| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Balustrada drewniana, szklana a może ze stali nierdzewnej? Jak dopasować ją do schodów?

Balustrada drewniana, szklana a może ze stali nierdzewnej? Jak dopasować ją do schodów?

Balustrada ułatwia bezpieczne poruszanie się po schodach. Dobrze dobrana tworzy ich elegancką i szlachetną oprawę. Może też zadecydować o charakterze schodów – to od niej zależy, czy schody wtopią się w tło, czy staną się mocnym akcentem wnętrza. Poznaj zasady doboru balustrady w domu.

Kształt i formę balustrady warto dopasować do umiejscowienia schodów: gdy są one wyeksponowane, mocno oddziałuje na wnętrze i może zadecydować o jego oryginalności. Lekka i finezyjna uniesie schody, a solidna i ciężka osadzi je we wnętrzu i optycznie zmniejszy pomieszczenie. Bogato zdobiona może podnieść jego rangę i przesądzić o oryginalności. Należy także pamiętać, że balustrada powinna współgrać z kształtem schodów. Na ich ostateczny wygląd ma również wpływ materiał zastosowany do wykonania balustrad, zawsze powinien być on zgrany z wykończeniem stopni i podstopnic oraz kształtem schodów i ich usytuowaniem.

Balustrada drewniana daje naturalne ciepło

Dzięki łatwej obróbce i naturalnym walorom to nadal najchętniej używany materiał na balustrady. Wykonuje się z niego zarówno słupki, jak i poręcze czy wypełnienia. Dzięki naturalnemu ciepłu nadaje wnętrzu przyjazny, domowy charakter. Doskonale wygląda w zestawieniu z innymi materiałami. Jego plastyczność sprawia, że drewniane balustrady można dopasować do każdego wystroju. Stosowane są proste deski, elementy gięte, rzeźbione, toczone, frezowane. Duże możliwości daje drewno gięte, szczególnie w przypadku schodów o nietypowych kształtach, z licznymi zakrętami i załamaniami, gdzie użycie drewna niegiętego wymagałoby dużej liczby połączeń. Można je również pomalować na dowolny kolor.

Balustrada może być wykonana z wielu różnych materiałów

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak dopasować balustradę do wnętrza?

Przeniesione do salonu lub holu schody wymagają odpowiedniej oprawy – efektownego materiału na stopnie i podstopnice oraz dobranej do nich balustrady. Może być ona wyeksponowana i zdominować nie tylko schody, ale też wnętrze. Wtedy inne elementy wykończenia i wyposażenia staną się dla niej tylko tłem. Jeśli chcemy jej przypisać taką funkcję, warto wykonać balustradę na zamówienie, ma wtedy szansę stać się największą dekoracją wnętrza. Ozdobną balustradą można ożywić schody o prostej konstrukcji.

Podczas remontu zastąpienie tradycyjnej balustrady nowoczesną zmieni wygląd starych schodów lub go odświeży. Najczęściej o jej charakterze decyduje wypełnienie. Niezwykle dekoracyjne można uzyskać z materiałów podatnych na kształtowanie, takich jak drewno i metal, coraz więcej zwolenników ma szkło, w odwrocie są niegdyś popularne balustrady kamienne oraz żelbetowe. Do klasycznego wnętrza będzie pasowała balustrada z drewna, z frezowanym pochwytem opartym na toczonych tralkach. Dobrze będą również wyglądały balustrady wykonane z patynowanej stali, balustrada ze stali nierdzewnej, toczone, kute lub rzeźbione.

Z lekkich wizualnie słupków i napiętych pomiędzy nimi stalowych linek lub prętów można uzyskać balustradę dyskretną i delikatną, która doskonale wpisze się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrze. Prosta i nowoczesna balustrada może jednak równie ciekawie prezentować się w stylowym pomieszczeniu.

Balustrada ze szkła w połączeniu z drewnem prezentuje się atrakcyjnie

Również na korytarzach na piętrze balustrada szklana sprawdzi się świetnie

Najczęściej wykonuje się je z tego samego drewna, którym wykończono stopnie schodów lub podstopnice. Zazwyczaj jest to drewno sosnowe, dębowe, bukowe, jesionowe oraz wiązowe.  Niewątpliwie najbardziej popularna jest dębina, jej kolor współgra z elementami wystroju wielu wnętrz. Drewno bukowe ma twardość zbliżoną do dębowego, jest jednak postrzegane jako materiał bardziej nowoczesny, jest jaśniejsze, jego dekoracją są delikatne żyłki błyszczące w świetle. Bardzo efektowne balustrady drewniane powstają z drewna egzotycznego, najczęściej wykorzystuje się ipe, merbau, teak i bambus. Aby drewniane elementy były stabilne, powinny być grubsze, dlatego dobrze wyglądają w otwartym, przestrzennym wnętrzu.

ProstotaPełna balustrada daje poczucie bezpieczeństwa, ale może sprawiać wrażenie zbyt ciężkiej i masywnej. Dobrym sposobem na dodanie jej lekkości jest połączenie np. ze szkłem i dopasowanie do wystroju wnętrza.

Wykuta nowoczesność Balustradę z kutej stali przywykło się kojarzyć z tradycyjnym wzornictwem, tymczasem można z niej stworzyć nowoczesną w formie, lekką konstrukcję. Taka balustrada może być jedynym metalowym akcentem we wnętrzu albo współistnieć z innymi podobnymi elementami.

Balustrada metalowa, czyli elegancja z błyskiem

Dzięki swej plastyczności to materiał dobrze nadający się na wszystkie elementy balustrady. Doskonale wygląda w połączeniu z drewnem, szkłem czy żelbetem. Powierzchnia metalu może być szlifowana, polerowana, żłobiona lub malowana. Stosuje się balustrady aluminiowe, a także ze zwykłej czarnej stali, którą maluje się na wybrany kolor lub pokrywa powłoką chromoniklową. Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były balustrady mosiężne, które pasują do wnętrz tradycyjnych. Aby nie pokryły się charakterystyczną brązowo-zieloną patyną, trzeba je co najmniej raz w tygodniu polerować. Można też powlec je warstwą lakieru bezbarwnego, który jednak po pewnym czasie pęka, łatwo też jego powierzchnię zarysować. Niekiedy pokrywa się je mikronową warstwą złota – ta jednak z czasem też się wyciera. Jeśli lubimy balu­strady postarzone – pokryte pa­tyną – warto zastosować mo­siądz oksydowany. Wypełnie­nie mosiężne lub z kutej czar­nej stali może być inspirowa­ne motywami roślinnymi i przy­pominać bogate formy secesyj­ne lub mniej ozdobne, inspiro-wane art déco.

Obecnie najczęściej wybieranym metalem na balustrady jest stal kwasoodporna w formie rurek o różnych przekrojach (od 12 do 100 mm, najpopularniejsze mają średnicę 38, 42 lub 51 mm). Bardzo szlachetnie wygląda stal szlifowana. Dzięki temu, że jest matowa, nie widać na niej zarysowań, a jeśli chcemy, można je samodzielnie usunąć. Trzeba jednak pamiętać, że im szlif jest grubszy, tym stal łatwiej się brudzi. Błyszcząca stal polerowana jest droższa od szlifowanej. Ponieważ jest miękka, łatwo ją uszkodzić, rysuje się, a z czasem matowieje. Bardzo nowocześnie wyglądają balustrady wykonane ze szlifowanych zamkniętych profili prostokątnych. Czasem minimalistyczna balustrada przyjmuje postać stalowej rury wijącej się wzdłuż biegu schodów. Niestety metalowe balustrady zawsze są zimne w dotyku.

Balustrady szklane to powiew nowoczesności

Popularnym wypełnieniem balustrady jest szkło w formie przęsła w metalowej ramie. Potrafi dodać lekkości nawet ciężkim wewnętrznym schodom żelbetowym. Balustrada wypełniona szkłem może pozostać prawie niezauważalna. Rozwiązanie to nie zaciemnia wnętrza i nie zmniejsza optycznie pomieszczeń. Szkło stwarza bogate możliwości aranżacyjne, chociaż najbardziej pasuje jako dopełnienie schodów we wnętrzu nowoczesnym.

Na balustrady powinno się stosować szkło klejone, czyli warstwowe, hartowane lub zbrojone.  Najbezpieczniej wykorzystywać szkło bezodpryskowe, które pozwala do minimum ograniczyć ryzyko skaleczenia (nawet po jego uszkodzeniu nie tworzą się odpryski szkła). Może być przezroczyste lub matowe, przyciemniane, rowkowane, z nadrukiem, a także kolorowe. Dostępne są szklane elementy płaskie lub gięte. Wypełnieniem przestrzeni pomiędzy elementami mogą być także niewielkie przeszklenia witrażowe, które nadadzą balustradzie bardziej tradycyjny wygląd.

Dywan - przyjaciel domu

Wyciszy i ociepli pomieszczenie, doda przytulności, zakryje zniszczoną podłogę. Może też być...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Płytki ceramiczne mają jednorodną strukturę lub są pokryte warstwą szkliwa. Kiedy lepiej wybrać płytki...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...