| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wykładziny elastyczne, a może... linoleum?

Wykładziny elastyczne, a może... linoleum?

Na podłogi w kuchniach, łazienkach i korytarzach doskonale nadają się wykładziny winylowe (PCW).

Wykładziny PCW są odporne na działanie wilgoci, wody, olejów i środków piorących oraz światła. Dobrze izolują termicznie i akustycznie. Wgniecione, nie odkształcają się trwale. PCW składa się z trzech, czterech lub więcej warstw. Spodnia, ze spienionego polichlorku winylu zapewnia izolacyjność, elastyczność, sprężystość, stałość wymiarów i przyczepność do podłoża. Za trwałość i sztywność wykładziny odpowiada warstwa nośna - cienka tkanina z syntetycznych włókien, np. drobna siatka z włókna szklanego. Jest ona wtopiona w warstwę wyrównującą, połączoną z warstwą dekoracyjną.

Zdjęcie do bloczka '3 zdjecia' - art 2394

Zdjęcie do bloczka '3 zdjecia' - art 2394

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ta ostatnia to najczęściej folia z nadrukiem imitującym drewno, korek, płytki ceramiczne, kamień. Warstwę dekoracyjną tworzą też zatopione w przezroczystej masie tworzywa drobne elementy: płytki, granulki, płatki, które pozwalają uzyskać wielobarwny wzór o pofałdowanej fakturze. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być wytłoczenia imitujące np. spoiny.
Warstwę dekoracyjną zabezpiecza przed ścieraniem i uszkodzeniami powłoka z przezroczystej folii lub poliuretanu. Zamyka ona pory materiału i zapobiega wnikaniu zabrudzeń. Gama wzorów i kolorystyka produkowanych współcześnie wykładzin winylowych jest niesłychanie szeroka.

Znowu do łask wraca linoleum, wygodny materiał, stosowany od ponad stu lat. Warstwa nośna wykonana jest z tkaniny jutowej zatopionej w elastycznej masie z mieszanki olejów, mączek roślinnych, żywic i barwników. Warstwa zewnętrzna jest zabezpieczona woskiem. Trwałość współczesnego linoleum jest obliczona na 20-30 lat.

Zdjęcie do bloczka '3 zdjecia' - art 2394

Zdjęcie do bloczka '3 zdjecia' - art 2394

Linoleum nie jest odporne na długi kontakt z wodą, choć jej nie przepuszcza. Nie elektryzuje się, jest elastyczne, odporne na wgniecenia i ścieranie. Nadaje się do kuchni, przedpokoi i ciągów komunikacyjnych. Niewielkie, płytkie zarysowania zanikają po pewnym czasie w wyniku utleniania, które ma też wpływ na barwę wykładziny. Właściwy kolor uzyskuje ona dopiero w kilka godzin po ułożeniu. W trakcie zakupów, aby właściwie ocenić kolor linoleum, musimy oglądać próbki, a nie kawałki dopiero co odwinięte z rolki.
Linoleum nie jest łatwe do ułożenia. Podkład musi idealnie gładki, bez wybrzuszeń, uskoków, pęknięć (każde uszkodzenie będzie przebijało przez wykładzinę).

Wybierając tę wykładzinę, starajmy się dobrać szerokość rolki do maksymalnej szerokości pomieszczenia. Miejsca sztukowania robione domowym sposobem nie będą ładnie wyglądać, a do profesjonalnego łączenia odcinków linoleum służą specjalne zgrzewarki, którymi dysponują jedynie specjaliści.

Autor: Piotr Mastalerz

Jak czyścić dywan? Podstawowe zasady czyszczenia dywanu

Jak czyścić dywan?. O czym pamiętać? Przeczytaj kilka naszych wskazówek dotyczących...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Płytki ceramiczne mają jednorodną strukturę lub są pokryte warstwą szkliwa. Kiedy lepiej wybrać płytki...