| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Mozaika tradycyjna - fantazyjna podłoga, nawet trójwymiarowa

Mozaika tradycyjna - fantazyjna podłoga, nawet trójwymiarowa

Elementy mozaiki tradycyjnej są zazwyczaj układane w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Jeżeli jednak marzy ci się coś niepowtarzalnego, możesz zastosować różne gatunki drewna. Powstanie wówczas wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna uzyskasz nawet efekt trójwymiarowej podłogi.

Autor: Marcin Czechowicz

W najpopularniejszej mozaice tradycyjnej deszczułki ułożone są w kwadraty

Wymiary mozaiki

Mozaikę tradycyjną kupuje się w płytach złożonych z kilkudziesięciu drobnych elementów (listewek zwanych też paluszkami) naklejonych na papier albo siatkę.

Pojedyncze listewki mogą mieć różne wymiary, zwykle 8 mm (rzadziej 22 mm) grubości i 120-160 mm długości. Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości.

Mozaika jest najcieńszą z podłóg drewnianych – ma grubość 8-10 mm – dlatego można ją poddawać gruntownej renowacji połączonej z cyklinowaniem mniej razy niż inne posadzki.posadzki. Podobnie jak lamparkiet posadzkę z mozaiki łatwo zlicować z tymi z terakoty, ponieważ ma podobną do nich grubość.

Elementy mozaiki są układane w podobne wzory jak deszczułki parkietowe, na przykład w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Najpopularniejsze są mozaiki układane w kwadraty z niewielkich elementów z tego samego drewna. Do bardziej skomplikowanych kompozycji używa się – oprócz listewek – elementów o różnych kształtach, na przykład trójkątów, trapezów i rombów.

Z reguły mozaika jest o blisko 40% tańsza od parkietu tradycyjnego, ale 1 m2 można kupić nawet za mniej niż 20 zł. Oczywiście wykonywane na zamówienie tafle mozaiki są kilkakrotnie droższe.

Drewno na mozaikę

Producenci najczęściej oferują mozaiki z krajowych gatunków – dębu, brzozy, jesionu – jednak dostępne są też z niektórych gatunków egzotycznych, na przykład merbau.

Dzięki zastosowaniu różnych gatunków drewna w jednej mozaice powstaje wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna można uzyskać efekt trójwymiarowej podłogi.

Wybierając materiał na posadzkę, można kierować się jedynie gustem i przeznaczeniem pomieszczenia.

Układanie mozaiki

Wprawdzie mozaika składa się z niewielkich elementów, ale nie łączą się one na wpust-wypust, który ograniczałby pracę drewna, dlatego do jej przyklejania najlepiej wybrać kleje średnio elastyczne. Można zastosować klej rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi, dwuskładnikowy poliuretanowy albo poliuretanowo-epoksydowy.

Klej należy nanosić na podłoże pacą o wysokości zęba 3-4 mm.

Płyty mozaiki przykleja się do podłoża papierem albo siatką do góry. Po wyschnięciu kleju papier lub siatkę wystarczy zwilżyć i oderwać.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...