Podłogi 3D z żywicy. Posadzki żywiczne w salonie - jak wykonać je profesjonalnie?

2019-01-11 12:56
Posadzka żywiczna w salonie
Autor: Andrzej Szandomirski Posadzki żywiczne doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Są odporne na substancje chemiczne używane w domu i intensywną eksploatację (Projekt: Iwona i Jakub Szatkowscy)

Posadzki żywiczne do niedawna nazywano wyłącznie przemysłowymi. Podłogi 3D z żywicy, teraz coraz częściej wykonywane są w domach jednorodzinnych, i to nie tylko w garażu czy kotłowni, ale także w salonie. Poznaj, kolejne etapy przygotowania podłoża pod taką posadzkę.

Podłoga 3D z żywicy - wytrzymała i nowoczesna

Posadzki żywiczne były głównie przeznaczone do zastosowania w przemyśle, halach wystawowych czy w biurowcach. Takie było ich pierwotne przeznaczenie. Dlatego ich podstawową cechą jest trwałość, twardość i wytrzymałość mechaniczna. Polecane są do garaży, kotłowni, pralni czy warsztatu. Dzięki zastosowaniu wypełnień z kruszyw, folii lub kompozycji kolorowych lakierów można stworzyć z nich bardzo dekoracyjną podłogę 3D, nawet do salonu.

Posadzki i ściany dekoracyjne - jakie mają właściwości, jak je położyć

Różne kolory żywicznych posadzek przemysłowych umożliwiają dopasowanie ich do każdego wnętrza. Pod warunkiem oczywiście, że lubisz styl industrialny. Dzięki tego typu posadzce wnętrze nabierze bowiem loftowy charakter. Nie oznacza to jednak, że przestanie być przytulne. Widać to zresztą na wybranych przez nas zdjęciach wnętrz z posadzką epoksydową.

Rodzaje posadzek żywicznych

  • Żywiczna posadzka cienkowarstwowa może być zrobiona w domu jednorodzinnym, ale zdecydowanie nie jest polecana do pomieszczeń takich jak kuchnia czy przedpokój. Ta posadzka ma około 0,5 mm grubości. Jest to betonowa wylewka pomalowana dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi, czasem z żywicą gruntującą. Jedynie taką powłokę można wykonać samodzielnie. Jest to podłoga nieodporna na intensywną eksploatację. Koszt materiału wynosi 15-30 zł/m2.
  • Posadzki wylewane grubowarstwowe są polecane do domów jednorodzinnych - do kuchni, salonu, łazienki. Mają 2-4 mm grubości. Powstają po nałożeniu kilku warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Wyglądają jak idealnie gładka tafla kolorowego szkła. Jeśli będą mocno eksploatowane, zmatowieją i lekko się porysują. Nie wpływa to na jakość i zużycie posadzki, ale podłoga zacznie wyglądać mniej dekoracyjnie. Koszt materiału – 40-100 zł/m2.
  • Posadzki grubowarstwowe kwarcowe poleca się do pomieszczeń, które będą narażone na duży ruch pieszych (hol, korytarz). Powstają po zatopieniu w bezbarwnej lub barwnej żywicy kolorowego lub naturalnego piasku. Olbrzymi wybór kruszywa daje możliwość różnorodnego wykończenia posadzki. Może być ono jednobarwne lub stanowić mieszaninę kolorowych piasków. Wypełnienie z piasku zwiększa odporność powłoki na zarysowania. Koszt materiału – 40-100 zł/m2.
Sonda
Co podoba Ci się najbardziej w modnych materiałach wykończeniowych?

Przygotowanie podłoża pod posadzkę żywiczną

Posadzka żywiczna może mieć grubość tylko 0,5 mm, dlatego jej podłoże musi być idealnie gładkie i poziome. Przed wykonaniem posadzki należy ocenić jakość podkładu podłogowego pod kątem twardości i wytrzymałości mechanicznej – musi być co najmniej klasy C16/B20. Jeśli powierzchnia nie jest równa, trzeba położyć warstwę wyrównującą z cementowej zaprawy samopoziomującej.

Ze świeżo położonego betonu, który dojrzewał co najmniej cztery tygodnie i osiągnął wilgotność nie większą niż 3%, należy zeszlifować lub ześrutować mleczko betonowe i usunąć kurz. Stary beton trzeba umyć, odtłuścić, usuwając plamy detergentami lub płomieniowo. Wszelkie nierówności oraz poprzednie powłoki należy zeszlifować, a rysy czy pęknięcia wypełnić.

Łączymy składniki podłóg 3D - baza i utwardzacz

Preparaty żywiczne (poliuretanowe, epoksydowe, metakrylowe) to lakiery dwuskładnikowe. Składają się z bazy i utwardzacza, które należy połączyć w odpowiedniej proporcji. Jeśli nie zużywamy od razu całego opakowania, musimy precyzyjnie odmierzyć właściwą ilość komponentów. Oba składniki trzeba dokładnie mieszać przez dwie do pięciu minut niskoobrotową wiertarką z mieszadłem. Jeżeli je niedostatecznie wymieszamy lub dobierzemy niewłaściwe proporcje składników, powłoka może nierównomiernie wysychać lub mieć niejednorodne własności. Wydajność lakierów wynosi 4-8 m2/l, gdy są nakładane jako grunt, lub 6-10 m2/l – jako powłoka nawierzchniowa.

W trakcie prac temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 10-15°C, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80-90%. Optymalna temperatura wykonywania podłóg 3D to 20-23°C. Preparaty nakłada się bezpośrednio po wymieszaniu.

Trzeba jednak pamiętać, że im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym wolniej przebiegają procesy chemiczne. Biorąc pod uwagę, że specyfika lakierów dwuskładnikowych polega na tym, że po wymieszaniu komponentów zwykle jest mało czasu na ich aplikację (czasem tylko 15-30 minut), układanie posadzek żywicznych w niższej temperaturze daje wykonawcy więcej swobody.

Kolejność nakładania warstw posadzek żywicznych

Zależnie od stanu podłoża i zaplanowanego efektu najpierw należy nałożyć dwie-trzy warstwy gruntujące, potem dwie-trzy nawierzchniowe. Jedna ma około 0,5 mm grubości, nawierzchniowe mogą być nieco grubsze. Przerwa pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw lakieru wynosi co najmniej 16 godzin. Suchość pyłową (nie klei się do ręki) powierzchnia uzyskuje nawet po 40 minutach od nałożenia (zależnie od preparatu), ale stabilizację utwardzenia, po mniej więcej dobie. Jeśli od nałożenia jednej warstwy do rozprowadzenia kolejnej powłoki minęło więcej niż 24 godziny, może to spowodować zmniejszenie przyczepności podłoża. W takiej sytuacji trzeba je przeszlifować.

Czas i koszt wykonania podłóg 3D

Ze względu na czas schnięcia i utwardzania się kolejnych warstw (epoksydy i poliuretany wymagają co najmniej 24 godzin), niezależnie od wielkości powierzchni, cykl realizacji posadzek żywicznych jest taki sam i trwa pięć-sześć dób, ponieważ poszczególne warstwy układa się w kolejne dni.

Wpływa to istotnie na stawkę za wykonanie podłogi 3D. Przy zleceniu na wykonanie 500 m2 cena może wynosić mniej więcej 50 zł/m2. Przy małej powierzchni stawka ta może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Jeśli zależy nam na czasie, można wykorzystać preparaty metakrylowe, które są droższe od epoksydów i poliuretanów, ale utwardzają się znacznie szybciej – po jednej-dwóch godzinach – zatem kolejne warstwy można nakładać tego samego dnia. Wykonanie posadzki o powierzchni około 100 m2 przy użyciu epoksydów lub poliuretanów zajmie sześć dni, a przy wykorzystaniu metakrylu – nawet tylko dwa. Dlatego koszt robocizny, i co z tego wynika całego zlecenia, w drugim przypadku będzie znacznie niższy. Liczba warstw i rodzaj preparatów są dobierane indywidualnie, zależnie od jakości podłoża i efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać, czyli między innymi koloru żywicy i rodzaju wypełnienia. Koszt wykonania 1 m2 posadzki wynosi 150-250 zł i zależy od jej powierzchni, grubości oraz wykorzystanych materiałów – żywicy, wypełniaczy, materiałów dekoracyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają