| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Wykończenie podłogi płytkami w cenie do 100 zł za mkw. z robocizną

Płytki ceramiczne możesz kupić już za za cenę kilkunastu zł za mkw., ale koszt podłogi może zwiększyć np. ułożenie ich w skomplikowany wzór. Sprawdziliśmy, jakie płytki podłogowe wchodzą w grę, aby całkowity koszt wykończenia podłogi nie przekroczył 100 zł za mkw. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby wykończenie podłogi nie obciążyło zanadto portfela.

Płytki ceramiczne na podłodze

To jeden z najtrwalszych materiałów posadzkowych. Oczywiście istotne jest dostosowanie możliwości konkretnych płytek do sposobu eksploatacji. Najtańsze z tych, które mają wystarczające parametry – małą nasiąkliwość i ścieralność na poziomie IV klasy – mogą kosztować zaledwie 16 zł zł/mkw.  (terakota).

Nie zamierzamy jednak nikogo przekonywać do układania w całym domu najtańszej posadzki z dużej sieci handlowej, choć radzimy się zapoznać z ich ofertą. Niekiedy atrakcyjny materiał posadzkowy można tam kupić 40% taniej, niż wynosiła pierwotna cena rynkowa.

Gres

Jest bardzo twardy i odporny na ścieranie, ale nie każdy nadaje się do ułożenia w kuchni. Nie sprawdzi się tu gres polerowany, a jedynie techniczny, porcelanowy lub szkliwiony. Pierwszy ma twardość i nasiąkliwość zbliżoną do granitu, drugi – bardzo małą nasiąkliwość dzięki temu, że jest mocno sprasowany, a trzeci po prostu zabezpiecza warstwa szkliwa. Płytki gresu technicznego, porcelanowego i szkliwionego o wymiarach 30 x 30 cm kupimy już za 30-35 zł/mkw..

Terakota

Terakota może być układana w kuchni i holu, jeśli jej nasiąkliwość nie przekracza 6% i ma IV klasę ścieralności. Płytki o takich parametrach nie muszą być bardzo drogie – takie o wymiarach 33,3 x 33,3 cm można kupić w cenie ok. 40 zł/mkw. 

Płytki klinkierowe

Klinkier zalecany do wykańczania podłóg jest niezwykle odporny na ścieranie i zaplamienia (jego nasiąkliwość może być mniejsza niż 3%). Za płytki o wymiarach 30 x 30 cm trzeba zapłacić 49 zł/mkw

Co obniża cenę podłogi z płytek

Chcąc obniżyć koszt posadzki z płytek ceramicznych, powinniśmy się zdecydować na jak najprostszy sposób ich ułożenia. Dzięki temu mniej zapłacimy za robociznę, a ilość odpadów spowodowanych przycinaniem będzie mniejsza niż przy bardziej skomplikowanym wzorze. Po doliczeniu do ceny materiału posadzkowego kosztów zaprawy klejowej, fugi i robocizny (w sumie 58 zł) za posadzkę możemy zapłacić nawet nieco mniej niż 100 zł/mkw.

Jednak decydując się na płytki klinkierowe, należy pamiętać o tym, że mają one ograniczoną, „ceglaną” kolorystykę, do której trzeba będzie dostosować aranżację wnętrza. Rodzaje płytek dostępnych w podanych przedziałach cenowych pozwalają na wykończenie podłogi materiałem pasującym do różnych wnętrz – zarówno rustykalnych, jak i minimalistycznych.

Nowoczesne schody wewnętrzne i balustrady - trendy w wykończeniu

XXI wiek sprawił, że nowoczesne schody i balustrady stały się głównymi bohaterami naszych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.