| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlić dom

Oświetlić dom

Dobór właściwego oświetlenia wnętrz jest niekiedy prawdziwym wyzwaniem, zarówno dla projektanta-amatora, jak i dla profesjonalisty.

Każde wnętrze, niezależnie od funkcj jaką pełni wymaga oświetlenia. Są w domu miejsca, gdzie podstawowym kryterium doboru jest funkcjonalność oświetlenia. Są też takie, gdzie najważniejsza jest estetyka.

Do oświetlenia piwnicy, garażu czy strychu nie potrzeba wyszukanych wzorów lamp czy kryształowych abażurów. Wystarczą właściwie dobrane świetlówki. Ważne tylko, aby były odpowiednie do warunków panujących w pomieszczeniu - na przykład dostosowane do pracy w nieogrzewanej piwnicy.

lampa 1

lampa 2

W kuchni, oprócz lampy sufitowej oświetlającej całe pomieszczeniu, dobrze jest doświetlić blat roboczy - wygodniej wówczas przy nim pracować. Najczęściej wykorzystuje się do tego lampki halogenowe lub świetlówki  - oba rodzaje montuje się pod szafkami.

Inaczej wygląda oświetlenie pokoju dziennego, gabinetu czy sypialni. Tu sprawdzają się różne typy oświetlenia, które dobiera się głównie pod kątem wystroju wnętrza. Oczywiście są takie pomieszczenia, w których określony rodzaj oświetlenia jest wręcz niezbędny. Na przykład, w gabinecie nie powinno zabraknąć lampy na biurko, zaś w sypialni lampek nocnych.
W pokoju dziennym czy jadalni oprócz oświetlenia górnego, często stosuje się też oświetlenie dodatkowe. Mogą to być kinkiety, lampy stołowe lub lampy stojące - dają one łagodniejsze i bardziej nastrojowe światło.

Możliwości jest wiele. Najważniejsze jednak jest to, aby rodzaj i sposób oświetlenia pomieszczeń odpowiadał wszystkim mieszkańcom.

Przeczytaj dodatkowo:
Diody LED. Poznaj fakty i mity o oświetleniu...

Czy rzeczywiście diody LED są drogie i wymagają szczególnej uwagi podczas użytkowania, a ich trwałość została...

Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Nowe technologie w oświetleniu: diody led, lampy...

Nowe rodzaje oświetlenia dają niedostępne dotychczas możliwości aranżacji wnętrz przy pomocy różnych...