Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne oprawy oświetleniowe do każdego wnętrza

2016-05-06 16:02
Oświetlenie robocze w kuchni
Autor: thinkstockphotos.com Oświetlenie blatu roboczego sprzyja długiej pracy w kuchni. W aranżacji zastosowano punktowe źródła światła.

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować w kuchni nad blatem roboczym, a jakie nad stołem w jadalni. Dobieramy lampy do nowoczesnego i eleganckiego salonu.

Oświetlenie do kuchni

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu. Wykonujemy w niej różne prace, dlatego oświetlenie w kuchni musi być starannie przemyślane. Podczas gotowania i korzystania z blatu roboczego nie może zabraknąć dobrego światła. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie podszafkowe, a jeżeli nie ma takiej możliwości, np. na wyspie, to stosuje się lampy sufitowe, których zakres nie sięga poza określoną strefę roboczą. Zawieszone nisko są bardzo dekoracyjnym elementem wystroju kuchni. Projektując oświetlenie podszafkowe warto pomyśleć o taśmie LED. Jest łatwa w montażu i daje równomierne światło, bardzo cenione podczas pracy w kuchni. Można ją ukryć pod szafką, półką lub w specjalnie wykonanej rynience, w ten sposób będzie rozprowadzać mocne światło bez uwidocznionego źródła, które może być rażące dla oczu.

Aby nie wprowadzać kolejnej lampy wiszącej do wnętrza kuchennego, jako źródło światła ogólnego najlepiej jest zastosować oprawy punktowe zamieszczone w podwieszonym suficie lub taśmy LED. Takie rozwiązanie zapobiegnie przesycie, a jednocześnie pozwoli na zróżnicowanie punktów świetlnych. Nowinką w oświetleniu kuchennym jest podświetlanie wnętrza szuflad i szafek wiszących np. z talerzami. To nie tylko gadżet, ale funkcjonalizm w czystej postaci.

W jadalni najlepiej sprawdzi się lampa wisząca, oświetlająca tylko blat. Producenci oferują szeroki wybór produktów o pojedynczych, podwójnych, potrójnych kloszach lub lampy wiszące w formie listwy. Te ostatnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Dają równomierne i delikatne oświetlenie stołu. Szukając odpowiedniego źródła światła należy pamiętać, że jedzenie najapetyczniej prezentuje się w barwie ciepłej, zimna sprawi, że będzie wyglądało mniej apetyczne. Warto sięgnąć po źródła świata oddające kolory 90 Ra.

Lampy do salonu

Salon to miejsce reprezentacyjne i centrum domu. Odpowiednio dobrane oświetlenie dodaje mu smaku i charakteru. W salonie koniecznie powinno znajdować się kilka źródeł światła. Jako główne można zastosować plafoniery i wiszące lampy sufitowe. To formy dekoracyjne jednak bardziej dyskretne niż żyrandole, podkreślają nowoczesny styl wnętrz. Dopełnieniem głównego źródła światła może być listwa LED schowana na podwieszonym suficie. Efektem jest poświata, która tworzy dodatkową możliwość kreowania przestrzeni.

Pokój dzienny to również miejsce spotkań i wspólnych seansów filmowych. Telewizję najlepiej jest oglądać przy przytłumionym światłe, ponieważ oglądanie w ciemności niszczy wzrok. Do stworzenia odpowiedniego wieczornego klimatu sprzyjającemu wyciszeniu i relaksowi służą dodatkowe lampy stojące i kinkiety. Wyposażone w tekstylne abażury nadają pomieszczeniu przytulności. Jeżeli na ścianach wiszą obrazy dobrze jest podświetlić je światłem punktowym wbudowanym w sufit lub oprawami naściennymi. Powinny być to proste formy, ponieważ ich rolą jest oświetlać element i nie odwracać od niego uwagi.

Oświetlenie łazienkowe

W łazience światło powinno skupiać się na lustrze. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch kinkietów dających mocne światło, bo przecież przy lustrze wykonuje się wiele czynności wymagających precyzji. Należy pamiętać, że w łazience jest duża obecność wilgoci, dlatego najlepiej jest zamontować oprawy oświetleniowe z trwałych materiałów takich jak szkło, metal lub plastik. Ciekawym sposobem jest zastosowanie lampy wiszącej w formie dekoracyjnej listwy. Równomiernie oświetla strefę lustra. Lampa jest dostępna w wielu odsłonach stylistycznych od prostej formy długiego prostokąta do tych ozdobionych kryształkami w duchu glamour.

Światło w sypialni

Projektując oświetlenie w sypialni należy postawić na relaks i atmosferę wyciszenia. Kilka źródeł światła pozwoli na tworzenie nastroju i sprzyjającej atmosfery na przekład do czytania w łóżku ulubionej książki. Niezawodnym rozwiązaniem są lampki nocne z przytłumionym światłem. Tekstylne abażury dają delikatne światło. Do czytania świetnie sprawdzają się lampy ścienne na regulowanych ramionach, zamontowane nisko tuż przy łóżku. Światłem można zagrać we wnętrzu sypialnianym jak dekoracją. Doskonale spełniają swoją rolę lampy podłogowe rozprzestrzeniające słabe i eleganckie światło. Warto pomyśleć o abażurach i formach z papieru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie