Jaka podłoga drewniana? Na co patrzeć przy wyborze posadzki z drewna?

2009-08-07 2:00

Wykończenie podłogi to decyzja na lata. Tym bardziej zakup odpowiedniego drewna na podłogę powinien być świadomą decyzją, dokonaną najlepiej po konsultacji z ekspertem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi drewnianej, co wybrać na posadzkę.

Szukamy idealnej podłogi
Autor: Mariusz Bykowski
Szukamy idealnej podłogi
Autor: Mariusz Bykowski

Tomasz Mielcarek – ekspert z salonu podłogowego Direct Floor, podpowiada, na co szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem materiału.

Od czego należy rozpocząć poszukiwania idealnej podłogi drewnianej?

Oferta producentów podłóg drewnianych jest ogromna. Możemy być niemal pewni, że znajdziemy swój ideał. Najważniejsze to sprecyzować oczekiwania, jakim deska musi sprostać i przy pomocy rady fachowców wybrać najlepszy produkt. Chodzi o nasze preferencje w zakresie walorów estetycznych powierzchni, jej stylu, miejsca przeznaczenia, parametrów technicznych, a więc wytrzymałości i konserwacji. Z drugiej strony, musimy skalkulować nasz budżet, gdyż cena metra kwadratowego waha się od 80 do 500 do złotych.

Jak bardzo drewno podłogowe, zastosowane w różnych produktach, może różnić się od siebie?

Różnice są diametralne. W zależności od gatunku, selekcji oraz rodzaju wykończenia wnętrza. Np. deski podłogowe pokryte olejem mają bardzo naturalny wygląd i powierzchnię, na której widać doskonale strukturę drewna i usłojenie. Podłogi z drewna egzotycznego są twarde, i dlatego znacznie bardziej wytrzymałe, niż te wykonane z gatunków europejskich. Najnowsze technologie pozwalają stosować drewno nawet tam, gdzie będzie ono narażone na wilgoć. Takie właściwości ma chociażby olejowana podłoga teakowa lub merbau. Różnice zależą przede wszystkim od gatunku drewna, jego parametrów technicznych, zastosowanego podkładu oraz środka konserwującego deski.

Skoro różnice są tak znaczące, jaki gatunek drewna jest najodpowiedniejszy?

Idealna podłoga musi być dostosowana do potrzeb jej właściciela i użytkowników. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, czy np. popularne gatunki takie jak dąb czy jesion są lepsze niż drewno egzotyczne.
Obecne tendencje wskazują na krajowe gatunki bielone. Tego typu wykończenie doskonale wygląda w przypadku takich gatunków jak dąb czy jesion. Zauważamy też modę na lite deski postarzane, czyli takie na których wyraźnie widać zniszczenia, przetarcia czy nawet działalność szkodników. Taki wzór posadzki nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter a dodatkowo jest bardzo praktyczny.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor?

Dobrze znana zasada mówi o tym, aby nie stosować zbyt wielu kolorów drewna w jednym wnętrzu. Najlepiej udać się do salonu, który współpracuje z architektem wnętrz. Specjaliście warto opowiedzieć o charakterze pomieszczenia i jego elementach, takich jak drzwi, okna czy też meble.
Ciemniejsze odmiany drewna współgrają z nasyconymi barwami we wnętrzu, odważnymi dodatkami i wzorami, są też idealne dla nowoczesnych aranżacji. Jaśniejsza podłoga dodaje natomiast delikatności, jest odpowiedniejsza do małych pomieszczeń. 

Czy podłogi z naturalnego drewna mogą konkurować pod względem wytrzymałości z panelami laminowanymi?

Panele laminowane są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo niż naturalne podłogi i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak to naturalne surowce nadają wnętrzu klimat, którego nie otrzymamy decydując się na panele. Drewno jest piękne i oryginalne, nie spotkamy tu powtarzających się jak w przypadku paneli dekorów – mamy bowiem do czynienia z naturą. Do tego, drewno ma właściwości antystatyczne, a jako materiał higroskopijny reguluje mikroklimat w pomieszczeniu i wpływa pozytywnie na atmosferę wnętrza. Odpowiednio użytkowane i pielęgnowane podłogi drewniane są trwałe i często posiadają wieloletnią gwarancję. Dodatkowo gdy podłoga, nawet trójwarstwowa, jest przyklejona do podłoża, mamy możliwość jej kilkukrotnej renowacji, czego nie możemy zrobić w przypadku paneli laminowanych. To sprawia, że naturalne podłogi drewniane są długowieczne. Należy jedynie pamiętać, aby dobrać odpowiednie drewno do naszych oczekiwań i przeznaczenia podłogi oraz odpowiednio ją pielęgnować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.