| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie LED. To musisz wiedzieć, zanim kupisz żarówki LED

Oświetlenie LED. To musisz wiedzieć, zanim kupisz żarówki LED

Oświetlenie ledowe, czyli uzyskiwane za pomocą diod LED oraz żarówek led, na stałe wpisało się w aranżacje wnętrz wielu pomieszczeń. Można je znaleźć w kuchni, łazience, przedpokoju, a nawet garazu. Na czym ono jednak polega? Przeczytaj, żebyś wiedział, które reklamy produktów LED są nieprofesjonalne i mylące.

Jak działa dioda LED?

Dioda LED składa się z dwóch warstw półprzewodników typu „p” i „n” tworzących tak zwane złącze epilaktyczne, w którym energia elektryczna jest przetwarzana bezpośrednio na światło. Czip LED może mieć różne obudowy. Budowa diod LED sprzyja ich długowieczności szacowanej nawet na 100 000 godzin. Dioda pracuje przy niskim stałym napięciu, wymaga więc połączenia z instalacją za pośrednictwem zasilacza z układem przetwarzającym prąd przemienny na stały oraz obniżającym napięcie do potrzebnej wartości, na przykład 12 V, albo z zasilaczem pozwalającym na regulowanie napięcia wyjściowego w szerokich granicach, na przykład od 3 do 48 V.

W zależności od typu zasilacza moc wyjściowa jest zróżnicowana od kilku do kilkudziesięciu watów. Moc i napięcie wyjściowe muszą być dostosowane do wielkości zasilanego układu diodowego, a zasilacz umieszczony w miejscu umożliwiającym odprowadzanie wytwarzanego ciepła. W praktyce trwałość diody zależy od wielu czynników zewnętrznych, takich jak wahania napięcia, zmiany temperatury pracy czy jakość połączeń z układami zasilania, a także od trwałości samych układów zasilających. W warunkach laboratoryjnych diody LED mogą osiągać skuteczność świetlną dochodząca do 100 lm/W.

Gdzie stosować oświetlenie ledowe?

Skuteczność świetlna diod ledowych produkowanych seryjnie nie jest aż tak wysoka. Diody LED emitują światło jednobarwne, zależne od zastosowanych do ich produkcji związków chemicznych. Pojedyncza dioda nie może być stosowana jako źródło światła do ogólnych celów oświetleniowych, ponieważ nie jest możliwe bezpośrednie uzyskanie światła białego z pojedynczego złącza półprzewodnikowego p-n. Białe światło uzyskuje się więc różnymi LED w kuchni i w łazience metodami. Jedną z nich jest dodawanie w ścisłych proporcjach ilościowych barw czerwonej, zielonej i niebieskiej. W tym celu w jednej obudowie najczęściej umieszcza się trzy chipy LED tworzące diodę RGB (RGB – Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski)).

Diody LED są szczególnie odporne na urazy mechaniczne i wibracje, ponieważ, w odróżnieniu od innych źródeł światła nie mają żarnika, elementów wypełnionych gazem ani części szklanych. Mogą pracować w dowolnej pozycji. Są też niewrażliwe na warunki środowiskowe. Mogą działać w temperaturze od –40 do +100oC. Ze względu na spadki napięcia układy zasilające powinny być umieszczone blisko diod. Oprócz zasilaczy w układach diodowych można instalować sterowniki pozwalające na uzyskiwanie ciekawych efektów dekoracyjnych, na przykład poprzez programowanie cyklicznych zmian barwy światła w układach z diodami RGB. To nowe źródło światła rozwija się bardzo dynamicznie i oświetlenie ledowe można spotkać w wielu mieszkaniach, biurach oraz innych przestrzeniach publicznych.

Co oświetlać diodami LED?

Zespół diod umieszczonych we wspólnej oprawce z układem obniżenia napięcia oraz sterowania prądowego wyposażony w trzonek E27 może być zamiennikiem dla niewielkiej żarówki. Diody są także stosowane między innymi w oświetleniu ogrodowym, a także ciągów pieszych i ścieżek rowerowych. We wnętrzach mogą spełniać zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użytkowe, na przykład w kuchniach do oświetlenia blatów kuchennych czy w łazienkach, głównie jako oświetlenie dekoracyjne. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, że diody dostępne w sprzedaży dają stosunkowo mało światła.

Przeciętna lampa diodowa złożona z zespołu diod LED umieszczonych we wspólnej oprawce zawierającej również układ zasilający daje strumień świetlny odpowiadający efektywności świetlnej małej żarówki. Lampa diodowa o mocy 2 W z 38 czipami diodowymi dużej mocy o średnicy 5 mm każdy daje strumień świetlny 170 W, co odpowiada strumieniowi świetlnemu kilkuwatowej żarówki halogenowej. W praktyce taka lampa, mimo optymistycznych informacji przekazywanych w reklamach, może zapewnić niewiele światła. Dla porównania zwykła żarówka o mocy 25 W daje strumień świetlny 220 lm.

WAŻNE

Dioda LED nie jest żarówką diodową, nie jest także halogenem diodowym. Niestety takie i podobnie mylne nazwy można znaleźć nawet w reklamach producentów i sprzedawców.

Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu,...

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....

Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy...

Odpowiednio dobrana lampa stołowa oraz barwa światła tworzą nastrojowe oświetlenie stołu: wydobywają go na...

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...