| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Tania podłoga z paneli. Do złudzenia przypomina parkiet, deski, a nawet płytki ceramiczne

Tania podłoga z paneli. Do złudzenia przypomina parkiet, deski, a nawet płytki ceramiczne

Panele to rewelacyjny pomysł na ładną i tanią posadzkę. Dzięki panelom podłoga może wyglądać jak naturalny parkiet lub podłoga z desek. Wśród tysięcy wzorów znajdziesz także całkiem nietypowe, powstałe w wyobraźni artystów. Poza tym panele układa się szybko, a nawet bardzo szybko i często można to zrobić bez pomocy fachowców.

Panele, czyli superimitacje

Panele to trójwarstwowy materiał na posadzki. Mają postać długich płaskich desek, które po zestawieniu w całość odwzorowują wygląd tradycyjnego parkietu, podłogi z desek, płytek ceramicznych lub tworzą wzór z zupełnie innej bajki.

Możemy kupić panele wykonane w całości z drewna, wyprodukowane z materiałów drewnopochodnych albo z połączenia obu tych surowców. Jest ogromny wybór wzorów, kolorów i faktur. Znajdziemy panele bardzo tanie, o jakości poniżej przeciętnej, oraz luksusowe wyroby droższe niż naturalne posadzki, które przypominają.

Panele drewniane

Jak zrobić tanią deskę z drogiego drewna najlepszej jakości? Wystarczy wykorzystać tylko cienką jego warstwę, dać ją na wierzch, a spodnią część deski dosztukować z drewna taniego. Tak właśnie zbudowane są drewniane panele warstwowe.

Warstwa wierzchnia paneli powstaje z kilkumilimetrowej grubości forniru lub obłogów pozyskiwanych z drewna wysokogatunkowego. Ich pasy są tak rozmieszczone, żeby odwzorowywały układ kilku klepek lub desek podłogowych albo tylko jednej deski.

Pod wierzchnią warstwą znajduje się warstwa z litego drewna iglastego w postaci cienkich lamelek ustawionych prostopadle względem dłuższej krawędzi panelu. Rzadziej jest to warstwa sklejki lub cienka deszczułka. Spód tworzy cienki pas obłogów z drewna najmniej atrakcyjnego pod względem wizualnym.

Trzy sklejone warstwy zapewniają odpowiednią grubość oraz wytrzymałość panelu. Po ułożeniu widać tylko fornirowany wierzch, który idealnie naśladuje posadzkę z drogiego drewna litego, a kosztuje często o wiele mniej niż ona.

Panele drewniane mają też od razu odpowiednią do układania wilgotność, co nie jest standardem w przypadku litego drewna na posadzkę. Elementy mają długość od 60 cm do 4 m i szerokość od 9 do 40 cm. Ich grubość osiąga 16 mm, ale najczęściej mieści się w przedziale 10-14 mm. Są również panele o kształcie kwadratowym – 39 x 39 cm. Ich warstwa wierzchnia nie powinna być cieńsza niż 3 mm.

W sprzedaży znajdziemy także parkiety dwuwarstwowe. Nie należy ich jednak mylić z panelami, ponieważ z racji wielkości i grubości bliżej im do klasycznych klepek parkietowych.

Autor: Radosław Wojnar

Podłoga z paneli może wyglądać tak jak podłoga z desek

Panele laminowane

Nic nie będzie bardziej podobne do drewna niż zdjęcie lub rysunek drewna. Taki pomysł przyświeca producentom paneli laminowanych. Zamiast drewnianego forniru lub obłogów stosują oni papier z nadrukiem nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu HPL zabezpieczony tak zwanym filmem, czyli przezroczystą, mocną powłoką ochronną z melaminy.

Reszta panela to rdzeń z drewnopochodnej płyty – twardej HDF lub coraz rzadziej stosowanej MDF – i spodnia warstwa przeciwprężna z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego melaminą, niwelująca naprężenia mogące wykrzywić panel.

Tak więc tu również mamy trzy warstwy, tylko że z dużo tańszych materiałów. Dlatego też panele laminowane kosztują znacznie mniej niż drewniane. Mogą jednak całkiem nieźle naśladować prawdziwą podłogę z drewna. To jednak nie wszystko – nadruk warstwy wierzchniej może być dowolny, nawet kompletnie abstrakcyjny i w tej dziedzinie drewno raczej im nie dorówna.

Mają długość od 40 do 250 cm i szerokość od 9 do 33 cm. Mogą mieć też wymiary niestandardowe, na przykład 30 x 30, 40 x 40 lub 62 x 62 cm. W sprzedaży są również szersze i dłuższe modele. Po ułożeniu wyglądają naturalniej i podkreślają rustykalny charakter wnętrz. Grubość paneli laminowanych to od 7 do 12 mm. Sprzedawane są w paczkach zawierających 6-12 sztuk.

Gres szkliwiony - sposób na niezwykłą podłogę w salonie, kuchni i łazience

Gres szkliwiony może mieć dowolny kolor. Tego rodzaju płytki gresowe mają najciekawsze spośród...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wykładziny dywanowe. Jakie są ich największe...

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i potrafi tłumić dźwięki,...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...