| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Czy oświetlenie sufitowe wystarczy w pokoju, sypialni lub łazience? Poradnik
Lampa sufitowa czy halogeny punktowe?

Czy oświetlenie sufitowe wystarczy w pokoju, sypialni lub łazience? Poradnik

Według zasad urządzania i wykańczania wnętrz, w każdym pomieszczeniu powinno się znaleźć światło górne na suficie. Jego postać może być bardzo różna. Radzimy, w jaki sposób wybrać odpowiednie źródło światła i jak zaplanować jego umieszczenie podczas wykańczania wnętrz.

Murator pomaga

Wykańczanie wnętrz to ostatni etap prac na budowie domu lub podczas remontu mieszkania, który wymaga wytężonej pracy projektowej. Czemu? Trzeba wówczas podejmować wiele niezwykle istotnych decyzji. Część z nich jest trudna do szybkiego podjęcia. Czemu? Ponieważ zazwyczaj wówczas jeszcze ściany są gołe, nie ma mebli i niekiedy trudno konkretnie ocenić, w jaki sposób powinny być np. rozstawione meble. Ta zaś informacja jest niezwykle istotna dla podejmowania decyzji o rozplanowaniu całego systemu oświetlenia pomieszczeń.

Oświetlenie sufitowe to podstawa

Podczas planowania oświetlenia pokoju, sypialni czy łazienki pewne jest jedno – w każdym pomieszczeniu musi znaleźć się światło górne na suficie. Światła boczne, czyli kinkietowe, i pośrednie, ukryte w sufitach podwieszanych, zabudowach gipsowych i wnękach, są jedynie światłem dodatkowym i ozdobnym. Oświetlenie górne planujmy w takich miejscach, aby przy późniejszym użytkowaniu nie było ono przysłonięte meblami i sprzętami. Pamiętajmy, żeby otwarte drzwi od szafy minęły się z oprawą oświetleniową na suficie. W salonie w zależności od jego wielkości możemy umieścić jeden lub dwa punkty świetlne, zapalane oddzielnie, aby mieć możliwość stwarzania różnych nastrojów we wnętrzu według potrzeby.

Oświetlenie łazienki i kuchni – kilka źródeł, czy jedno główne?

W kuchni przeważnie stoimy podczas pracy przy blacie kuchennym tyłem do oświetlenia sufitowego i przysłaniamy sobie obszar roboczy. Zaplanujmy więc dodatkowe światło padające bezpośrednio na blat. Może ono padać na przykład z sufitu podwieszanego lub spod szafek. Punkt świetlny, najlepiej z oprawą wiszącą nisko, powinien też się znaleźć nad stołem. Wtedy nie ma konieczności korzystania z górnego oświetlenia, a w czasie posiłków mamy zapewnioną wygodę i odpowiedni nastrój. W łazience dobre światło uzyskamy przede wszystkim dzięki oświetleniu ogólnemu, które oświetli nam całą przestrzeń. Może to być jeden punkt świetlny i oprawa natynkowa mocowana do stropu lub oprawy halogenowe umieszczone w suficie podwieszanym.

Jak odpowiednio oświetlić lustro?

Pamiętajmy jednak, że halogeny dają światło punktowe, więc musi ich być sporo i powinny być równomiernie rozmieszczone. Bardzo ważne jest oświetlenie miejsca z lustrem i umywalką. Ponieważ stając tyłem do światła górnego, zacieniamy sobą umywalkę i lustro, musimy zaplanować światło padające bezpośrednio z góry nad umywalką, spływające po tafli lustra lub punktowe ze ściany, które dobrze oświetli twarz osoby stojącej przy umywalce. Dodatkowe efekty dekoracyjne możemy uzyskać, ukrywając punkty świetlne w zabudowie gipsowej lub suficie podwieszanym. Wówczas światło miękko rozchodzi się po ścianach lub sufitach, dając miły nastrój oraz wydobywając perspektywę i kształt wnętrza.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Diody LED. Poznaj fakty i mity o oświetleniu...

Czy rzeczywiście diody LED są drogie i wymagają szczególnej uwagi podczas użytkowania, a ich trwałość została...

Pomysły na oświetlenie kuchni: na co zwrócić...

Prawidłowe oświetlenie kuchni sprawia, że praca staje się w niej łatwiejsza, a przebywanie znacznie...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu,...

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego...

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.