| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Jaki podkład podłogowy

Jaki podkład podłogowy

Piękną podłogę tworzą nie tylko dobrze dobrane rodzaj i kolor posadzki. Ta dekoracyjna powłoka kryje podkład, izolację oraz warstwę wyrównawczą. Od tych elementów w dużej mierze zależy trwałość i funkcjonalność podłogi.

Cicho, ciepło, sucho

Każde pomieszczenie powinno być skutecznie chronione przed hałasem. Podłoże w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (w piwnicach, kuchniach i łazienkach) zabezpiecza się przed wnikaniem wilgoci, a podłogę na gruncie czy nad pomieszczeniem nieogrzewanym - również przed utratą ciepła.
Materiałem najczęściej stosowanym do izolacji cieplnej podłogi jest styropian. Ponieważ jest on narażony na duży nacisk, powinien charakteryzować się dużą gęstością – min. 20 kg/m3. Grubość warstwy styropianu zwykle określa projekt. Ponieważ musi ona spełniać wymagania bilansu cieplnego, zwykle jej grubość waha się od 1 do 10 cm. Rzadziej stosowana jako termoizolacja, ale dość często jako izolacja akustyczna, jest wełna mineralna.
W konstrukcji podłogi nie może zabraknąć izolacji wodnej, przeciwwilgociowej i paroszczelnej. Do tego typu izolacji stosuje się zwykle wielowarstwowe powłoki papowe, folie z tworzyw sztucznych oraz powłoki z mas bitumicznych.
Ze względu na komfort mieszkania najważniejszą warstwą podłogi jest izolacja akustyczna. Dźwięki i hałas najczęściej tłumi się wełną mineralną lub styropianem.

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Równo pod podłogą

Podkład to konstrukcyjny element podłogi. Musi być wytrzymały, nie pękać, a jego powierzchnia powinna być gładka i równa. Układa się go na warstwy izolacji i jest ostatnim elementem przygotowania podłoża pod posadzkę. Najbardziej popularnym rodzajem podkładu jest wylewany podkład cementowy i gipsowy.
Podkład cementowy można stosować właściwie wszędzie, również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza oraz na zewnątrz – na balkonach i tarasach. Jest trwały, wytrzymały i odporny na ścieranie. Doskonale sprawdza się przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.
Podkład gipsowy można stosować jedynie w pomieszczeniach suchych. Ma właściwości samopoziomujące, co ułatwia układanie go na dużych powierzchniach, bez konieczności wykonywania szczelin dylatacyjnych. Dzięki swej płynnej konsystencji dokładnie wypełnia szczeliny i przestrzenie pomiędzy rurami grzejnymi wodnego ogrzewania podłogowego. Jest wytrzymały na ściskanie, nie pęka i nie kruszy się.Jeśli, bez dużego nakładu pracy, chcemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię, możemy wykorzystać masy samopoziomujące, które bardzo łatwo się nakłada – w kilkanaście minut po wylaniu tworzą one idealnie gładką powierzchnię. Dzięki konsystencji i dużej wytrzymałości można z nich wykonywać bardzo cienkie warstwy, nawet grubości 1 mm. Na rynku materiałów budowlanych obok podkładów wylewanych można znaleźć gotowe, prefabrykowane płyty gipsowe oraz, mające wiele zalet, płyty pilśniowe i wiórowe. Dzięki nim budowa podkładu jest szybka i łatwa – oszczędza się czas potrzebny na wiązanie zaprawy.

Wykończenie

Na dobrze przygotowanym podkładzie ułożenie posadzki nie jest dla fachowca kłopotliwe. Mało tego - niektóre rodzaje posadzek z powodzeniem można ułożyć samemu. Najważniejsze teraz to właściwie dobrać rodzaj posadzki do pomieszczenia, a także - o czym często się zapomina - pamiętać o starannym jej wykończeniu. Każda, nawet najwyższej jakości posadzka, jeśli nie zostanie należycie wykończona, może ulec zniszczeniu.
Zanim zatem zdecydujemy o rodzaju pokrycia podłogi, warto wiedzieć z czego można wybierać i jakie zalety i wady mają poszczególne materiały.

Wykończenie podłogi panelami - porónwnujemy panele drewniane, korkowe i laminowane

Panele podłogowe konkurują z tradycyjnym parkietem i deskami podłogowymi. Na podłogę z paneli...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...