| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy panele?

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy panele?

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak różne, że wybór jest naprawdę trudny. Problem sprawia już sama klasyfikacja. Czy dany produkt to parkiet, deska czy panel? Tradycyjne nazwy przestają być pomocne w obliczu różnorodności oferty. Dlatego musimy zacząć od wyjaśnienia, co kryje się w tytułowym podziale.

Autor: Piotr Mastalerz Murator 11/2015

Parkiet to klepki z litego drewna przyklejane do podłoża

Technika układania parkietu i wymiary elementów pozwalają uzyskać różne, często dekoracyjne wzory. Tradycyjne wymiary parkietu to 7 (szerokość) x 2,2 cm (grubość), ale od wielu lat wielkość elementów się zwiększa i dziś zbliża się do wymiarów charakterystycznych dla desek. Oprócz klasycznego parkietu jest też parkiet lamelowy – klepki cieńsze i krótsze, łączone bez pióra. Natomiast w mozaikach deszczułki są układane we wzór i sprzedawane w płytach. Są mniejsze niż w parkiecie lamelowym, jednak podobnie przylegają do siebie (bez połączenia piórem). Istnieje też parkiet przemysłowy. Są to deszczułki z reguły o szerokości 8-10 mm, grubości 10-23 mm, sztorcowo ustawione i sprzedawane w brytach. Nowoczesną odmianą parkietu jest finishparkiet. Są to drewniane elementy warstwowe: tylko wierzchnią warstwę mają z drewna wysokogatunkowego. Przykleja się je jak tradycyjny parkiet, ale nie trzeba ich wykańczać po ułożeniu, bo są fabrycznie pokryte olejem lub lakierem.

Panele - różnorodność materiałów i sposobu montażu

Podstawowa cecha tej ogromnej grupy różnych produktów to sposób montażu. Są przeznaczone do układania bez użycia kleju. Podobna jest też wielkość pojedynczego elementu – dostosowana do sposobu układania. Poza tym jednak te produkty są najróżniejsze zarówno pod względem materiałów, jak i właściwości użytkowych.

Drewniane – przez producentów nazywane chętniej deskami warstwowymi – to elementy podłogowe, które mają wierzchnią warstwę z drewna wysokogatunkowego. Występują w ogromnej liczbie wariantów, jeśli chodzi o kolorystykę, wzornictwo i sposób zabezpieczenia drewna.

Laminowane – to grupa paneli drewnopochodnych z warstwą dekoracyjną zabezpieczoną laminatem, przezroczystą warstwą ochronną (melaminą, korundem).

Winylowe – są najcieńsze. Mają 4-5 mm grubości. Pod dekoracyjną wierzchnią warstwą winylu jest podkład ze spienionego PCW albo korka.

Więcej na temat wyboru parkietu i paneli przeczytasz w najnowszym numrze miesięcznika Murator 11/2015

Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

12 pomysłów na modną podłogę drewnianą

Estetyczne możliwości drewna są duże – możemy grać jego barwą, usłojeniem, wykończeniem. Inny efekt...

Drewniana podłoga w roli głównej. 8 pomysłów na...

Drewniana podłoga to rozwiązanie na lata. Drewno jest materiałem, który nigdy się nie starzeje....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.