| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy panele?

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy panele?

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak różne, że wybór jest naprawdę trudny. Problem sprawia już sama klasyfikacja. Czy dany produkt to parkiet, deska czy panel? Tradycyjne nazwy przestają być pomocne w obliczu różnorodności oferty. Dlatego musimy zacząć od wyjaśnienia, co kryje się w tytułowym podziale.

Autor: Piotr Mastalerz Murator 11/2015

Parkiet to klepki z litego drewna przyklejane do podłoża

Technika układania parkietu i wymiary elementów pozwalają uzyskać różne, często dekoracyjne wzory. Tradycyjne wymiary parkietu to 7 (szerokość) x 2,2 cm (grubość), ale od wielu lat wielkość elementów się zwiększa i dziś zbliża się do wymiarów charakterystycznych dla desek. Oprócz klasycznego parkietu jest też parkiet lamelowy – klepki cieńsze i krótsze, łączone bez pióra. Natomiast w mozaikach deszczułki są układane we wzór i sprzedawane w płytach. Są mniejsze niż w parkiecie lamelowym, jednak podobnie przylegają do siebie (bez połączenia piórem). Istnieje też parkiet przemysłowy. Są to deszczułki z reguły o szerokości 8-10 mm, grubości 10-23 mm, sztorcowo ustawione i sprzedawane w brytach. Nowoczesną odmianą parkietu jest finishparkiet. Są to drewniane elementy warstwowe: tylko wierzchnią warstwę mają z drewna wysokogatunkowego. Przykleja się je jak tradycyjny parkiet, ale nie trzeba ich wykańczać po ułożeniu, bo są fabrycznie pokryte olejem lub lakierem.

Panele - różnorodność materiałów i sposobu montażu

Podstawowa cecha tej ogromnej grupy różnych produktów to sposób montażu. Są przeznaczone do układania bez użycia kleju. Podobna jest też wielkość pojedynczego elementu – dostosowana do sposobu układania. Poza tym jednak te produkty są najróżniejsze zarówno pod względem materiałów, jak i właściwości użytkowych.

Drewniane – przez producentów nazywane chętniej deskami warstwowymi – to elementy podłogowe, które mają wierzchnią warstwę z drewna wysokogatunkowego. Występują w ogromnej liczbie wariantów, jeśli chodzi o kolorystykę, wzornictwo i sposób zabezpieczenia drewna.

Laminowane – to grupa paneli drewnopochodnych z warstwą dekoracyjną zabezpieczoną laminatem, przezroczystą warstwą ochronną (melaminą, korundem).

Winylowe – są najcieńsze. Mają 4-5 mm grubości. Pod dekoracyjną wierzchnią warstwą winylu jest podkład ze spienionego PCW albo korka.

Więcej na temat wyboru parkietu i paneli przeczytasz w najnowszym numrze miesięcznika Murator 11/2015

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki ze ścianą?

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniana podłoga w roli głównej. 8 pomysłów na...

Drewniana podłoga to rozwiązanie na lata. Drewno jest materiałem, który nigdy się nie starzeje....

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.