| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Płytki ceramiczne możesz kupić już za za cenę kilkunastu zł za mkw., ale koszt podłogi może zwiększyć np. ułożenie ich w skomplikowany wzór. Sprawdziliśmy, jakie płytki podłogowe wchodzą w grę, aby całkowity koszt wykończenia podłogi nie przekroczył 100 zł za mkw. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby wykończenie podłogi nie obciążyło zanadto portfela.

Płytki ceramiczne na podłodze

To jeden z najtrwalszych materiałów posadzkowych. Oczywiście istotne jest dostosowanie możliwości konkretnych płytek do sposobu eksploatacji. Najtańsze z tych, które mają wystarczające parametry – małą nasiąkliwość i ścieralność na poziomie IV klasy – mogą kosztować zaledwie 16 zł zł/mkw.  (terakota).

Nie zamierzamy jednak nikogo przekonywać do układania w całym domu najtańszej posadzki z dużej sieci handlowej, choć radzimy się zapoznać z ich ofertą. Niekiedy atrakcyjny materiał posadzkowy można tam kupić 40% taniej, niż wynosiła pierwotna cena rynkowa.

Gres

Jest bardzo twardy i odporny na ścieranie, ale nie każdy nadaje się do ułożenia w kuchni. Nie sprawdzi się tu gres polerowany, a jedynie techniczny, porcelanowy lub szkliwiony. Pierwszy ma twardość i nasiąkliwość zbliżoną do granitu, drugi – bardzo małą nasiąkliwość dzięki temu, że jest mocno sprasowany, a trzeci po prostu zabezpiecza warstwa szkliwa. Płytki gresu technicznego, porcelanowego i szkliwionego o wymiarach 30 x 30 cm kupimy już za 30-35 zł/mkw..

Terakota

Terakota może być układana w kuchni i holu, jeśli jej nasiąkliwość nie przekracza 6% i ma IV klasę ścieralności. Płytki o takich parametrach nie muszą być bardzo drogie – takie o wymiarach 33,3 x 33,3 cm można kupić w cenie ok. 40 zł/mkw. 

Płytki klinkierowe

Klinkier zalecany do wykańczania podłóg jest niezwykle odporny na ścieranie i zaplamienia (jego nasiąkliwość może być mniejsza niż 3%). Za płytki o wymiarach 30 x 30 cm trzeba zapłacić 49 zł/mkw

Co obniża cenę podłogi z płytek

Chcąc obniżyć koszt posadzki z płytek ceramicznych, powinniśmy się zdecydować na jak najprostszy sposób ich ułożenia. Dzięki temu mniej zapłacimy za robociznę, a ilość odpadów spowodowanych przycinaniem będzie mniejsza niż przy bardziej skomplikowanym wzorze. Po doliczeniu do ceny materiału posadzkowego kosztów zaprawy klejowej, fugi i robocizny (w sumie 58 zł) za posadzkę możemy zapłacić nawet nieco mniej niż 100 zł/mkw.

Jednak decydując się na płytki klinkierowe, należy pamiętać o tym, że mają one ograniczoną, „ceglaną” kolorystykę, do której trzeba będzie dostosować aranżację wnętrza. Rodzaje płytek dostępnych w podanych przedziałach cenowych pozwalają na wykończenie podłogi materiałem pasującym do różnych wnętrz – zarówno rustykalnych, jak i minimalistycznych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Panele podłogowe - jakie wybrać?

Lekkie, o wysokiej klasie ścieralności i bogatej kolorystce, sprawdzają się w każdym wnętrzu. Panele...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...