| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Postarzana podłoga drewniana

Postarzana podłoga drewniana

Po postarzanych dachówkach i cegłach przyszła kolej na postarzaną drewnianą podłogę. Teraz postarzane deski są robione na zamówienie – w tym wypadku starość można dostosować do własnego gustu.

Autor: Jakub Pajewski

Wysłużone, postarzane drewno coraz częściej wygrywa z idealnie gładkim i wymuskanym.

Postarzane drewno może być brązowe, zszarzałe, sczerniałe, zielonkawe albo wiśniowe. Jednak imitowanie starości nie ogranicza się do zmiany kolorystyki drewna. W różny sposób podkreślany jest także jego mazerunek – biel mrozowa albo ciemne zawoje usłojenia. Reguła jest prosta – na postarzanym drewnie jest znacznie więcej przebarwień niż na elementach, które nie są poddawane obróbce chemicznej naśladującej upływ czasu.

Zobacz także:

Postarzana podłoga drewniana: układamy postarzaną podłogę

Postarzana podłoga drewniana: wybór drewna

Dzięki działaniu środków chemicznych aplikowanych w ściśle określonej kolejności słoje drewna ulegają wybarwieniu, a posadzka zyskuje nie tylko stary, ale także unikalny wygląd. Substancje chemiczne zmieniające wygląd drewna mogą być bardzo różne – poczynając od wody, poprzez amoniak, a kończąc na miksturach chemicznych, o których składzie fachowcy postarzający drewno mówią niechętnie (nie chcąc zdradzać tajników swojej pracy).

Każdy element postarzanej posadzki musi być nie tylko chemicznie barwiony, ale także impregnowanyspecjalnymi preparatami, między innymi na bazie krzemu. Konfiguracja i czas trwania poszczególnych zabiegów bywają różne, tak jak różny jest efekt końcowy. Drewno może być wybielone lub przyciemnione przez nasycenie brązem, szarością, szarą zielenią, czernią. Poza tym samo usłojenie można podkreślić w dwojaki sposób – wybielając ciemne obszary albo je przyciemniając – tak więc możliwe jest uzyskanie negatywu lub pozytywu pierwotnego mazerunku. Najlepsze efekty można osiągnąć, postarzając drewno o bogatym usłojeniu i jednocześnie zawierające dużo tanin, które podczas reakcji z różnymi substancjami chemicznymi zmieniają wybarwienie drewnianych włókien. Oba te warunki spełnia nasz krajowy dąb. Właśnie dlatego stał się wzorcowym już materiałem na postarzane posadzki.

Postarzana podłoga: kolory

Choć największym powodzeniem cieszą się posadzki o kolorystyce zbliżonej do barwy naturalnego drewna, zwolennicy ekstrawaganckich rozwiązań też znajdą coś dla siebie – drewno zielone, żółte, niebieskie czy wiśniowe. Posadzki ułożone z takich elementów przypominają stare podłogi z poprzecieraną w wielu miejscach farbą. Aby uzyskać taki efekt, drewno jest najpierw palone, a następnie impregnowane.

Potem nakłada się na nie specjalną farbę. Na koniec wierzchnia warstwa jest delikatnie szlifowana po to, żeby powstał efekt wychodzonej podłogi i pozostawiona farba podkreślała słoje drewna.

Autor: Barlinek

Postarzana podłoga pasuje również do nowoczesnych wnętrz. Na zdjęciu dąb szczotkowany.

Postarzana podłoga: uszkodzenia

Drewniane elementy mogą być odpowiednio podniszczane – obijane, szlifowane, heblowane, a czasami nawet ręcznie skrobane. Taka obróbka gwarantuje wiekowy, topornywygląd, a jednocześnie gładkość wykończenia podłogi. Oczywiście uszkodzenia muszą wyglądać bardzo naturalnie.

Właśnie dlatego są robione tylko na wybranych elementach – tak by po ułożeniu nie powtarzały się cyklicznie i cała posadzka sprawiała wrażenie jedynej w swoim rodzaju.

WAŻNE

Ręczne uszkadzanie drewnianych elementów jest mozolne, dlatego posadzki z poszarpanymi krawędziami desek, wybijanymi sękami czy wgłębieniami są najdroższe.

Porównujemy schody drewniane i żelbetowe. Które schody są cichsze, tańsze, bezpieczniejsze?

Schody to dość kosztowna inwestycja. Dlatego dobrze przemyśl ich wybór. Skorzystaj z naszych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...