Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Schody gotowe - rodzaje i montaż schodów wewnętrznych

Schody gotowe - rodzaje i montaż schodów wewnętrznych

Schody gotowe w ostatnich czasach stały się dość popularne i coraz częściej zastępują tradycyjne schody żelbetowe. Poznaj rodzaje schodów gotowych, sposoby ich wykończenia.  Zobacz, jak wygląda montaż wewnętrznych schodów gotowych.

Schody gotowe to wielkie udogodnienie dla inwestorów szczególnie wtedy, gdy architekt zaprojektował je w przestronnym holu lub pokoju dziennym. Często bowiem stanowią dominujący element wystroju wnętrza, a wtedy ważne jest, aby były efektowne i miały wysoką jakość. Podobnie jest w domach poddanych modernizacji, w których najczęściej miejsce na schody nie było wcześniej przewidziane i z reguły jest wynikiem jakiegoś kompromisu.

Rodzaje schodów gotowych

Produkowane są nie tylko gotowe schody kręte, spiralne czy modułowe, prawo- lub lewoskrętne, ale także schody proste i zabiegowe. Na zamówienie wykonywane są biegi kombinowane oraz o nietypowym kształcie. Podobnie jest z wymiarami. Standardowe mają od 270 do 310 cm wysokości i do 100 cm szerokości. Robione na zamówienie mogą mieć dowolne wymiary.

Konstrukcja nośna

Główne elementy konstrukcji zwykle wykonane są z drewna albo ze stali. Drewno może być lite, klejone, gięte. Stal - nierdzewna (chromowo-niklowa) lub węglowa (czarna). Schody spiralne i modułowe zazwyczaj mają konstrukcję wspornikową, natomiast proste i zabiegowe – policzkową. Przy konstrukcji nośnej ze stali przeważają schody belkowe i wspornikowe.

Autor: Tomasz Myśluk

Stopnie schodów

Mogą być stalowe z blachy gładkiej, perforowanej lub ryflowanej, aluminiowe, mosiężne, szklane, z tworzyw sztucznych, kamienia, betonu czy lastryko. Najczęściej drewniane - z buku, dębu, jesiona, brzozy, klonu, sosny, czereśni, a także gatunków egzotycznych: mahoniu, bodo, badi, iroko, paduku. Kształt stopni jest dowolny. Mogą być ażurowe lub pełne.

Balustrady

Wybór kształtu i materiału, z którego są wykonane balustrady, jest jeszcze większy niż stopni schodowych. Na poręcze i tralki stosowane są różne materiały (stal drewno, aluminium).

Wykończenie powierzchni

Drewniane elementy mogą być bejcowane, lakierowane, woskowane lub malowane. Natomiast elementy stalowe zwykle są cynkowane lub malowane proszkowo (czasami natryskowo). Ze stali nierdzewnej – tylko szlifowane, polerowane lub matowione. Powierzchnie mosiężne najczęściej wykańcza się przez polerowanie, matowienie, patynowanie, satynowanie (w różnych odcieniach) i zabezpiecza antykorozyjnym, bezbarwnym lakierem proszkowym.

Montaż i mocowanie schodów gotowych

Schody gotowe składają się z powtarzalnych elementów (modułów), montuje się je szybko i łatwo, najczęściej po zakończeniu budowy. Niektóre typy można montować samodzielnie.

Zanim schody znajdą się w domu, wcześniej doradca techniczny musi zmierzyć miejsce przewidziane na schody, wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem warstw wykończeniowych podłóg), grubość stropu, sprawdzi możliwość mocowania do ścian i stropów. Inwestor wybiera rodzaj schodów i balustrad, a producent przystosowuje wybrany model do konkretnych warunków. 

Schody gotowe w zdecydowanej większości są samonośne i mocuje się je tylko do konstrukcji podłogi i do stropu najczęściej za pomocą śrub rozporowych. Proste schody policzkowe czasami przykręca się bezpośrednio do ścian. Stopnie i balustrady najczęściej montuje się do konstrukcji schodów za pomocą śrub. Schody gięte zwykle przygotowuje się w zakładzie produkcyjnym i w całości dostarcza na miejsce.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Posadzki przemysłowe w domu? Oto żywiczne...

Czy posadzka przemysłowa położona w domu to dobry pomysł? Naszym zdaniem tak. Żywiczna posadzka epoksydowa...

Dobrze przemyślane projektowanie schodów...

Wielką sztuką jest stworzenie schodów drewnianych pasujących zarówno do wnętrza klasycznego,...

Nietypowe schody wewnętrzne: nowoczesne,...

Te nietypowe schody idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Oprócz funkcji...

Podłoga z paneli. W roli głównej panele winylowe

Podłoga to element wykończenia wnętrz, która powinna być przede wszystkim mocna, trwała oraz efektowna...

Trwałe i dobre schody. Jak samodzielnie wybrać...

Schody, jako jeden z elementów domowej przestrzeni, już dawno przestały pełnić funkcję typowo...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.