| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wygodne schody wewnętrzne. Optymalne usytuowanie schodów na poddasze oraz ich wymiary

Wygodne schody wewnętrzne. Optymalne usytuowanie schodów na poddasze oraz ich wymiary

Schody wewnętrzne odgrywają w domu niepoślednią rolę – przemierzamy je wiele razy dziennie. Aby schody na poddasze ułatwiały komunikację, powinny być wygodne i odpowiednio usytuowane. Jakie wymiary powinny mieć stopnie schodów wewnętrznych? Gdzie je najlepiej umieścić?

Wygodne schody wewnętrzne łączące poszczególne kondygnacje lub rozdzielające strefę dzienną na parterze od nocnej znajdującej się na poddaszu to takie, po których się swobodnie wchodzi, a nie wspina. Muszą one mieć odpowiednie wymiary określone przepisami techniczno-budowlanymi oraz kształt zachęcający do wielokrotnych wędrówek. Jest to szczególnie istotne, gdy korzystają z nich osoby starsze, nie w pełni sprawne oraz dzieci.

Wymiary schodów i stopni

  • Na komfort użytkowania schodów na poddasze wpływa przede wszystkim wysokość stopni schodów – jeżeli mają one 15-18 cm, pozwalają na niemęczące podnoszenie nóg.
  • Równie istotna jest ich szerokość. By można było pewnie postawić stopę, powinna ona wynosić 25-32 cm. Stopnie zabiegowe powinny mieć szerokość co najmniej 25 cm (mierzoną w odległości 40 cm od balustrady), a w najwęższym miejscu – około 16 cm.
  • Pamiętaj też o głębokości stopni – wygodę zapewnia 29-30 cm.
  • Minimalna szerokość biegu schodów to 80 cm, by jednak swobodnie mogły się na nich minąć dwie osoby lub bez problemów można było po nich wnieść meble, dobrze, by wynosiła ona 110 cm.
  • Jeżeli bieg schodów jest usytuowany pod skośną płaszczyzną dachu, odległość stopni od dachu powinna wynosić co najmniej 205 cm.
  • Kierunek biegu dobrze jest dostosować do spadku połaci – górny podest wypada wówczas w najwyższym miejscu poddasza. W jednym biegu nie powinno się znajdować więcej niż 17 stopni.
  • Minimalna szerokość spocznika to 80 cm, ale wygodę korzystania zapewniają spoczniki o 10-20 cm szersze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W klatce schodowej lub przestrzeni otwartej

Kształt schodów jest podyktowany nie tylko naszymi upodobaniami, lecz także ilością miejsca, które możemy na nie przeznaczyć. Przestrzeń na schody wewnętrzne musi zmieścić stopnie oraz dolny i górny podest, czyli wolne miejsce na podłodze przed pierwszym stopniem i za ostatnim. Wygodny podest powinien mieć szerokość co najmniej 80 cm i długość ok. 100 cm.

Kształt schodów trzeba też dopasować do klatki schodowej lub do charakteru pomieszczeń, na które będą się one otwierać. Jeżeli klatka ma kształt mocno wydłużonego prostokąta, można w niej zrobić schody jednobiegowe, w bardziej regularny prostokąt wpiszą się schody dwubiegowe, zabiegowe albo jednobiegowe z zabiegiem. W klatce schodowej zbliżonej do kwadratu zmieszczą się schody trójbiegowe, zaś w tej na planie koła – spiralne.

Także miejsce usytuowania wpływa na kształt schodów. Przy ścianie zwykle projektuje się schody zabiegowe bądź dwubiegowe, pośrodku pomieszczenia – zabiegowe lub spiralne. Schody modułowe, wykonane z powtarzalnych elementów, mogą mieć dowolną formę – ich bieg ma kształt łuku, litery U, Z bądź S albo też jest całkiem prosty.

Autor: Radosław Wojnar

Odpowiednio wyeksponowane schody staną się największą ozdobą salonu - rodzajem efektownej rzeźby.

Ze spocznikiem lub zabiegiem

Najwygodniejsze schody to te o prostych biegach. Jeżeli jednak bieg jest za długi, konieczny jest spocznik – szeroki, prosty odcinek pomiędzy biegami, często służący zmianie kierunku schodów. Spocznik daje ulgę stopom zmęczonym podczas schodzenia i wchodzenia.

Poza tym schody ze spocznikiem wydają się łatwiejsze do pokonania – stojąc na dole, widzimy tylko ich fragment. Najwygodniej pokonuje się schody z dwoma spocznikami – ich wysokość jest bowiem podzielona na trzy odcinki. Aby zaoszczędzić nieco miejsca, jeden spocznik można zamienić na zabieg – stopnie zabiegowe to takie, które mają nierówną szerokość „na zakrętach”.

WARTO WIEDZIEĆ

Schody w centrum lub na uboczu

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o najlepsze usytuowanie schodów. Zależy ono m.in. owd wielkości budynku, wieku domowników i trybu ich życia.

  1. Ze względu na oszczędność miejsca schody sytuuje się w holu lub korytarzu. Dzięki temu do każdego pomieszczenia jest blisko, a powierzchnię komunikacji ogranicza się do minimum. Czasem umieszcza się je w salonie przy ścianie, zaoszczędzając miejsce przeznaczone na klatkę schodową.
  2. Ze względu na styl życia i wygodę rodziny schody można umieścić w salonie – sprzyjają wówczas zacieśnianiu rodzinnych więzi. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy domownicy chętnie przebywają razem i o podobnej porze kładą się spać. Osobę starszą może jednak krępować konieczność przejścia przez salon pełen gości w drodze do kuchni. Gdy rodzina jest liczna, a domownicy prowadzą różny tryb życia, lepiej oddzielić schody od strefy wspólnego przebywania.
  3. Ze względu na walory estetyczne schody umieszcza się w reprezentacyjnym holu lub salonie – stają się wówczas istotnym elementem wystroju wnętrza.

Nowoczesne schody gotowe - rodzaje, wykończenie, oświetlenie schodów

Zaletom nowoczesnych schodów gotowych nie sposób się oprzeć: szybki montaż, bogaty...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Płytki ceramiczne mają jednorodną strukturę lub są pokryte warstwą szkliwa. Kiedy lepiej wybrać płytki...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...