| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Komfortowe światło w domu. Jak wybrać i rozmieścić okna oraz lampy, by zawsze cieszyć się światłem?

Komfortowe światło w domu. Jak wybrać i rozmieścić okna oraz lampy, by zawsze cieszyć się światłem?

Jednym z elementów budujących poczucie komfortu jest światło dostarczane do wnętrza w zależności od potrzeb. Taki luksus daje nam współczesna technika, która pozwala manewrować dopływem światła zarówno dziennego, jak i sztucznego.

Naturalne pod kontrolą

Dzisiaj światło dzienne może docierać do nas w nieograniczonej ilości i w dowolne miejsce domu. Zwiększanie powierzchni okien umożliwiają zarówno wytrzymałe metalowe ramy, jak i szyby bezpieczne oraz energooszczędne. Komfort korzystania z dużych okien dają nam szyby z łatwymi do utrzymania w czystości powłokami hydrofilnymi. Wpadające przez duże okna światło naturalne tworzy komfortowe warunki do odpoczynku i pracy w domu. Pomaga też budować i aranżować przestrzeń, wydobywając urodę materiałów i sprzętów. Pozwala tworzyć niepowtarzalny nastrój, a w połączeniu z widokami na zewnątrz daje poczucie komfortu, jaki powstaje w kontakcie z naturą. Dopływ promieni słonecznych ograniczą sterowane pilotem rolety, żaluzje lub markizy.

Nie ma już miejsc, do których nie można byłoby doprowadzić światła dziennego. Poddasze doskonale doświetlą okna połaciowe, piwnice – okna osadzone w ścianie fundamentowej. Dzisiejsza technika umożliwia powiększanie przeszkleń w oknach połaciowych, dostępne są też okna w wydaniu panoramicznym z przesuwającym się skrzydłem. O nadmiar światła padającego z góry również nie musimy się martwić – okna połaciowe można przesłonić specjalnymi roletami zaciemniającymi.

Roleta plisowana pozwala kontrolować dopływ światła do pomieszczenia, dając jednocześnie oryginalne efekty świetlne. Otwieranie trudno dostępnych okien jest komfortowe dzięki automatyce sterującej. Pilot, którym otwieramy i zamykamy okna, steruje również wbudowanymi w okno urządzeniami wentylacyjnymi oraz pozwala operować roletami, żaluzjami i markizami. Komfort korzystania zaplanowanej pośrodku domu łazienki lub garderoby zapewni świetlik tunelowy.

Komfort po zmroku

Sztuczne oświetlenie zarówno barwą, jak i natężeniem źródeł światła zbliżone jest do naturalnego. Można też znaleźć źródła światła, które pozwalają na kreowanie nastrojów: zimne i ciepłe, jasne i przyciemnione, w dowolnej barwie. Nie ograniczają nas również oprawy, komfort doświetlenia przestrzeni daje użycie źródeł światła ukrytych w podwieszanym suficie, listwach przypodłogowych czy za ekranem z płyty gipsowo-kartonowej.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3704

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3704

Komfortowe wykorzystanie światła sztucznego zapewniają nam także mechanizmy służące do regulowania natężenia światła i dostosowywania go do funkcji pomieszczenia oraz kreowania nastrojów. Oświetleniem sterować można centralnie – podłączone do centrali czujniki wyłączają, włączają, ściemniają i rozjaśniają światło według zaprogramowanych zadań.

Przeczytaj dodatkowo:
Diody LED. Poznaj fakty i mity o oświetleniu...

Czy rzeczywiście diody LED są drogie i wymagają szczególnej uwagi podczas użytkowania, a ich trwałość została...

Złe oznakowanie lamp LED. Zobacz jak odzyskać...

Na rynku polskim znalazły się nieprawidłowo oznakowane lampy LED. Błąd pojawił się w określeniu ilości...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Jaka lampa do salonu, kuchni, sypialni? Wybierz...

Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju wnętrz, ale także o ich funkcjonalności. Odpowiednio dobrane lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.