| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj dekoracyjną masę wykończeniową Creativo®

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj dekoracyjną masę wykończeniową Creativo®

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często z efektem dekoracyjnym przypominającym surowy beton. Jej grubość wynosi zaledwie 2 mm. Dowiedz się, jakie są zalety mikrocementu Creativo® i gdzie go można wykorzystać?

Autor: Bautech

Wykonywanie tak cienkich warstw z mas mikrocementowych możliwe jest dzięki domieszkom polimerów, które sprawiają, że materiał jest bardziej spoisty. Ponadto, utwardzenie odbywa się na zasadzie chemicznej (polimeryzacji), więc po 24 godzinach na mikrocement można wchodzić, a po 7 dniach – zaprawa uzyska pełną twardość. Jest to znacząca przewaga nad tradycyjnym betonem, który pełną wytrzymałość osiąga dopiero po 28 dniach. Co więcej, technicznie niemożliwe jest wykonanie posadzki z tradycyjnego betonu o grubości zaledwie 2 mm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Materiał o ogromnych możliwościach

Mikrocementy CREATIVO BAUFLOOR® można stosować bez żadnych ograniczeń, nawet na ścianach (umożliwia to płynne przejście posadzki w ścianę). Można też pokryć nim meble i metalowe lub drewniane przedmioty codziennego użytku. Dlatego, w rękach doświadczonego wykonawcy, architekta lub projektanta wnętrz, stanowi potężne narzędzie, którym można kreować niepowtarzalny charakter wnętrza. A dzięki bogatej palecie barw oraz możliwości ręcznego tworzenia oryginalnych tekstur, zastosowania mikrocementu są ograniczone jedynie przez naszą wyobraźnię. CREATIVO BAUFLOOR® może mieć gładką powierzchnię lub przypominać surowy beton.

Autor: Bautech

Na posadzce można uzyskać zarówno gładką powierzchnię, jak i fakturę niedbale zatartego betonu

Gdzie można stosować mikrocement?

Zakres stosowania mikrocementu CREATIVO BAUFLOOR® jest ogromny. Można go rozkładać na jastrychach cementowych, płytkach ceramicznych, terakocie lub płycie OSB. Z kolei w przypadku ścian, jako podłoże nadadzą się tradycyjne tynki cementowo-wapienne, gipsowe, płyta karton-gipsowa lub drewno (boazeria). Mikrocement jest elastyczny, więc sprawdzi się również na podłożach sprężystych (podłogi podniesione).

Nie występują też żadne ograniczenia jeśli chodzi o pomieszczenia mokre, dlatego możemy go z powodzeniem zastosować w łazience lub kuchni. Dzięki swojej niewielkiej grubości CREATIVO BAUFLOOR®, znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie np. nie chcemy zbytnio podnosić poziomu zero posadzki, albo nakładać na ścianę grubej warstwy tynku. Mikrocement sprawdzi się również tam, gdzie oczekujemy "surowego", czasem industrialnego wnętrza i nie chcemy wykorzystywać "zwykłego" betonu. Mikrocement, w przeciwieństwie do "zwyklego" betonu, jest niepylący.

Mikrocement CREATIVO BAUFLOOR® można uszkodzić rozlanym kwasem lub poprzez duży nacisk metalowych kół. Ale są to zdecydowanie czynniki rzadko spotykane w typowym domu.

Autor: Bautech

Posadzka Bautech Creativo

Autor: Bautech

Posadzka Bautech Creativo

Przygotowanie podłoża pod mikrocement CREATIVO BAUFLOOR®

Podłoże betonowe

Podłoże betonowe musi być stabilne i odpowiednio nośne, a jego wilgotność nie może przekraczać 4%. Beton należy mechanicznie oczyścić z mleczka cementowego, starych powłok i innych zabrudzeń (np. poprzez szlifowanie). Podłoże należy zagruntować żywicą dwuskładnikową za pomocą wałka welurowego. Na jej rozprowadzenie mamy tylko 20 minut. Po zagruntowaniu wylewamy kolejną warstwę żywicy (ok. 1 mm) i zasypujemy ją kruszywem. Utwardzoną powierzchnię należy delikatnie przeszlifować szlifierką mechaniczną z papierem ściernym i całość dokładnie odkurzyć.

Płyty OSB

Pierwszym krokiem jest zeszlifowanie warstwy zabezpieczającej wosku z płyty OSB. Podłoże z płyt powinno składać się, co najmniej z dwóch warstw zamontowanych krzyżowo, najlepszym rozwiązaniem są płyty na wpust i pióro. Aby dodatkowo wzmocnić łączenia, zalecane jest przyklejenie żywicą epoksydową BAUPOX® 100 ST, siatki podkładowej o szerokości 10-15 cm. Na tak przygotowane i wzmocnione podłoże z płyt OSB i siatki, po upływie 12 godzin należy wylać jedną warstwę BAUPOX® 100 ST używając gumowej rakli i rozwałkować wysokiej jakości wałkiem welurowym. Następnie, podobnie jak w przypadku podłoża betonowego, należy równomiernie zasypać kruszywo CREATIVO, a po utwardzeniu, powierzchnię delikatnie przeszlifować szlifierką mechaniczną z papierami ściernym i dokładnie odkurzyć.

Autor: Bautech

Gres i płytki szkliwione

Podłoże należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń, zaplamień poprzez przeszlifowanie istniejącej posadzki tarczą diamentową (w celu tzw. zmatowienia warstwy szkliwionej/zeszlifowania glazury). Ubytki i fugi należy uzupełnić preparatem do napraw TERRAFILL®. Płytki słabo trzymające się podłoża, należy odkuć i uzupełnić tą samą masą naprawczą TERRAFILL®. Tak przygotowane podłoże po całkowitym wyschnięciu i przeszlifowaniu wszystkich uzupełnień, należy pokryć żywicą epoksydową BAUPOX® 100 ST, zasypać kruszywem, a po utwardzeniu delikatnie przeszlifować i dokładnie odkurzyć.

Ściany, powierzchnie pionowe

Powierzchnia powinna być wygładzona, odkurzona z wszelkiego pyłu i zabrudzeń. Na tak przygotowaną ścianę aplikujemy wałkiem welurowym warstwę sczepną BAUGRUNT® CONTACTO. Masę wykończeniową CREATIVO BAUFLOOR® można aplikować po 2 godzinach od nałożenia warstwy sczepnej. Zaleca się nałożenie dwóch warstw masy wykończeniowej.

Wykonanie powłoki z mikrocementu CREATIVO BAUFLOOR®

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, rozsypane kruszywo będzie stanowić dobrze przyczepny podkład pod warstwę konstrukcyjną. Po jej wykonaniu, kładzie się najważniejszą dla użytkownika, warstwę wykończeniową. To od niej zależy ostateczny wygląd posadzki lub ściany. Gotową powierzchnię należy zagruntować w celu zmniejszenia chłonności podłoża, a następnie zaimpregnować dwiema warstwami lakieru poliuretanowego.

Mikrocement CREATIVO BAUFLOOR® jest materiałem bardzo zaawansowanym technologicznie, stąd jego przygotowanie powinno się odbywać z najwyższą precyzją i dokładnością. Dlatego, wykonanie pracy najlepiej zlecić odpowiednio przeszkolonym fachowcom, którzy dysponują potrzebną wiedzą i doświadczeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Panele podłogowe - jakie wybrać?

Lekkie, o wysokiej klasie ścieralności i bogatej kolorystce, sprawdzają się w każdym wnętrzu. Panele...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Czym płytki rektyfikowane różnią się od...

Po wypaleniu płytek bardzo wysokiej temperaturze są one kalibrowane, czyli sortowane, a część z nich jest...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

sponsor artykułu