| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie w salonie. Jak za pomocą światła powiększyć mały salon?

Oświetlenie w salonie. Jak za pomocą światła powiększyć mały salon?

Oświetlenie w salonie jest jednym z ważnych elementów jego wystroju - pełni ono zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Plastyczne właściwości światła pozwalają też zmienić proporcje małego salonu. Aby wybrać odpowiednie lampy do salonu, musisz poznać kilka zasad.

Światło z powodzeniem udoskonali kształt małego salonu i wprowadzi do niego przyjemny nastrój. Liczba, wzornictwo i rozmieszczenie lamp do salonu zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz wystroju.

Sposób na mały salon

Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych pozwoli optycznie powiększyć mały salon, podkreślając wybrane miejsca i ukrywając niechciane wady. - Mały salon będzie wydawało się większy, jeśli skierujemy światło na sufit lub na poszczególne fragmenty dekoracyjne. Zarówno wbudowane, jak i zawieszane oprawy sufitowe o mocnym świetle sprawią, że salon będzie wydawał się wyższy - radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma.

Optyczne wydłużenie salonu zagwarantują odpowiednio oświetlone pionowe podziały ścian w postaci kolumn czy filarów. Aby poszerzyć salon, wystarczy skierować intensywne światło na jego dłuższe ściany. Doskonale nadają się do tego reflektory lub kinkiety.

Dobrym rozwiązaniem do wąskich salonów jest również umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach lub podświetlenie obrazów i półek. Natomiast decydując się na lampy z przezroczystego szkła, unikniemy przytłaczającego i niekorzystnego dla małych salonów wrażenia ciężkości.

Autor: SIGMA

Salon, w którym zainstalowano kilka różnych źródeł światła, staje się miejscem przytulnym i ciepłym w odbiorze (fot. SIGMA).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Światło dobrane do kolorów w salonie

Wpływ na to, jak odbieramy przestrzeń salonu, mają także barwy dominujące w wystroju wnętrza. - Jeśli chcemy, aby salon wydawał się większy, powinniśmy postawić na jasne kolory oraz zastosować gładkie i lśniące faktury, które odbijają blask lamp – dodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma.

Salon utrzymany w pogodnych barwach nie wymaga intensywnego oświetlenia, dzięki czemu można zastosować rozwiązania pełniące głównie funkcję ozdobną. Odwrotnie jest w przypadku ciemnych i matowych kolorów oraz dekoracji wykonanych z drewna czy kamienia. Takie barwy i materiały pochłaniają światło, co wiąże się z koniecznością zastosowania światła o dużym natężeniu.

Ciepłe światło zwykłych żarówek dodatkowo rozświetli jasny salon. Jeżeli jednak chcesz uzyskać przeciwny efekt, warto wprowadzić do salonu zimne refleksy, które emitują np. świetlówki. Oświetlenie należy zaplanować już na początkowym etapie wykańczania wnętrz.

Oświetlenie halogenowe - jak zainstalować halogenki pod sufitem? WIDEO

Halogenki dają mocne światło i jednocześnie są energooszczędne - sprawdzą się niemal w każdym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe technologie w oświetleniu: diody led, lampy...

Nowe rodzaje oświetlenia dają niedostępne dotychczas możliwości aranżacji wnętrz przy pomocy różnych...

Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....

Złe oznakowanie lamp LED. Zobacz jak odzyskać...

Na rynku polskim znalazły się nieprawidłowo oznakowane lampy LED. Błąd pojawił się w określeniu ilości...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...