| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Jedno wnętrze - 5 propozycji schodów. Zobacz aranżacje schodów w salonie

Jedno wnętrze - 5 propozycji schodów. Zobacz aranżacje schodów w salonie

Schody drewniane, spiralne, schody zabiegowe ze szkła i stali... Przedstawiamy pomysły na konstrukcje schodów wewnętrznych prowadzących z salonu na piętro. Schody umieszczone w salonie będą miały szczególne znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia, dlatego ważny jest nie tylko ich kształt, ale i użyte materiały. Projektanci mając do dyspozycji, np. szkło, stal, drewno coraz częściej rezygnują z tradycyjnych rozwiązań i zamkniętej klatki schodowej.

Dzisiejsze schody wewnętrzne są niejednokrotnie mocno wyeksponowane, traktowane jako główna ozdoba salonu. Wybierając je, trzeba jednak pamiętać, żeby dla wyglądu nie poświęcić wygody użytkowania czy bezpieczeństwa, a także o tym, że konstrukcja schodów będzie miała decydujący wpływ na wygląd całego pomieszczenia.

Przygotowując aranżację wnętrz posłużyliśmy się przykładem projektu domu „Rodzinnego” (Murator D26a – wariant II). Dla tych, którzy nie chcą, żeby schody w ich domu były tylko żelbetowym elementem do wchodzenia na wyższą kondygnację, proponujemy schody drewniane, stalowo-drewniane, a nawet ze szkła i stali.

Zanim zaczną się schody - pamiętaj o projekcie domu

Przed zamówieniem do salonu jakiegoś designerskiego cacka trzeba jednak spokojnie zastanowić się nad ograniczeniami. Po pierwsze, projekt domu zakłada umieszczenie żelbetowych, dwubiegowych schodów w rogu salonu, nad którym znajduje się antresola.

Każde inne rozwiązanie wymaga zmiany projektu, a to oznacza koszty. Rozkład pomieszczeń na parterze, rozstaw słupów konstrukcyjnych na poddaszu oraz skos dachu nie pozwalają na przesunięcie otworu schodowego w dowolne miejsce. Dodatkowo wyjście ze schodów na piętro powinno się znaleźć w miejscu odpowiednio wysokim, czyli jak najbliżej kalenicy. Schody muszą być też dobrze „rozliczone”, czyli mieć wygodną wysokość stopni przy odpowiednio dużej ich szerokości. Schody zawsze będą miały decydujący wpływ na wygląd całego pomieszczenia.

Dlatego jeśli decydujemy się na szczególnie wyróżniający się barwą model, reszta wystroju powinna być możliwie prosta. Za to ściana w tle
może zostać obłożona materiałem kontrastującym fakturą lub barwą, który podkreśli urodę naszej konstrukcji.

Schody dwubiegowe stalowo-drewniane

Takie schody to rozwiązanie najmniej inwazyjne. Schody dwubiegowe ze spocznikiem uważane są za najwygodniejsze i bezpieczne. Zaletą stalowej konstrukcji jest szybki montaż, możliwość dokładnego wykonania, mniejszy ciężar niż schodów żelbetowych i większa wytrzymałość w porównaniu ze schodami o konstrukcji drewnianej. Jednak stopnie powinny być wykończone drewnem lub innym materiałem, który będzie tłumił odgłos kroków lepiej, niż gdyby były one wykonane w całości ze stali.

Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że można nim zastąpić schody żelbetowe bez zmieniania ich rozmiarów, konstrukcji i bez zmian
otworu w stropie (w tym wypadku zastępują dwubiegowe schody ze spocznikiem z projektu).

Wadą tego typu schodów jest sprężystość stali, której konsekwencją może być hałas podczas użytkowania. Zwłaszcza jeśli użyte belki nie będą dość masywne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Schody spiralne żelbetowe 

To rozwiązanie w przeciwieństwie do poprzedniego zdecydowanie zmienia charakter nie tylko schodów, ale i całego pomieszczenia. Schody spiralne dobrze wyglądają bez balustrady, jeśli jednak zależy nam na bezpieczeństwie, można zastosować szklaną konstrukcję, która nie zaburzy spirali schodów. Najlepiej wykonać ją z niewielkich, prostych, szklanych tafli połączonych ze sobą. Gięte szkło byłoby dużo droższe, łatwiej też będzie wymienić pojedynczy element.

Wadą tego rozwiązania jest duży ciężar konstrukcji, co wymaga wykonania solidnego (czyli kosztownego) fundamentu. Kręcone schody nie są też zbyt wygodne w codziennym użytkowaniu w porównaniu na przykład ze schodami dwubiegowymi. Trudno wnieść po nich meble, a chodzenie także nie zawsze jest komfortowe. Ważne jest zatem dobranie dostatecznie dużej średnicy schodów. A to z kolei pociąga za sobą konieczność „wycięcia” dużego, owalnego otworu w stropie nad schodami. W wypadku tego projektu wymaga to zmiany konstrukcji antresoli.

Schody wspornikowe

Takie schody to obecnie najmodniejsze rozwiązanie stosowane przez architektów projektujących domy jednorodzinne. Stopnie są osadzone w ścianie i nie zawierają żadnych innych podpór. Schody wspornikowe, z racji konstrukcji, mogą mieć szerokość maksymalnie 120 cm. Osadzone są bezpośrednio w ścianie nośnej lub oparte na stalowej belce zabetonowanej w murze. Z tego powodu rozwiązanie to musi być szczegółowo przemyślane jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Zaletą tej lekkiej wizualnie kompozycji jest niewielka przestrzeń, jaką zajmują schody, i brak podpór. Nie każdy jednak będzie się czuł bezpiecznie, wchodząc po schodach wyglądających, jakby zaprzeczały prawom fizyki, dlatego stopnie powinny być odpowiednio grube. Można je obudować różnymi materiałami. Najczęściej są to kamień lub drewno. Czasami widuje się też wersję ze szkła zbrojonego, z podświetleniem stopni listwami LED, która wygląda wyjątkowo kosmicznie i nieprawdopodobnie.

Schody drewniane z regałem np. na książki

To oryginalne, a zarazem praktyczne rozwiązanie, w którym konstrukcja schodów może być wykorzystana jako mebel – półki na książki lub szafki. W tym wypadku listwa biegnąca wzdłuż stopni podkreśla rysunek schodów. Drewno to materiał często wybierany do konstrukcji schodów ze względu na walory użytkowe. Jest różnorodny, trwały, naturalny, o ładnej barwie pasującej do każdego wnętrza. Decydując się na schody drewniane, trzeba jednak pamiętać, że książki mogą zająć tylko pierwsze kilkadziesiąt centymetrów szafek. Dalej pozostanie trudno dostępna pusta przestrzeń zbierająca kurz. Rozwiązaniem jest zamknięcie jej płytą tworzącą plecy regału, które odetną niepotrzebną przestrzeń. Jeżeli zdecydujemy się na szafki zamiast półek, mogą one być głębsze.

Schody zabiegowe ze szkła i stali

Schody zabiegowe pozwalają oszczędzić miejsce, które zajmuje spocznik w schodach dwubiegowych, niestety kosztem wygody. Zmieniają one kierunek nie za pośrednictwem szerokiego spocznika, ale stopni zakręcających po łuku, które przybierają kształt zbliżony do trójkąta.

Bardzo ważne jest, żeby schody zabiegowe, w środku biegu, taką samą szerokość jak stopnie prostokątne. Ułatwi to wspinanie się po nich i nie będzie wywoływało niepokoju u użytkownika, któremu schody pod nogami nagle się zwężają. Ma to znaczenie zwłaszcza dla idącego w dół. W tym projekcie stopnie są wykonane z hartowanego albo zbrojonego szkła. Gotowe elementy stalowe są łączone ze szklanymi stopniami na miejscu. Można wtedy lepiej dopasować łuk schodów do przestrzeni, w której mają stanąć. W proponowanym rozwiązaniu każdy stopień przymocowany jest do ściany oddzielnie za pomocą stalowego uchwytu. Jest to więc, po części, rozwiązanie wspornikowe. Po części, gdyż ciężar stopni przenoszą również stalowe słupki łączące stopnie po zewnętrznej ich stronie. Balustrada – ta przy schodach i ta na antresoli – jest złożona z tak samo połączonych elementów stalowych.

11 pytań o panele drewniane i deski warstwowe. Musisz to wiedzieć przed zakupem

Deski warstwowe, popularnie nazywane panelami drewnianymi, to dobry pomysł, jeśli marzy ci się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Płytki ceramiczne mają jednorodną strukturę lub są pokryte warstwą szkliwa. Kiedy lepiej wybrać płytki...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...