| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga drewniana: finishparkiety i finishdeski

Podłoga drewniana: finishparkiety i finishdeski

Finishparkiety i finishdeski to dwuwarstwowe drewniane elementy, które szlifowanie i lakierowanie przeszły już w fabryce. Dzięki temu montaż takiej podłogi drewnianej można skrócić do kilku dni. Sprawdź, czym charakteryzują się finishparkiety i finishdeski.

Co to są finishparkiety i finishdeski?

Tak nazywane są dwuwarstwowe drewniane elementy, które dwa kłopotliwe etapy obróbki drewna – szlifowanie i  lakierowanie – przeszły w fabryce. Dzięki temu czas prac można skrócić do kilku dni i przeprowadzić je samodzielnie, rezygnując z zatrudniania wykwalifikowanej ekipy. Jednak główny powód, dla którego finishposadzki mają grono zwolenników, jest jeszcze inny. Dzięki temu, że drewniane elementy są wykończone już w momencie ich kupowania, widać, jak będzie wyglądała podłoga. Zamysł aranżacyjny jest łatwiejszy do zrealizowania niż w przypadku surowego drewna, ponieważ jest w pełni przewidywalny. Poza tym warstwowa budowa elementów ograniczająca pracę drewna pozwala na znacznie większą dowolność w doborze gatunku czy rodzaju usłojenia. Tym razem można pozwolić sobie na wybór dowolnego wzoru bez obaw, że w posadzce pojawią się szpecące szczeliny.

Polecamy: Panele drewniane na podłodze. Gdzie pasują panele drewniane i jak je układać?

Fabryczne zabezpieczanie lakierem różni się od tradycyjnego wykonywanego przez parkieciarzy po ułożeniu drewnianej posadzki z litego drewna. Po wyszlifowaniu drewna na specjalnych maszynach gwarantujących dokładność do 0,05 mm nanoszony jest lakier podkładowy. Dopiero potem kilka warstw lakieru akrylowego wolnego od formaldehydu, które są utwardzane promieniami UV.

Liczba warstw zabezpieczających może być różna – finishparkiet pokrywany jest pięcioma, a finishdeska siedmioma warstwami. Ten rodzaj materiału posadzkowego nakłada znacznie mniejsze ograniczenia niż lite drewno – z przebiegu prac można wyeliminować kilka etapów, na przykład klimatyzowanie drewnianych elementów w miejscu układania posadzki. Jednak układanie gotowego materiału posadzkowego pokrytego lakierem ma specyficzne wymagania, którym trzeba sprostać… Wprawdzie posadzki z finishparkietu wyglądają niemal identycznie jak te układane z tradycyjnego parkietu, ale wnikliwe oko może dostrzec wąskie szczeliny między drewnianymi elementami. Między innymi dlatego ten rodzaj posadzki nie jest zalecany w pomieszczeniach wilgotnych. A decydując się na jej ułożenie w miejscach narażonych na rozlanie wody, na przykład jadalni, posadzkę należy dodatkowo zabezpieczyć. Choć tym razem jesteśmy zwolnieni z wyboru powłoki chroniącej i dostosowywania jej do gatunku drewna, nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dostosowaniu kleju do użytego gruntu oraz drewna pokrytego lakierem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się finishparkiety i finishdeski

Wszystkie rodzaje finishparkietu i finishdeski doskonale sprawdzają się na ogrzewanych podłogach. Dzięki krzyżowemu układowi słojów w poszczególnych warstwach ograniczona zostaje praca drewna i szczeliny, które mogą pojawić się w posadzce, będą znacznie mniejsze niż w przypadku litych elementów. Jednak i tym razem lepiej zdecydować się na wierzchnią warstwę z ciemnych gatunków drewna – tak, aby szczeliny były jak najmniej widoczne.

Uwaga! Na rynku dostępnych jest coraz więcej dwuwarstwowych elementów wykończonych fabrycznie lakierem. Nie są one sygnowane nazwą finishparkiet, która jest zastrzeżona przez jednego producenta. Chcąc układać takie drewno na ogrzewanym podkładzie, trzeba sprawdzić, czy jego producent zaleca takie zastosowanie. Jakość warstwowych elementów jest różna – w niektórych w wyniku częstych zmian temperatury może dojść do rozdzielenia warstw drewna.

Choć warstwa lakieru na finishposadzkach jest odporniejsza na uszkodzenia niż ta nakładana tradycyjną metodą przez parkieciarza, do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych należy wybierać elementy z wierzchnią warstwą z twardych gatunków drewna. W holu i na schodach najlepiej sprawdzą się wenge, iroko, jatoba, bambus, ipe, tali, a z naszych rodzimych gatunków jesion, orzech, dąb i grab.

Finishparkietu i finishdeski nie należy układać w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnie czy łazienki. Decydując się na taką posadzkę w miejscu narażonym na rozlanie płynów, trzeba ją dodatkowo zabezpieczyć przed ich wniknięciem w szczeliny między elementami. Jeśli tego nie zrobimy i woda wniknie pod drewno, może dojść do jego odkształcenia, a nawet odspojenia od podkładu. Producent parkietu zaleca zaimpregnowanie posadzki po ułożeniu specjalnym preparatem. Jednak zastrzega, że taki zabieg w 100% nie zabezpieczy jej przed wniknięciem wody. Doświadczeni parkieciarze polecają bardziej radykalne rozwiązanie tak by usunąć około 0,5 mm lakieru, a następnie położenie jednej warstwy lakieru, który utworzy ciągłą powłokę zabezpieczającą. Wprawdzie takie podejście w pewnym sensie kłóci się z istotą finishposadzki, której nie trzeba lakierować, ale przynajmniej jest skuteczne.

Jaki klej do finishparkietów i finishdesek

Wierzchnia warstwa finishparkietu szczelnie pokryta lakierem uniemożliwia odparowanie wilgoci zawartej w kleju. Dlatego do lakierowanego drewna należy wybierać inne kleje niż te zalecane do surowego drewna. Klej wodny użyty do przyklejania zabezpieczonego drewna doprowadziłby do jego odkształceń. Dlatego finishparkiet może być przyklejany jedynie bezwodnymi klejami zalecanymi do parkietów lakierowanych. 

W jakich warunkach przechowywać i układać drewno

Finishposadzek nie trzeba klimatyzować w pomieszczeniu, w którym mają być układane – należy je przechowywać w oryginalnych zamkniętych opakowaniach. Jednak w miejscu składowania opakowań, które nie są hermetyczne, muszą  panować odpowiednie warunki. Temperatura może się wahać od 18 do 22°C, a wilgotność względna powietrza od 45 do 60%. Paczki rozpakowuje się przed samym układaniem posadzki. Podczas prac w pomieszczeniu muszą być takie same warunki, jakie panowały w czasie przechowywania drewnianych elementów.

Jaki podkład pod finishparkiet?

Tak jak przy układaniu tradycyjnego parkietu podkład musi być równy, twardy i niezawilgocony. Wymagania dotyczące równości i twardości są takie same jak dla litych elementów. Jedynie dopuszczalna wilgotność podkładu cementowego i anhydrytowego może być nieco wyższa. W przypadku pierwszego nie powinna przekroczyć 2%, a drugiego – 0,5%.

Ile czasu zajmie położenie finishparkietu lub finishdesek?

Zaledwie kilka dni. Jednak układając finishparkiet czy finishdeskę tam, gdzie występuje ryzyko rozlania płynów, trzeba doliczyć kilka dni na położenie dodatkowej warstwy lakieru zabezpieczającej szczeliny przed wnikaniem wody.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Płytki ceramiczne mają jednorodną strukturę lub są pokryte warstwą szkliwa. Kiedy lepiej wybrać płytki...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Panele podłogowe - jakie wybrać?

Lekkie, o wysokiej klasie ścieralności i bogatej kolorystce, sprawdzają się w każdym wnętrzu. Panele...