| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Tania podłoga z paneli. Do złudzenia przypomina parkiet, deski, a nawet płytki ceramiczne

Tania podłoga z paneli. Do złudzenia przypomina parkiet, deski, a nawet płytki ceramiczne

Panele to rewelacyjny pomysł na ładną i tanią posadzkę. Dzięki panelom podłoga może wyglądać jak naturalny parkiet lub podłoga z desek. Wśród tysięcy wzorów znajdziesz także całkiem nietypowe, powstałe w wyobraźni artystów. Poza tym panele układa się szybko, a nawet bardzo szybko i często można to zrobić bez pomocy fachowców.

Panele, czyli superimitacje

Panele to trójwarstwowy materiał na posadzki. Mają postać długich płaskich desek, które po zestawieniu w całość odwzorowują wygląd tradycyjnego parkietu, podłogi z desek, płytek ceramicznych lub tworzą wzór z zupełnie innej bajki.

Możemy kupić panele wykonane w całości z drewna, wyprodukowane z materiałów drewnopochodnych albo z połączenia obu tych surowców. Jest ogromny wybór wzorów, kolorów i faktur. Znajdziemy panele bardzo tanie, o jakości poniżej przeciętnej, oraz luksusowe wyroby droższe niż naturalne posadzki, które przypominają.

Panele drewniane

Jak zrobić tanią deskę z drogiego drewna najlepszej jakości? Wystarczy wykorzystać tylko cienką jego warstwę, dać ją na wierzch, a spodnią część deski dosztukować z drewna taniego. Tak właśnie zbudowane są drewniane panele warstwowe.

Warstwa wierzchnia paneli powstaje z kilkumilimetrowej grubości forniru lub obłogów pozyskiwanych z drewna wysokogatunkowego. Ich pasy są tak rozmieszczone, żeby odwzorowywały układ kilku klepek lub desek podłogowych albo tylko jednej deski.

Pod wierzchnią warstwą znajduje się warstwa z litego drewna iglastego w postaci cienkich lamelek ustawionych prostopadle względem dłuższej krawędzi panelu. Rzadziej jest to warstwa sklejki lub cienka deszczułka. Spód tworzy cienki pas obłogów z drewna najmniej atrakcyjnego pod względem wizualnym.

Trzy sklejone warstwy zapewniają odpowiednią grubość oraz wytrzymałość panelu. Po ułożeniu widać tylko fornirowany wierzch, który idealnie naśladuje posadzkę z drogiego drewna litego, a kosztuje często o wiele mniej niż ona.

Panele drewniane mają też od razu odpowiednią do układania wilgotność, co nie jest standardem w przypadku litego drewna na posadzkę. Elementy mają długość od 60 cm do 4 m i szerokość od 9 do 40 cm. Ich grubość osiąga 16 mm, ale najczęściej mieści się w przedziale 10-14 mm. Są również panele o kształcie kwadratowym – 39 x 39 cm. Ich warstwa wierzchnia nie powinna być cieńsza niż 3 mm.

W sprzedaży znajdziemy także parkiety dwuwarstwowe. Nie należy ich jednak mylić z panelami, ponieważ z racji wielkości i grubości bliżej im do klasycznych klepek parkietowych.

Autor: Radosław Wojnar

Podłoga z paneli może wyglądać tak jak podłoga z desek

Panele laminowane

Nic nie będzie bardziej podobne do drewna niż zdjęcie lub rysunek drewna. Taki pomysł przyświeca producentom paneli laminowanych. Zamiast drewnianego forniru lub obłogów stosują oni papier z nadrukiem nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu HPL zabezpieczony tak zwanym filmem, czyli przezroczystą, mocną powłoką ochronną z melaminy.

Reszta panela to rdzeń z drewnopochodnej płyty – twardej HDF lub coraz rzadziej stosowanej MDF – i spodnia warstwa przeciwprężna z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego melaminą, niwelująca naprężenia mogące wykrzywić panel.

Tak więc tu również mamy trzy warstwy, tylko że z dużo tańszych materiałów. Dlatego też panele laminowane kosztują znacznie mniej niż drewniane. Mogą jednak całkiem nieźle naśladować prawdziwą podłogę z drewna. To jednak nie wszystko – nadruk warstwy wierzchniej może być dowolny, nawet kompletnie abstrakcyjny i w tej dziedzinie drewno raczej im nie dorówna.

Mają długość od 40 do 250 cm i szerokość od 9 do 33 cm. Mogą mieć też wymiary niestandardowe, na przykład 30 x 30, 40 x 40 lub 62 x 62 cm. W sprzedaży są również szersze i dłuższe modele. Po ułożeniu wyglądają naturalniej i podkreślają rustykalny charakter wnętrz. Grubość paneli laminowanych to od 7 do 12 mm. Sprzedawane są w paczkach zawierających 6-12 sztuk.

Gres szkliwiony - sposób na niezwykłą podłogę w salonie, kuchni i łazience

Gres szkliwiony może mieć dowolny kolor. Tego rodzaju płytki gresowe mają najciekawsze spośród...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Modna podłoga - 9 najnowszych trendów

W wyborze materiału wykańczającego podłogę nie trzeba iść utartymi drogami. Pokazujemy, jak ciekawe efekty...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.