| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Mozaika tradycyjna - fantazyjna podłoga, nawet trójwymiarowa

Mozaika tradycyjna - fantazyjna podłoga, nawet trójwymiarowa

Elementy mozaiki tradycyjnej są zazwyczaj układane w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Jeżeli jednak marzy ci się coś niepowtarzalnego, możesz zastosować różne gatunki drewna. Powstanie wówczas wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna uzyskasz nawet efekt trójwymiarowej podłogi.

Autor: Marcin Czechowicz

W najpopularniejszej mozaice tradycyjnej deszczułki ułożone są w kwadraty

Wymiary mozaiki

Mozaikę tradycyjną kupuje się w płytach złożonych z kilkudziesięciu drobnych elementów (listewek zwanych też paluszkami) naklejonych na papier albo siatkę.

Pojedyncze listewki mogą mieć różne wymiary, zwykle 8 mm (rzadziej 22 mm) grubości i 120-160 mm długości. Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości.

Mozaika jest najcieńszą z podłóg drewnianych – ma grubość 8-10 mm – dlatego można ją poddawać gruntownej renowacji połączonej z cyklinowaniem mniej razy niż inne posadzki.posadzki. Podobnie jak lamparkiet posadzkę z mozaiki łatwo zlicować z tymi z terakoty, ponieważ ma podobną do nich grubość.

Elementy mozaiki są układane w podobne wzory jak deszczułki parkietowe, na przykład w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Najpopularniejsze są mozaiki układane w kwadraty z niewielkich elementów z tego samego drewna. Do bardziej skomplikowanych kompozycji używa się – oprócz listewek – elementów o różnych kształtach, na przykład trójkątów, trapezów i rombów.

Z reguły mozaika jest o blisko 40% tańsza od parkietu tradycyjnego, ale 1 m2 można kupić nawet za mniej niż 20 zł. Oczywiście wykonywane na zamówienie tafle mozaiki są kilkakrotnie droższe.

Drewno na mozaikę

Producenci najczęściej oferują mozaiki z krajowych gatunków – dębu, brzozy, jesionu – jednak dostępne są też z niektórych gatunków egzotycznych, na przykład merbau.

Dzięki zastosowaniu różnych gatunków drewna w jednej mozaice powstaje wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna można uzyskać efekt trójwymiarowej podłogi.

Wybierając materiał na posadzkę, można kierować się jedynie gustem i przeznaczeniem pomieszczenia.

Układanie mozaiki

Wprawdzie mozaika składa się z niewielkich elementów, ale nie łączą się one na wpust-wypust, który ograniczałby pracę drewna, dlatego do jej przyklejania najlepiej wybrać kleje średnio elastyczne. Można zastosować klej rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi, dwuskładnikowy poliuretanowy albo poliuretanowo-epoksydowy.

Klej należy nanosić na podłoże pacą o wysokości zęba 3-4 mm.

Płyty mozaiki przykleja się do podłoża papierem albo siatką do góry. Po wyschnięciu kleju papier lub siatkę wystarczy zwilżyć i oderwać.

Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Wykładziny dywanowe. Jakie są ich największe...

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i potrafi tłumić dźwięki,...

Modna podłoga - 9 najnowszych trendów

W wyborze materiału wykańczającego podłogę nie trzeba iść utartymi drogami. Pokazujemy, jak ciekawe efekty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.