje się dyle parkietowe. Wyglądem dyl przypomina kilka rzędów klepek ułożonych w cegiełkę.
Popularne są natomiast panele podłogowe z drewna lub płyt drewnopochodnych pokrytych fornirem (cienką warstwą drewna) i lakierowanych lub z warstwą laminatu; mogą imitować parkiet, posadzkę z desek, marmuru, granitu lub korka.

Płytki ceramiczne i kamienne

Płytki ceramiczne produkowane są z mieszaniny glin, krzemionki, topników oraz barwników, którą po odpowiednim przygotowaniu i uformowaniu wypala się w wysokiej temperaturze. Mogą być szkliwione (z błyszczącą powierzchnią) lub nieszkliwione (matowe). Najbardziej popularne płytki to: klinkier, cotto, terakota, gres. I płytki ceramiczne i kamienne mają różne wymiary, można je więc dowolnie komponować.

Wykładziny

Wykładziny dywanowe najczęściej produkowane są z wełny lub włókien syntetycznych: poliamidu, poliestru, polipropylenu lub poliakrylu. Są też wykładziny z mieszanki włókien syntetycznych lub włókien naturalnych i syntetycznych. Spodnią warstwą jest podkład z gąbki, juty naturalnej lub z siatki polipropylenowej.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

12 pomysłów na modną podłogę drewnianą

Estetyczne możliwości drewna są duże – możemy grać jego barwą, usłojeniem, wykończeniem. Inny efekt...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Wykładziny dywanowe. Jak dobrać wykładzinę do...

Planując wykończenie podłogi wykładziną dywanową sprawdź, w którym pomieszczeniu, która...