| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Mozaika tradycyjna - fantazyjna podłoga, nawet trójwymiarowa

Mozaika tradycyjna - fantazyjna podłoga, nawet trójwymiarowa

Elementy mozaiki tradycyjnej są zazwyczaj układane w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Jeżeli jednak marzy ci się coś niepowtarzalnego, możesz zastosować różne gatunki drewna. Powstanie wówczas wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna uzyskasz nawet efekt trójwymiarowej podłogi.

Autor: Marcin Czechowicz

W najpopularniejszej mozaice tradycyjnej deszczułki ułożone są w kwadraty

Wymiary mozaiki

Mozaikę tradycyjną kupuje się w płytach złożonych z kilkudziesięciu drobnych elementów (listewek zwanych też paluszkami) naklejonych na papier albo siatkę.

Pojedyncze listewki mogą mieć różne wymiary, zwykle 8 mm (rzadziej 22 mm) grubości i 120-160 mm długości. Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości.

Mozaika jest najcieńszą z podłóg drewnianych – ma grubość 8-10 mm – dlatego można ją poddawać gruntownej renowacji połączonej z cyklinowaniem mniej razy niż inne posadzki.posadzki. Podobnie jak lamparkiet posadzkę z mozaiki łatwo zlicować z tymi z terakoty, ponieważ ma podobną do nich grubość.

Elementy mozaiki są układane w podobne wzory jak deszczułki parkietowe, na przykład w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Najpopularniejsze są mozaiki układane w kwadraty z niewielkich elementów z tego samego drewna. Do bardziej skomplikowanych kompozycji używa się – oprócz listewek – elementów o różnych kształtach, na przykład trójkątów, trapezów i rombów.

Z reguły mozaika jest o blisko 40% tańsza od parkietu tradycyjnego, ale 1 m2 można kupić nawet za mniej niż 20 zł. Oczywiście wykonywane na zamówienie tafle mozaiki są kilkakrotnie droższe.

Drewno na mozaikę

Producenci najczęściej oferują mozaiki z krajowych gatunków – dębu, brzozy, jesionu – jednak dostępne są też z niektórych gatunków egzotycznych, na przykład merbau.

Dzięki zastosowaniu różnych gatunków drewna w jednej mozaice powstaje wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna można uzyskać efekt trójwymiarowej podłogi.

Wybierając materiał na posadzkę, można kierować się jedynie gustem i przeznaczeniem pomieszczenia.

Układanie mozaiki

Wprawdzie mozaika składa się z niewielkich elementów, ale nie łączą się one na wpust-wypust, który ograniczałby pracę drewna, dlatego do jej przyklejania najlepiej wybrać kleje średnio elastyczne. Można zastosować klej rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi, dwuskładnikowy poliuretanowy albo poliuretanowo-epoksydowy.

Klej należy nanosić na podłoże pacą o wysokości zęba 3-4 mm.

Płyty mozaiki przykleja się do podłoża papierem albo siatką do góry. Po wyschnięciu kleju papier lub siatkę wystarczy zwilżyć i oderwać.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Wykładziny dywanowe. Jakie są ich największe...

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i potrafi tłumić dźwięki,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.