| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga z tworzywa: wykładziny elastyczne, linoleum, panele

Podłoga z tworzywa: wykładziny elastyczne, linoleum, panele

Podłoga z tworzywa sztucznego ma wiele zalet: jest niedroga, szybko się ją układa, a przy tym ma wiele wzorów. Do wykończenia podłogi możemy wybrać wykładziny elastyczne, panele czy linoleum.

Autor: Marcin Czechowicz

Panele laminowane pasują do nowoczesnego wnętrza: szybko się je układa i mają dużo wzorów

Wykładziny winylowe

Wykładziny winylowe są niedrogie oraz łatwe w montażu. Wykładziny kładzie się bez fug i szczelin, więc są higieniczne i idealne dla alergików. Na podkład z PCW mają wtłoczoną dekoracyjną wierzchnią warstwę z nadrukiem w wielu wzorach i kolorach. Dostępne są różne motywy dekoracyjne, np. roślinne, które uatrakcyjnią nowoczesne wnętrze w jasnych kolorach.

Zobacz także:

Podłogi drewniane. Co wybrać: parkiet, deski, korek?

Podłoga z linoleum (na click)

Podłoga z linoleum jest ciepła. To naturalny produkt, który powstaje w wyniku sprasowania jutowego podkładu z mieszanką oleju lnianego, mączki drzewnej i żywicy. Ma swoją wersję w postaci paneli (np. Marmoleum Click firmy Forbo Flooring). Warstwa linoleum umieszczona jest tutaj na płycie HDF z piórem i wpustem, spodnią stanowi korek, który dodatkowo wycisza. Kładzie się je szybko – wystarczy wcisnąć pióro we wpust i mamy podłogę bez szpar. Możemy ją kilkakrotnie rozkładać i składać ponownie. Kolorystyka zachęca do tworzenia oryginalnych kompozycji. Linoleum może być kładzione na ogrzewanie podłogowe.

Autor: Novatoria Sp. z o.o. , PARADOR

Panele mogą mieć niemal dowolne wzory. Przykładowo mogą naśladować choćby graffiti. Taki wzór sprawdzi się jednak w surowych wnętrzach (PARADOR Edition 2, wzór Graffiti. Cena rynkowa ok. 260 zł; Novatoria Sp. z o.o., www.parador.pl)

Panele na wzór podłogi drewnianej

Panele są tańszym odpowiednikiem podłóg drewnianych, a bogactwo wzorów zapewnia podobny efekt estetyczny. Są łatwe w montażu, ciepłe oraz łatwiejsze do utrzymania w czystości niż inne pokrycia, bo do czyszczenia wystarcza woda z detergentem. Mogą być kładzione tak jak podłogi drewniane: klejone lub zatrzaskiwane, a montaż można wykonać samodzielnie. Laminowana powierzchnia zapewnia odporność na wilgoć. Warstwie dekoracyjnej pokrytej termoutwardzalną żywicą niestraszne są uderzenia, zarysowania, obciążenia oraz wysokie temperatury. Panele nie tłumią jednak dźwięku tak jak drewno.

Wykładzina elastyczna

Wykładzina elastyczna warstwowa składa się z podkładu z włókniny poliestrowej lub PCW, części dekoracyjnej i warstwy wierzchniej (przezroczysta folia, dzięki której łatwo ją konserwować). Nadaje się do wszystkich pomieszczeń, a jej budowa świetnie się sprawdza w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, gdyż ma właściwości amortyzujące i tłumiące dźwięk. Jest odporna na zabrudzenia i zarysowania oraz łatwa do mycia. Wybierając wykładzinę np. o drobnym linearnym wzorze na jasnym tle, osiągniemy nowoczesny efekt, a motyw na posadzce nie będzie natrętny.

Panele imitujące dywan, terakotę lub kamień

Panele imitują nie tylko drewno, lecz także kamień, terakotę, a nawet dywan. To nowy trend we wzornictwie podłóg laminowanych. Możłiwości jets wiele. Panele mogą mieć np. kunsztowny orientalny motyw. Panele są odporne na wilgoć i znoszą kontakt ze środkami chemii gospodarczej, nie płowieją i można je stosować w łazienkach. Do użytku są gotowe zaraz po ułożeniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Wykładziny dywanowe. Jak dobrać wykładzinę do...

Planując wykończenie podłogi wykładziną dywanową sprawdź, w którym pomieszczeniu, która...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...