| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne

Pod pojęciem drewna egzotycznego rozumie się dzisiaj drewno pochodzące z krajów nieeuropejskich, głównie Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Do wnętrz wnosi ono posmak oryginalności i wyjątkowości...

Autor: Andrzej Szandomirski

Oryginalne kolory. Drewno egzotyczne to przede wszystkim niespotykana w krajowych gatunkach drewna kolorystyka: od barwy niemal białej, poprzez ciepłe żółcie, różne odcienie czerwieni, bogatą paletę brązów, oliwki, zieleni po odcienie szarości i czerni. Amatorzy oryginalności znajdą nawet drewno w kolorze różowym i fioletowym. Ciepłym, głębokim kolorom towarzyszy różnorodne, czasami bardzo bogate usłojenie: od rozmytego, prawie niewidocznego, przez bardzo wyraziste, tworzące zupełnie niespotykane wzory – regularne pasy lub splątane arabeski. Niektóre gatunki drewna mają połysk przybierający charakter świetlistych lub perłowych smug bądź wijących się po powierzchni drewna połyskujących nitek albo warkoczy.

Niektórzy podkreślają również walory dotykowe drewna egzotycznego: jedne gatunki są wyraźnie “miękkie” i ciepłe, drugie – tłuste albo śliskie.

Im starsze, tym lepsze. Drewno egzotyczne kojarzy się z długowiecznością. To drewno, którego nie wymienia się na inne z powodu starości. Większość bowiem gatunków wraz z upływem czasu nie zmienia koloru i nie traci właściwości. Czas działa na jego korzyść. Patynując drewno, wydobywa jego naturalne walory – utrwala i pogłębia kolor oraz podkreśla naturalne usłojenie.

W każdym towarzystwie. We wnętrzu domu drewno egzotyczne doskonale wygląda samo i w połączeniu z innymi materiałami. Od dawna jest ulubionym materiałem na intarsje na meblach i parkietach. Może też być łączone z krajowymi gatunkami w różnych elementach wykończeniowych. Sąsiedztwo innych naturalnych materiałów – kamienia i płytek ceramicznych – podkreśla jego szlachetność. Dobrze komponuje się ze sztandarowymi materiałami stylu nowoczesnego – szkłem i stalą.

W dowolnym stylu. Drewno egzotyczne można dobrać do każdego wnętrza. Cenione w Europie od dawna, stało się synonimem luksusu i również dzisiaj dobrze wpisuje się w styl klasyczny. Jest chętnie wykorzystywane do produkcji parkietów dekoracyjnych – często replik oryginalnych podłóg barokowych i renesansowych, a także do renowacji starych, zabytkowych posadzek. Ciepłe, głębokie barwy są w stanie ożywić nowoczesne, zimne i ascetyczne pomieszczenia. Drewno egzotyczne jest nieodłącznym elementem wnętrz w stylu orientalnym.

Ciepłe, ciche i zdrowe. Te właściwości drewna sprawdzają się przede wszystkim w wypadku podłogi. Parkiet z drewna egzotycznego jest ciepły, cichy (jest dobrym izolatorem akustycznym), dobrze reguluje wilgotność powietrza, nie wywołuje alergii. Jeden z dostępnych w Polsce gatunków drewna (ipe) dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Twarde. Prawie wszystkie rodzaje drewna egzotycznego są twardsze od dębu, niektóre nawet o 50%. Do najtwardszych gatunków należą ipe (lapacho), badi, jatoba, kempas, merbau, doussie, sucupira. Twardość decyduje o jego wytrzymałości, odporności na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania. Dzięki dużej twardości drewno egzotyczne jest chętnie używane na posadzki, szczególnie w mejscach narażonych na duże natężenie ruchu, na przykład na schodach, w holu czy wiatrołapie.

Nieograniczone możliwości obróbki. Drewno egzotyczne jest dostępne w postaci tarcicy, a także fornirów i drewna klejonego. Wykorzystuje się je do produkcji desek podłogowych, tarasowych, elewacyjnych, ryflowanych desek stosowanych do obudowy obrzeży basenów, a także parkietu, paneli, mebli. Można z niego robić duże elementy, na przykład długie deski (długość desek z niektórych gatunków drewna egzotycznego może sięgać nawet dwóch metrów), co jest bardzo trudne do osiągnięcia w wypadku gatunków krajowych.

Jednak czy jest to materiał bez wad?

Płytki ceramiczne i ich parametry. Przewodnik dla kupujących

Jeżeli poznamy wymagania jakościowe, jakie stawia się płytkom ceramicznym, oraz ich oznaczenia,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Wykładziny dywanowe. Jak dobrać wykładzinę do...

Planując wykończenie podłogi wykładziną dywanową sprawdź, w którym pomieszczeniu, która...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.