Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Bejca, lakier, olej lub wosk - jak zmienić barwę drewnianej posadzki

Bejca, lakier, olej lub wosk - jak zmienić barwę drewnianej posadzki

Barwienie drewnianych podłóg staje się modnym zabiegiem, który potrafi całkowicie zmienić charakter wnętrza. Jednak poprawianie natury wymaga wiedzy i skrupulatności podczas przeprowadzania prac.

Autor: KAHRS

Efektem barwienia drewna może być nie tylko zmiana jego koloru, ale także podkreślenie rysunku słojów. Gdy chcemy mieć posadzkę z takiego „podretuszowanego” drewna, możemy kupić gotowe barwione elementy (jak te na zdjęciu po prawej stronie) albo zrobić to samodzielnie za pomocą dostępnych na rynku lakierów, wosków lub olejów

Drewnianą posadzkę można lekko wybielić, przyciemnić lub nadać jej dowolny kolor wybrany z karty kolorów. Jest kilka sposobów na zmianę barwy drewna. Zależnie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy do tego celu użyć bejcy, lakieru, wosku lub oleju. Jednak niezależnie od sposobu, na który się zdecydujemy, najpierw musimy dokładnie wyszlifować drewno.

Nadać szlif podłodze

Często na zmianę barwy podłogi decydujemy się przy okazji remontu. Możemy to też Efektem barwienia drewna może być nie tylko zmiana jego koloru, ale także podkreślenie rysunku słojów. Gdy chcemy mieć posadzkę z takiego „podretuszowanego” drewna, możemy kupić gotowe barwione elementy (jak te na zdjęciu po prawej stronie) albo zrobić to samodzielnie za pomocą dostępnych na rynku lakierów, wosków lub olejów (na zdjęciu powyżej) zrobić już przy układaniu nowej posadzki. Cyklinowanie można wykonać nie wcześniej niż 14 dni po ułożeniu posadzki, jednak optymalny czas to około sześciu tygodni, gdy jest ona ułożona z pracującego gatunku drewna, (np. buku) i około ośmiu tygodni, gdy jest wykonana ze stabilnego drewna (np. dębu). Po takim czasie odparowuje wilgoć z kleju i wilgotność drewna dostosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniu.

Posadzka musi być cyklinowana kilkakrotnie. Drobniejsze wzory posadzek z reguły wymagają więcej cyklinowań. Parkiet przemysłowy trzeba cyklinować co najmniej cztery-pięć razy, układany na wpustwypust co najmniej cztery razy, a posadzkę z desek tylko trzy razy.

Zadaniem pierwszego cyklinowania jest wyrównanie powierzchni drewnianej posadzki. Następne mają usunąć rysy pozostające po pierwszym cyklinowaniu papierem o grubym uziarnieniu. To, jakiej gradacji papier zastosujemy do cyklinowania, zależy od rodzaju drewnianych elementów, z których ułożona jest posadzka, i tego, czy tworzą one stosunkowo równą powierzchnię, czy też nie.

Gdy posadzka jest nierówna, trzeba najpierw zastosować papier o dużym uziarnieniu. W takiej sytuacji szlifowanie bruku i parkietu przemysłowego należy zacząć nawet papierem numer 24, a parkietu układanego na wpust-wypust i desek – numer 30. Użycie papieru o tak niskiej gradacji spowoduje, że posadzka będzie musiała być cyklinowana nawet sześć razy.

Jeśli posadzka jest w miarę równa, cyklinowanie można zacząć od papieru drobniejszego (oznaczonego wyższym numerem): bruku – papierem numer 30, parkietu przemysłowego – 36 lub 40, a parkietu układanego na wpust-wypust – 40.

Bardzo istotne jest umiejętne zmienianie papierów podczas kolejnych szlifowań – na takie z coraz mniejszym uziarnieniem. Przyspieszenie prac i pominięcie któregoś z kolejnych etapów może doprowadzić do tego, że na posadzce pozostaną rysy.

Autor: Piotr Mastalerz

Drewniana podłoga znakomicie poddaje się różnym zbiegom pielęgnacyjnym i estetycznym.

Barwienie i zabezpieczenie podłogi

Najprostszy sposób na zmianę barwy drewna to polakierowanie go podbarwianym lakierem. Kolorowy lakier do podłóg można dziś dobrać według karty kolorów – tak jak w przypadku farb. Taką ofertę ma między innymi Tikkurila (lakier uretanowo- alkidowy) oraz Benjamin Moore & Co. (lakier poliuretanowy, akrylowo-poliuretanowy i uretanowy). Warto wiedzieć, że decydując się na takie rozwiązanie i nakładając na posadzkę jednolitą barwną powłokę, nieco przytłumimy usłojenie drewna.

Inny efekt osiągniemy, barwiąc posadzkę woskiem lub olejem. Oba preparaty podkreślą jej usłojenie. Jednak w tym wypadku możliwości kolorystyczne będą znacznie bardziej ograniczone niż przy lakierowaniu. Wprawdzie dostępne są ciemne i wybielające produkty, ale występują one tylko w kilku wersjach kolorystycznych. Ciemne mogą nadać drewnu kolor wiśni, dębu lub orzecha. Z reguły barwi się nimi posadzki dębowe. Jasne potrafią wybielić drewno, nadać mu srebrny albo szary kolor. Najczęściej barwi się nimi gatunki jasnego drewna: brzozę, jesion czy klon. Jednak warto wiedzieć, że dąb, na który naniesiono olej zawierający jasne pigmenty, wygląda bardzo efektownie – sprawia wrażenie postarzonego, pokrytego srebrną patyną.

Jak użyć bejcy do zmiany koloru podłogi

Innym sposobem na zmianę koloru drewnianej posadzki jest naniesienie na nią bejcy, potem lakieru podkładowego i na koniec lakieru nawierzchniowego. Osiągnięcie dobrego efektu końcowego w znacznej mierze zależy od dobrania odpowiedniej bejcy. Należy zdecydować się na taką, która ma wydłużony czas schnięcia i dzięki temu umożliwia jednorodne wybarwienie dużych powierzchni. Takie są bejce wodne poliuretanowe (np. z serii Syntilor firmy Blanchon). Bejce spirytusowe mające krótki czas schnięcia (przez szybkie odparowanie rozpuszczalnika) mogą pozostawiać na drewnie plamy. Do barwienia parkietów wolno używać tylko produktów przeznaczonych do podłóg. Zastosowanie popularnej kolorowej lakierobejcy do mebli albo lazury nie przyniesie dobrego efektu. Nałożenie na wybarwione nimi drewno wierzchniej warstwy lakieru do podłóg zakończy się szybkim ścieraniem go, rozwarstwianiem, a nawet łuszczeniem.

Jak użyć olej i lakier do zmiany koloru podłogi

Jeszcze inną metodą zmiany koloru posadzki jest zabarwienie jej olejem z dodatkiem pigmentów, a następnie zabezpieczenie dwuskładnikowym lakierem poliuretanowym. Jest to metoda bardziej pracochłonna niż inne, jednak efekt końcowy jest tego wart. Olej nie tylko nada barwę, ale także podkreśli usłojenie drewna, natomiast lakier nawierzchniowy zabezpieczy je, wykańczając jednocześnie satynową półmatową, matową lub błyszczącą powłoką. Chcąc w ten sposób nadać kolor posadzce, trzeba zastosować preparaty sprzedawane jako system – oferowane przez jednego producenta. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek spowodowanych niedopasowaniem oleju i lakieru. Krok po kroku pokazujemy poszczególne etapy tej metody.

Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja drewnianej podłogi. Jak chronić...

Drewniana podłoga wymaga od użytkowników cierpliwości i regularnej pielęgnacji. Poprawna konserwacja drewna...

Nietypowe schody wewnętrzne: nowoczesne,...

Te nietypowe schody idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Oprócz funkcji...

Nowoczesne schody szklane w Twoim wnętrzu

Schody szklane trafiają w coraz szersze gusta. Doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach...

Nowy sposób na starą podłogę

Nowoczesne farby i specjalne akcesoria pozwalają stworzyć na podłodze prawdziwe dzieła sztuki. Pamiętaj...

Jasne podłogi. Modny trend w aranżacji wnętrz

Jasne podłogi są nie tylko modne. Mogą także powiększyć i rozświetlić domową przestrzeń. Jakie materiały...

Czas na schody modułowe w aranżacji wnętrz

Schody modułowe są lekkie i szybkie w montażu. Swoją ciekawą formą i ażurowością przyciągają zainteresowanie...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.