| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Postarzana podłoga drewniana: układamy postarzaną podłogę

Postarzana podłoga drewniana: układamy postarzaną podłogę

Podłogi postarzane gorzej znoszą obniżenie wilgotności powietrza niż podłogi o prostym usłojeniu. Efekty pracy drewna mogą być szczególnie widoczne wtedy, gdy zastosowano szerokie i długie drewniane elementy. Jak układać drewnianą podłogę, aby zminimalizować skutki pracy drewna?

Autor: Tomasz Myśluk

Podłoga drewniana - układanie podłogi drewnianej na legarach

Deski mogą być przyklejone do legarów klejem poliuretanowym lub przymocowane do nich gwoździami. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie obu metod jednocześnie. Gwoździe wbija się od strony wypustu – tak by były nachylone do legarów pod kątem 45°. Dzięki wpustowi następnej deski miejsce, w którym jest gwóźdź, będzie zasłonięte, a mocowanie niewidoczne. Gwoździe należy wbić przy brzegach desek. Jeśli deska jest dłuższa niż metr, trzeci gwóźdź powinien mocować wypust na środku jego długości.

Zobacz także:

Postarzana podłoga drewniana

Podłoga drewniana - układanie podłogi drewnianej na legarach i płycie OSB

Układanie podłogi drewnianej na legarach i płycie OSB sprawdza się wtedy, gdy deski mają różną długość i dlatego nie można ich wszystkich stabilnie przymocować do legarów. Najpierw do legarów mocuje się płyty OSB. Następnie do płyt są przyklejane deski i mocowane do nich gwoździami co 50-60 cm. Zarówno do przyklejania płyt OSB, jak i desek trzeba użyć kleju poliuretanowego.

Podłoga drewniana - układanie podłogi drewnianej na podkładzie podłogowym i płycie OSB

Układanie podłogi drewnianej na podkładzie podłogowym i płycie OSB to sposób przeznaczony do mocowania dużych drewnianych elementów – desek o długości powyżej metra i szerokości od 8 do 35 cm. Takie deski należy mocować, używając gwoździ i kleju (lub jednej z tych metod). Dlatego najpierw do podkładu są przyklejane płyty OSB. Połączenia płyt powinny pozostać lekko rozsunięte, aby podczas pracy posadzki nie doszło do ich zerwania.

Następnie na powierzchni płyt, używając pacy zębatej, należy rozprowadzić klej poliuretanowy i przyklejać deski. Dodatkowo trzeba przymocować je do płyty OSB gwoździami co 50-60 cm.

Podłoga drewniana - układanie podłogi drewnianej na podkładzie podłogowym i macie odprężającej

Najpierw do posadzki należy przykleić matę poliestrową odprężającą, która bardzo dobrze rozkłada wszelkie naprężenia. Dzięki temu drewno nie będzie pracowało na powierzchnipodkładu, ale elastycznej maty, która ma zaledwie milimetr grubości.

Aby mata nie odspoiła się od podkładu, trzeba ją trwale przykleić klejem poliuretanowym. Następnie ten sam klej należy rozprowadzić na powierzchni maty i przyklejać do niej deski. Krawędzie desek powinny być sfazowane. Kompensuje to pracę drewna – jego schnięcie i pęcznienie będzie widoczne tylko w minimalnym stopniu.

Podłoga drewniana - układanie podłogi drewnianej na podkładzie podłogowym i macie wygłuszającej

Piankowa mata polietylenowa oprócz neutralizowania naprężeń spowodowanych pracą drewna będzie jednocześnie wygłuszała dźwięki. Mata grubości 3 mm wytłumi odgłos kroków o 16 dB, a grubości 5 mm – nawet o 18 dB.

Maty z elipsowatymi otworami na klej rozkłada się na podłożu tak, aby ich dłuższe boki były równoległe do dłuższych boków układanych później desek. Krawędzie leżących obok siebie mat nie mogą na siebie zachodzić, ale powinny się stykać. Później w elipsowate otwory maty należy wycisnąć jednoskładnikowy trwale elastyczny klej poliuretanowy zalecany przez producenta systemu. Można do tego celu użyć pistoletu ręcznego albo na sprężone powietrze. Następnie trzeba przykleić deski.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...