| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie domu: lampy podłogowe, lampy stołowe, kinkiety

Oświetlenie domu: lampy podłogowe, lampy stołowe, kinkiety

Oświetlenie domu spełnia nie tylko funkcje użytkowe, lecz takze dekoracyjne. Dzięki oświetleniu mozemy zbudować we wnetrzu niepowtarzalny nastrój. Szczególnie pomocne okażą się w tym, lampy stołowe, lampy stojące i kinkiety.

Kinkiety

Kinkiety, czyli oprawy do montowania na ścianach, to rozwiązanie zawsze modne i praktyczne. Wspomagają oświetlenie ogólne. Mogą mieć formę zamkniętych, przylegających do ściany kloszy w formie muszli, mis czy kubicznych form geometrycznych. Osłony nieprzezroczyste będą kierowały światło tylko na ścianę, ale te świecące do góry dadzą również efekt światła odbitego. To oświetlenie bardzo uniwersalne, chętnie stosowane we wszystkich pomieszczeniach.

Autor: Marcin Czechowicz

Lampy podłogowe często ustawia się w domu przy kanapie i stole

Lampy stołowe

Klasyczne lampy stołowe, często występujące w komplecie z lampami stojącymi, są dodatkiem do oświetlenia ogólnego. Ustawione na komodach i stolikach wypoczynkowych pomagają zbudować klimat relaksu. Dają światło służące nie tylko budowaniu nastroju, ale także są elementem aranżacji wnętrza. Ich klosze są najczęściej wykonane ze sztywnych materiałów tekstylnych.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe służą jako oświetlenie uzupełniające. Ich zaletą jest to, że można zmieniać ich miejsce. Towarzyszą meblom i sprzętom salonu, ustawia się je przy kanapach i fotelach. Są też przydatne przy oglądaniu telewizji, łagodzą kontrasty świetlne, które stwarza obraz włączonego ekranu. Światło lampy tworzy delikatną poświatę, przy której nie męczy się wzrok.

Jeśli są przystosowane do oświetlenia kierunkowego, można je wykorzystać do oświetlenia miejsc pracy, czytania. Bardzo modne są lampy w stylu minimalistycznym, ich ozdobą jest delikatne, wykonane ze szlachetnego materiału ramię, często wygięte w łuk, ze szklanym kloszem.

Modne oświetlenie domu: żyrandole, lampy, plafony

Jakie wybrać oświetlenie domu - tradycyjne czy nowoczesne, oszczędne w formie czy barokowo bogate?...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Światło naturalne w domu. Wpływ światła na...

Światło naturalne wpływa na nasze samopoczucie - gdy brakuje światła w domu, jesteśmy rozdrażnieni i...

Jaka lampa do salonu, kuchni, sypialni? Wybierz...

Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju wnętrz, ale także o ich funkcjonalności. Odpowiednio dobrane lampy...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Oświetlenie stołu - zobacz, jak dobrać lampę...

Jakie wybrać oświetlenie stołu, żeby stworzyć dobry klimat? Nasz przewodnik poprowadzi Was od projektu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.