| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga za 200 zł/mkw. Zobacz, co ładnego możesz mieć w swoim domu za taką cenę

Podłoga za 200 zł/mkw. Zobacz, co ładnego możesz mieć w swoim domu za taką cenę

Wykończenie metra kwadratowego podłogi za cenę 200 zł może być naprawdę wyjątkowe. Kwota ta pozwala już na kupienie oryginalnego materiału posadzkowego. Mogą to być drewno, płytki ceramiczne, kamień albo panele. Podpowiadamy, jaka może być podłoga, której koszt wynosi 200 zł/mkw.

Podłoga drewniana

Za cenę 200 zł z robocizną możemy sobie pozwolić na nieco droższe gatunki, na przykład doussie, i większe elementy z litego drewna zabezpieczone fabrycznie lakierem.

Przykładowo za tak wykończoną deskę z drewna merbau o wymiarach 1,5 x 6 x 30-120 cm zapłacimy 149 zł/mkw. , a za doussie o wymiarach 1,4 x 9 x 30-120 cm – 156 zł/mkw.

Możliwy jest też wybór desek dwuwarstwowych z oryginalniejszą warstwą użytkową, na przykład z jesionem thermo. Za taki finishparkiet zabezpieczony lakierem zapłacimy blisko 145 zł/mkw.

Zobacz: Podłoga drewniana za mniej niż 100 zł 

Autor: Andrzej Szandomirski

Drewno doussie jest nieco mniej odporne na działanie wilgoci niż tek, ale zabezpieczone lakierem można ułożyć nawet w kuchni. Wbrew obiegowej opinii okazuje się, że z reguły taniej jest kupić elementy zabezpieczone fabrycznie kilkoma warstwami lakieru, niż zabezpieczać drewno w warunkach domowych

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Płytki ceramiczne

Wykończenie podłogi może być oryginalniejsze niż to, które proponowaliśmy za mniejszą kwotę. (zobacz Podłogi do 150 zł za mkw.)

Możemy kupić płytki z kolekcji imitującej na przykład drewno, marmur, trawertyn, które mają niepowtarzalny wzór, a poza tym różnią się wymiarami. Przykładowo w kolekcji naśladującej marmur znajdziemy płytki o wymiarach 29,8 x 59,8 cm za 147 zł/mkw. , płytki 44,8 x 44,8 cm za 159,90 zł/mkw.  oraz listwę 9,8 x 44,8 cm za 60,90 zł/szt. Decydując się na płyty z kolekcji imitującej trawertyn, duże płyty 59,8 x 59,8 cm za 172 zł/mkw. możemy zestawić z mozaiką o wymiarach kostki 2,3 x 2,3 cm (sprzedawanej w taflach 29,8 x 29,8 cm) za 73,80 zł.

Szacując koszt posadzki, w której duże płyty chcemy połączyć z mozaiką, pamiętajmy, że ułożenie mozaiki będzie droższe – za robociznę i materiały pomocnicze zapłacimy blisko 96 zł/mkw.

Interesującą propozycją jest gres szkliwiony przypominający drewno – także przez wymiary płytki 14,8 x 89,8 cm – za 159,90 zł/mkw.

Inny oryginalny materiał posadzkowy, na który możemy sobie pozwolić, to formowane ręcznie klinkierowe płytki podłogowe, najlepiej wyglądające we wnę- trzach o charakterze rustykalnym. W promocyjnej cenie takie płytki można kupić nawet za 165 zł/m2 (przy wymiarach 20 x 20 cm).

Kamień. Za wyższą kwotę możemy dostać ciekawiej wybarwiony granit – na przykład brązowoszary – albo większe płyty kamienne o wymiarach 30,5 x 61 cm za 137 zł/mkw. Tym razem możemy się także zdecydować na twardy i mało nasiąkliwy łupek kwarcytowy, które- go płyty niekiedy są oferowane w promocyjnej cenie blisko 140 zł/mkw. (przy wymiarach 30 x 60 cm).

Autor: Quick-Step

Panele laminowane wiele zniosą – rozlaną wodę i nacisk wysokich obcasów, a przy tym imitują bardzo drogą posadzkę z drewnianych dyli podłogowych (fot. Quick-Step)

Panele

Mają zbliżoną odporność na ścieranie i zadrapania do paneli proponowanych przez nas w tańszej grupie posadzek (klasa ścieralności AC4). Jednak lepiej zniosą rozlanie wody i wilgoć – są zalecane nawet do łazienek. To zasługa specjalnego systemu montażu – z gumkami zakładanymi między poszczególnymi panelami.

Za 1 mkw.  paneli imitujących deski o wymiarach 0,8 x 9,98 x 138 cm trzeba zapłacić blisko 166 zł. Posadzka z takich paneli przypomina drewniane dyle, między którymi ułożono czarny elastomer. Drewniane pasy przetykane wąskimi czarnymi paseczkami najlepiej prezentują się we wnętrzach nowoczesnych i tych, których aranżacja przywołuje skojarzenia marynistyczne.

Co może wpłynąć na koszt podłogi?

Dzięki promocjom i wyprzedażom można obniżyć cenę materiałów potrzebnych do wykonania posadzki nawet o kilkadziesiąt procent.

Istotna jest także wielkość zakupów – przy blisko 100 mkw.  materiału na posadzkę warto negocjować rabat – może on wynieść 10, a nawet 30%. Kolejne oszczędności można zrobić na podatku VAT. W naszych obliczeniach uwzględnialiśmy 23-pro- centowy podatek na wszystkie materiały potrzebne do wykonania posadzki. Jeżeli zamówimy je w firmie przeprowadzającej prace, możemy obniżyć cenę o 15% – płacąc 8% VAT.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Płytki ceramiczne mają jednorodną strukturę lub są pokryte warstwą szkliwa. Kiedy lepiej wybrać płytki...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Czym płytki rektyfikowane różnią się od...

Po wypaleniu płytek bardzo wysokiej temperaturze są one kalibrowane, czyli sortowane, a część z nich jest...