| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga w domu - jak optycznie powiększyć lub pomniejszyć pokój dzięki podłodze?

Podłoga w domu - jak optycznie powiększyć lub pomniejszyć pokój dzięki podłodze?

Podłogi w domu to bardzo ważne płaszczyzny. Zajmują one, oprócz sufitów największą powierzchnię mieszkań, dlatego silnie oddziałują na wnętrza. Dzięki kilku trikom możesz dzięi podłodze powiększyć lub pomniejszyć optycznie pokój. Dzięki podłodze wydziela się również w domu przestrzenie, które pełnią odrębne funkcje.

Optyczne triki w domu dzięki podłodze

Podłoga, dzięki swej dużej powierzchni, silnie oddziałuje na sposób postrzegania pomieszczenia. Dlatego idealnie się nadaje do stosowania optycznych trików, które mogą jego wnętrze wizualnie odmienić. Oto kilka sztuczek do wykorzystania w sytuacjach trudnych (ale nie beznadziejnych).

Za pomocą odpowiednio dobranej podłogi w domu zmienimy proporcje wnętrza. Naprzemiennie ułożonymi pasami podłogi jasnej i ciemnej możemy optycznie skrócić i poszerzyć pomieszczenie.

Rytmicznie powtarzający się element ozdobny (np. dekoracja z kafelków) z kolei powiększa przestrzeń, nie zmieniając jej proporcji. Poszerzamy, wręcz rozpychamy zbyt wąskie wnętrze, układając w poprzek niego długie elementy – np. deski, prostokątną terakotę. Zbyt krótkie pomieszczenie wydłużamy, układając te same elementy równolegle do krótszych ścian.

Autor: Rafał Lipski

Wydzielanie przestrzeni w domu dzięki podłodze

W pomieszczeniu pełniącym wiele funkcji, np. w kuchni połączonej z pokojem dziennym, wydzielamy konkretne strefy innym materiałem niż użyty na całej posadzce – np. taką rolę odgrywa „dywanik” z drewna umieszczony pod stołem, kiedy wokół jest kamienna podłoga. „Chodnik” innej barwy lub z innego materiału, prowadzący od drzwi łazienki do umywalki ulokowanej naprzeciwko wejścia po pierwsze – wyznacza drogę, a po drugie – wydłuża optycznie małą łazienkę.

Inny przykład – po połączeniu kuchni z pokojem nie należy układać terakoty w miejscu dawnej ściany, a jedynie wyłożyć nią pas szerokości 60 cm przed szafkami, natomiast pozostałą część podłogi dawnej kuchni wykończyć takim samym materiałem, jak zastosowany w pokoju. W ten sposób (pozornie oczywiście) część dawnej kuchni „zasili” powierzchnię pokoju, wizualnie go powiększając.

Powiększanie i pomniejszanie optyczne dzięki podłodze

Małe mieszkanie optycznie zyska na przestrzeni, jeśli będzie miało podłogi jednakowe we wszystkich wnętrzach (gdy to niemożliwe, np. w łazience, warto tam ułożyć materiał przynajmniej w zbliżonym kolorze), duże zaś przestanie przypominać wielką halę, jeśli w poszczególnych pomieszczeniach zróżnicujemy materiały wykończeniowe na posadzkach.

Dobrze, jeśli linia, która łączy dwa różne materiały podłogowe, jest starannie wytyczona i przebiega zgodnie z granicami architektonicznymi, np. na przedłużeniu ścian. Wtedy unikamy wrażenia bałaganu w naszym domu.

Korek na ścianie i podłodze: boazeria i wykładzina korkowa

Wykładzina korkowa może być dobrym pomysłem na wykończenie ściany i podłogi. Korkowe ściany i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Panele podłogowe - jakie wybrać?

Lekkie, o wysokiej klasie ścieralności i bogatej kolorystce, sprawdzają się w każdym wnętrzu. Panele...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...