| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Płytki ceramiczne możesz kupić już za za cenę kilkunastu zł za mkw., ale koszt podłogi może zwiększyć np. ułożenie ich w skomplikowany wzór. Sprawdziliśmy, jakie płytki podłogowe wchodzą w grę, aby całkowity koszt wykończenia podłogi nie przekroczył 100 zł za mkw. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby wykończenie podłogi nie obciążyło zanadto portfela.

Płytki ceramiczne na podłodze

To jeden z najtrwalszych materiałów posadzkowych. Oczywiście istotne jest dostosowanie możliwości konkretnych płytek do sposobu eksploatacji. Najtańsze z tych, które mają wystarczające parametry – małą nasiąkliwość i ścieralność na poziomie IV klasy – mogą kosztować zaledwie 16 zł zł/mkw.  (terakota).

Nie zamierzamy jednak nikogo przekonywać do układania w całym domu najtańszej posadzki z dużej sieci handlowej, choć radzimy się zapoznać z ich ofertą. Niekiedy atrakcyjny materiał posadzkowy można tam kupić 40% taniej, niż wynosiła pierwotna cena rynkowa.

Gres

Jest bardzo twardy i odporny na ścieranie, ale nie każdy nadaje się do ułożenia w kuchni. Nie sprawdzi się tu gres polerowany, a jedynie techniczny, porcelanowy lub szkliwiony. Pierwszy ma twardość i nasiąkliwość zbliżoną do granitu, drugi – bardzo małą nasiąkliwość dzięki temu, że jest mocno sprasowany, a trzeci po prostu zabezpiecza warstwa szkliwa. Płytki gresu technicznego, porcelanowego i szkliwionego o wymiarach 30 x 30 cm kupimy już za 30-35 zł/mkw..

Terakota

Terakota może być układana w kuchni i holu, jeśli jej nasiąkliwość nie przekracza 6% i ma IV klasę ścieralności. Płytki o takich parametrach nie muszą być bardzo drogie – takie o wymiarach 33,3 x 33,3 cm można kupić w cenie ok. 40 zł/mkw. 

Płytki klinkierowe

Klinkier zalecany do wykańczania podłóg jest niezwykle odporny na ścieranie i zaplamienia (jego nasiąkliwość może być mniejsza niż 3%). Za płytki o wymiarach 30 x 30 cm trzeba zapłacić 49 zł/mkw

Co obniża cenę podłogi z płytek

Chcąc obniżyć koszt posadzki z płytek ceramicznych, powinniśmy się zdecydować na jak najprostszy sposób ich ułożenia. Dzięki temu mniej zapłacimy za robociznę, a ilość odpadów spowodowanych przycinaniem będzie mniejsza niż przy bardziej skomplikowanym wzorze. Po doliczeniu do ceny materiału posadzkowego kosztów zaprawy klejowej, fugi i robocizny (w sumie 58 zł) za posadzkę możemy zapłacić nawet nieco mniej niż 100 zł/mkw.

Jednak decydując się na płytki klinkierowe, należy pamiętać o tym, że mają one ograniczoną, „ceglaną” kolorystykę, do której trzeba będzie dostosować aranżację wnętrza. Rodzaje płytek dostępnych w podanych przedziałach cenowych pozwalają na wykończenie podłogi materiałem pasującym do różnych wnętrz – zarówno rustykalnych, jak i minimalistycznych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Podłoga w wielkim stylu. Wybieramy drewnianą...

Podłoga to kluczowy element aranżacji. Nie tyle jej tło, co fundament, który przesądza o klasie i...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...