Wykładziny dywanowe: rodzaje i układanie podłogowej wykładziny dywanowej

2017-12-11 11:23
Wykładziny dywanowe zdjęcia
Autor: Eugeniusz Filipiuk Wykładziny są produkowane z różnych tworzyw sztucznych, więc nie rozwijają się w nich roztocza, które są silnie alergizujące. Dlatego są polecane na przykład do sypialni, czy pokojów dzieci.

Wykładziny dywanowe chronią przed hałasem i zimnem. Tego rodzaju wykładziny podłogowe są miękkie, sprężyste, kolorowe i niezbyt drogie. Zarówno kolorem, jak i fakturą ocieplają pokój. Dlatego właśnie wykładziny dywanowe goszczą na podłogach tak często. Poznaj rodzaje wykładzin dywanowych i zobacz, jak wygląda ich montaż.

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i tłumi dźwięki, poprawiając tym samym izolacyjność akustyczną wnętrza. Dzięki wykładzinom w domu robi się miło i przytulnie. Wykładzina dywanowa składa się z czterech warstw. Najważniejsze dla użytkowników są dwie: runo i spód wykładziny. Ich powtarzające się wzory dają możliwość ułożenia jednolitej stylistycznie, cichej i przyjemnej w dotyku posadzki. Są tak różnorodne funkcjonalnie, że można je zastosować prawie we wszystkich wnętrzach. Ponadto wykładzina dywanowa to najbezpieczniejszy materiał podłogowy, nie jest śliski, a w razie upadku amortyzuje i łagodzi jego skutki.

Wykładziny dywanowe zalety

Wykładziny są sprężyste, często dość grube, doskonale tłumią dźwięki, zwłaszcza wykładziny włochate, o piankowym podłożu, które ma duży współczynnik pochłaniania dźwięków. Są impregnowane antystatycznie, więc nie powinny przyciągać kurzu ani się elektryzować. Większość, zwłaszcza wykładziny z podkładem z juty, można stosować na ogrzewaniu podłogowym. To dobre rozwiązanie na podłogi prawie w całym domu. Mogą się na nich bawić dzieci, bo dobrze amortyzują upadki. W pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, na przykład pokojach dziennych, przedpokojach, najlepiej jest położyć te najtwardsze i najgrubsze. Wykładzin dywanowych nie należy stosować jedynie w pomieszczeniach wilgotnych, tam, gdzie byłyby narażone na szybkie zabrudzenie, zwłaszcza produktami spożywczymi. Czyszczenie tekstylnych powierzchni jest trudne i pracochłonne. Trzeba je często odkurzać, a w razie poplamienia – od razu umyć.

UWAGA! Nie wolno stosować wykładzin dywanowych w miejscach narażonych na wilgoć, przykrywać ich dywanem lub chodnikiem, więc możliwości wzbogacenia aranżacji wnętrza są ograniczone. Pielęgnacja wykładzin jest też dość pracochłonna - wymagają częstego odkurzania. Okresowo warto zlecać ich czyszczenie specjalistycznej firmie. Trzeba też natychmiast usuwać plamy; czasami jest to kłopotliwe i czasochłonne.

Wykładziny dywanowe rodzaje: z czego są zrobione

Wykładziny dywanowe produkuje się przede wszystkim z włókien sztucznych.

  • Wykładziny dywanowe poliamidowe

Najpopularniejsze są poliamidowe, których włókna są trwałe, sprężyste i niełamliwe, więc wykładzina nie będzie się ugniatać ani odkształcać. Łatwo się je barwi w masie, nie tracą koloru. Włókna są gładkie, nie przyjmują brudu, szybko się je czyści.

  • Wykładziny dywanowe poliestrowe

Starszego typu są wykładziny poliestrowe. To materiał mniej wytrzymały, łatwiej traci kolor, trudniejszy do utrzymania w czystości. Wykładziny poliestrowe są najmniej odporne na plamy i środki chemiczne.

  • Wykładziny dywanowe polipropylenowe

Wykładziny polipropylenowe są najbardziej odporne na ścieranie, nie chłoną wody, są odporne na chemikalia. Ich wadą jest to, że mają sztywne włókna, które pod naciskiem mogą ulec odkształceniom.

  • Wykładziny dywanowe akrylowe

Wykładziny akrylowe mają miękkie i sprężyste włókna, dlatego są elastyczne. Minusem jest to, że są niezbyt odporne na odkształcenia i ścieranie.

  • Wykładziny dywanowe wełniane

Rzadziej można kupić wykładziny dywanowe wełniane lub z dodatkiem wełny. To naturalny, miękki materiał odporny na ścieranie. Jest sprężysty i elastyczny, ciepły i miły w dotyku. Wełna ma właściwości antystatyczne. Jej wadą jest podatność na mechacenie i plamy. Wykładziny wełniane są drogie, mniej trwałe i trudniejsze do utrzymania w czystości.

Runo wykładziny dywanowej

Runo wykładziny to wierzchnia warstwa, po której stąpamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:

  • wełniane - jest miękkie i elastyczne, miłe i ciepłe. Wycisza pomieszczenie. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu – łatwo je wyczyścić.
  • poliamidowe - jest miękkie sprężyste, odporne na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąka głęboko. Ma piękne kolory, które niestety szybko płowieją.
  • polipropylenowe - jest wyjątkowo odporne na ścieranie i trwałe. Łatwo jedynie ulega wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.

Polecamy: Jaka podłoga w domu? Drewniana czy panele laminowane?

WIDEO: Zalety wykładzin dywanowych. Jakie korzyści można mieć z wykładziny?

Zalety wykładzin dywanowych. Jakie korzyści można mieć z wykładziny?

Jak zrobiona jest wykładzina dywanowa?

Wykładzina dywanowa ma na wierzchu runo, które jest osadzone w podłożu. W wykładzinach w postaci rolek podkład to zwykle sztuczna juta (siatka), w płytkach – substancja bitumiczna. Rzadziej można spotkać wykładziny o spodzie z filcu lub innych materiałów. Runo może być wykonane na kilka sposobów. Igłowane przypomina filc, bo jest złożone z gęsto splątanych i ubitych włókien. Pętelkowe wyróżnia wzór strukturalny składający się z gęsto upakowanych, grubych lub cienkich, wysokich lub niskich pętelek. Runo cięte to pojedyncze włókna, które są mniej lub bardziej gęsto utkane. Wierzch takich wykładzin wygląda jak zamsz lub welur. Wykładziny o runie ciętym, a także długim i gęstym, to popularne włochacze. Od tego, z czego jest wykonany spód wykładziny, zależy gdzie możemy położyć wykładzinę. Może być wykonany z:

  • filcu - wykładziny z filcowym spodem można kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne.
  • gąbki - gąbka dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu (beton, lastryko). Nie należy jej kłaść na deski, parkiet, mozaikę, bo w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy.
  • juty - wykładzinę można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność. Oprócz juty naturalnej, stosuje się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć.
  • gumy kauczukowej - chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są drogie, dlatego rzadko spotyka się je w mieszkaniach.
Zdaniem eksperta

Jak obliczyć niezbędną ilość wykładziny do pomieszczenia?

doradza Krzysztof Kowalewski, konsultant ze Sklepów KOMFORT

Najczęściej kupuje się wykładziny dywanowe cięte z beli o określonej szerokości, na przykład 3, 4 lub 5 m. Można je też kupić w postaci kawałków o różnych wymiarach, na przykład 4 x 2,5 m, 5 x 2,5 m. Niedawno pojawiły się płytki z wykładziny, najczęściej o wymiarach 50 x 50 cm. To wygodne rozwiązanie. Pozwala ograniczyć odpady, a w razie poplamienia wystarczy wymienić dany element. Jeśli kupimy płytki w kilku odcieniach, można z nich tworzyć różnokolorowe kompozycje. Żeby obliczyć, ile materiału nam potrzeba na wykładzinę podłogową, należy zmierzyć długość i szerokość pomieszczenia. Do jednego z wymiarów trzeba dodać głębokość wnęk na otwory drzwiowe i innych. Po przemnożeniu otrzymamy, ile metrów kwadratowych wykładziny należy kupić. Do wyniku dobrze jest dodać jeszcze 1-2 m2 na zapas.

Podczas mierzenia należy uwzględnić wszystkie wnęki. Do uzyskanych wymiarów dodajemy 5-10 cm jako zapas. Jeśli konieczne jest łączenie kawałków wykładziny (zwłaszcza wzorzystych), to należy kupić wykładzinę z dodatkowym zapasem potrzebnym do dopasowania wzoru. Należy zwrócić uwagę na kierunek ułożenia wzoru na wykładzinie.

Która wykładzina lepsza?

Aby ocenić jakość i trwałość wykładziny dywanowej, warto sprawdzić wagę i gęstość runa. Im jest większe, tym lepiej. Na przykład wykładzina o dużej gramaturze, ale małej gęstości może być mało trwała – mieć wysoki, ale rzadki włos. Przed kupnem wykładziny dobrze jest też zwrócić uwagę, ile lat gwarancji daje jej producent. To wskaźnik trwałości produktu, zwłaszcza gdy wynosi on kilkanaście lat, a nie dwa-trzy.

Jak wygląda układanie wykładziny dywanowej?

Istnieje kilka sposobów układania wykładzin dywanowych: zwykłe położenie np. obszytej wykładziny, klejenie, na naciąg (tzw. system amerykański) lub przymocowanie na taśmę dwustronną. Przed położeniem wykładziny dywanowej musisz prawidłowo przygotować podłoże. Powinno być równe, płaskie, bez pęknięć, suche i czyste.

Pamiętaj, że przed instalacją rozłożona wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin. Zwłaszcza gdy przewożona była w nieodpowiedni sposób, np. złożona na pół. Kiedy wykładzina się wyprostuje, sprawdź, gdzie wymaga przecięcia. Ułóż wykładzinę tak, by łączenia między poszczególnymi częściami wypadły prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu.

Przy wykładzinach wzorzystych pamiętaj o zachowaniu ciągłości wzorów na łączeniach. Zredukuj liczbę łączeń do minimum. Przy mocowaniu i przycinaniu brzegów wykładziny podłogowej pamiętaj, że jej wymiary muszą być nieco większe od rozmiarów pomieszczenia.

Gdy już wykładzina jest odpowiednio przycięta, ułóż ją luźno w pomieszczeniu z zakładkami na złączach i zachodzeniem na ściany.

Jaki sposób układania wykładziny wybrać?

Najlepiej przykleić wykładzinę klejem na całej powierzchni. W niewielkiej sypialni wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą. Pamiętaj, że przed położeniem wykładziny podłoże wymaga wypełnienia szczelin i oczyszczenia. Jeśli w mieszkaniu posiadasz ogrzewanie podłogowe wybierz wykładzinę na syntetycznej jucie i przyklej ją na całej powierzchni.

Warto też pamiętać o zastosowaniu pod wykładziną pianomatu – specjalnego podkładu dzięki któremu uzyskamy miękkość chodzenia, właściwości akustyczne oraz docieplenie podłogi.

Gdzie jaka wykładzina dywanowa?

Pokój dzienny. Najczęściej użytkowany przez domowników i odwiedzany przez gości. Wykładzina powinna tu być odporna na ścieranie i zabezpieczona powłoką antyzabrudzeniową. Najlepsze są wykładziny poliamidowe mieszane, pętelkowe, strzyżone i welurowe.

Sypialnia. Tu wykładzina może być mniej wytrzymała, za to bardziej miękka i z wyższym włosem. Dobrze sprawdzi się pętelkowo-strzyżona, strzyżona, welurowa. Wyjątkowo dobrze – wełniana. Wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary. Powietrze w sypialni stanie się mniej suche, a więc zdrowsze.

Pokój dziecka. Wykładzina musi mieć powłokę antyzabrudzeniową, być odporna na ścieranie, a także miękka i miła w dotyku. Najlepsze będą pętelkowe, welury i mieszane.

Przedpokój i korytarz. Tutaj najłatwiej zabrudzić i uszkodzić podłogę. Wybierzmy więc wykładzinę mieszaną, pętelkową lub igłową z powłoką antyzabrudzeniową.

Gdzie nie kłaść wykładziny

Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć. Dlatego nie kładźmy ich w kuchni ani w łazience. Tutaj lepiej sprawdzają się panele podłogowe lub terakota. Na etykiecie cenowej znajdziemy symbole informujące, jakie zalety ma wykładzina i do jakich pomieszczeń się nadaje.

Wykładzina podłogowa w roli dywanu

Przycięta na wymiar i obszyta wykładzina może z powodzeniem zastąpić tradycyjny dywan. Jeśli dywan z wykładziny chcemy położyć na drewnianej podłodze, to warto wybrać wykładzinę z filcowym spodem. Nie będzie rysować drewna.

Wykładziny dywanowe naturalne

Wykładziny naturalne powstają z surowców pochodzenia organicznego: traw, łodyg, włókien roślinnych oraz runa zwierzęcego. Są one cenione przede wszystkim za paroprzepuszczalność i ekologiczną estetykę. Ponadto szorstka faktura naturalnych włókien to doskonały masaż dla stóp. Wykładziny naturalne nie wywołują alergii i są antystatyczne.

WIDEO: Wykładziny dywanowe do kuchni, salonu i łazienki

Wykładziny dywanowe do kuchni, salonu i łazienki

Wykładziny dywanowe pochodzenia roślinnego

Zwolennicy miękkich wykładzin, a jednocześnie ekologicznych materiałów, mogą sięgnąć po wykładziny pochodzenia roślinnego.

Sizal produkuje się z łodyg agawy – jest trwały i odporny na ścieranie. Ma naturalny, surowy wygląd, występuje w bogatej gamie odcieni, wzorów i faktur. Wykładziny z sizalu nie powinno się układać w łazience lub kuchni, gdyż włókna agawy pod wpływem wilgoci mogą zmieniać kształt i rozmiar.

Włókna kokosowe otrzymuje się z włóknistych części owocni orzechów palmy kokosowej. Wykładziny z włókien kokosowych są sztywne i kłujące, ich zaletą jest trwałość i niska cena.

Plantacje trawy morskiej zakładane są na niewielkich poletkach zalewanych wodą morską na czas wzrostu. Jej twarde włókna są nienasiąkliwe, dlatego wykładzina z trawy morskiej nie plami się tak łatwo jak inne miękkie wykładziny. Jest też bardziej odporna od innych wykładzin z włókien traw na trwałe zabrudzenia, dlatego można ją stosować w kuchniach i łazienkach. Wykładzina z trawy morskiej jest miękka, a więc bardziej komfortowa.

Jednak najbardziej miękka w dotyku jest wykładzina produkowana z włókna mieszanego SmartStandard. 37% włosia pochodzi z kukurydzy, reszta to włókna PET pochodzące z recyklingu. Wykładzina jest bardzo wytrzymała, nie zużywa się, a wszelkie zabrudzenia można z łatwością usunąć wodą lub delikatnym środkiem czyszczącym. Charakteryzuje ją też wysoka odporność na promieniowanie UV.

Wykładziny z runa zwierzęcego

Ekologicznym surowcem, z którego wykonuje się wykładziny, jest również runo pozyskane z owiec. Wykładzina z owczej wełny na podkładzie z juty jest elastyczna i sprężysta oraz bardzo wytrzymała. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje jej doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, a pokrycia podłogowe stają się stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wełna idealnie izoluje przed zimnem i hałasem. O trwałości tej wykładziny decyduje również wysokość runa, jego gęstość i rodzaj splotu – im runo jest niższe i gęstsze, tym bardziej trwałe.

Warto wiedzieć

Stop alergiom: bezpieczne wykładziny

Wykładzina przeznaczona do pomieszczeń, w których przebywają alergicy, powinna być przede wszystkim naturalna, a więc produkowana bez szkodliwych substancji. Równie ważne jest, by nie gromadziła ona kurzu.

Najlepiej w tej roli sprawdzą się wykładziny elastyczne takie jak linoleum lub wykładzina kauczukowa. Warto też wiedzieć, że posadzki z materiałów elastycznych odciążają kręgosłup podczas chodzenia.

Jeśli zdecydujemy się na wykładzinę dywanową, warto wybrać taką, której runo i podkład są nasycone specjalną substancją hamującą rozwój roztoczy, grzybów czy pleśni oraz bakterii takich jak MRSA czy Escherichia coli.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają