| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Płytki ceramiczne możesz kupić już za za cenę kilkunastu zł za mkw., ale koszt podłogi może zwiększyć np. ułożenie ich w skomplikowany wzór. Sprawdziliśmy, jakie płytki podłogowe wchodzą w grę, aby całkowity koszt wykończenia podłogi nie przekroczył 100 zł za mkw. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby wykończenie podłogi nie obciążyło zanadto portfela.

Płytki ceramiczne na podłodze

To jeden z najtrwalszych materiałów posadzkowych. Oczywiście istotne jest dostosowanie możliwości konkretnych płytek do sposobu eksploatacji. Najtańsze z tych, które mają wystarczające parametry – małą nasiąkliwość i ścieralność na poziomie IV klasy – mogą kosztować zaledwie 16 zł zł/mkw.  (terakota).

Nie zamierzamy jednak nikogo przekonywać do układania w całym domu najtańszej posadzki z dużej sieci handlowej, choć radzimy się zapoznać z ich ofertą. Niekiedy atrakcyjny materiał posadzkowy można tam kupić 40% taniej, niż wynosiła pierwotna cena rynkowa.

Gres

Jest bardzo twardy i odporny na ścieranie, ale nie każdy nadaje się do ułożenia w kuchni. Nie sprawdzi się tu gres polerowany, a jedynie techniczny, porcelanowy lub szkliwiony. Pierwszy ma twardość i nasiąkliwość zbliżoną do granitu, drugi – bardzo małą nasiąkliwość dzięki temu, że jest mocno sprasowany, a trzeci po prostu zabezpiecza warstwa szkliwa. Płytki gresu technicznego, porcelanowego i szkliwionego o wymiarach 30 x 30 cm kupimy już za 30-35 zł/mkw..

Terakota

Terakota może być układana w kuchni i holu, jeśli jej nasiąkliwość nie przekracza 6% i ma IV klasę ścieralności. Płytki o takich parametrach nie muszą być bardzo drogie – takie o wymiarach 33,3 x 33,3 cm można kupić w cenie ok. 40 zł/mkw. 

Płytki klinkierowe

Klinkier zalecany do wykańczania podłóg jest niezwykle odporny na ścieranie i zaplamienia (jego nasiąkliwość może być mniejsza niż 3%). Za płytki o wymiarach 30 x 30 cm trzeba zapłacić 49 zł/mkw

Co obniża cenę podłogi z płytek

Chcąc obniżyć koszt posadzki z płytek ceramicznych, powinniśmy się zdecydować na jak najprostszy sposób ich ułożenia. Dzięki temu mniej zapłacimy za robociznę, a ilość odpadów spowodowanych przycinaniem będzie mniejsza niż przy bardziej skomplikowanym wzorze. Po doliczeniu do ceny materiału posadzkowego kosztów zaprawy klejowej, fugi i robocizny (w sumie 58 zł) za posadzkę możemy zapłacić nawet nieco mniej niż 100 zł/mkw.

Jednak decydując się na płytki klinkierowe, należy pamiętać o tym, że mają one ograniczoną, „ceglaną” kolorystykę, do której trzeba będzie dostosować aranżację wnętrza. Rodzaje płytek dostępnych w podanych przedziałach cenowych pozwalają na wykończenie podłogi materiałem pasującym do różnych wnętrz – zarówno rustykalnych, jak i minimalistycznych.

Przeczytaj dodatkowo:
Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

12 pomysłów na modną podłogę drewnianą

Estetyczne możliwości drewna są duże – możemy grać jego barwą, usłojeniem, wykończeniem. Inny efekt...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.