| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Szafy wnękowe ze sklepu lub od stolarza. Jak zamówić zabudowę meblową i w co ją wyposażyć?

Szafy wnękowe ze sklepu lub od stolarza. Jak zamówić zabudowę meblową i w co ją wyposażyć?

Najtańsze jest wykorzystanie gotowych mebli, które montuje się samodzielnie. Jednak zamawiając szafę wnękową u stolarza, masz większe możliwości kreowania zabudowy meblowej. Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję, jaka zabudowa meblowa jest dla ciebie najlepsza i w co wyposażyc szafę wnekową, schowek lub garderobę.

Autor: ELFA

Freestanding – system do przechowywania niewymagający wiercenia dziur w ścianach. Dowolnie zestawione ze sobą kosze i półki tworzą moduły, które można przestawiać

Zabudowa meblowa od stolarza

Zabudowa wykonana na zamówienie może być w pełni dostosowana do potrzeb i realizować najśmielsze pomysły. Im bardziej nietypowe rozwiązanie, tym droższe. Jedynymi ograniczeniami są więc pieniądze i możliwości zatrudnionego stolarza. Nie każdy warsztat dysponuje odpowiednim zapleczem maszynowym czy oferuje najlepsze okucia i materiały wykończeniowe. Najtańsze produkty proponują tak zwani składacze, którzy zamawiają gotowe elementy (formatki) u producentów płyt meblowych, a całość montują uproszczonymi metodami u klienta. Nie można liczyć na to, że będą zrobione dokładnie według wskazań projektanta lub inwestora. Na przeciwnym biegunie są zabudowy wykonane przez rzemieślników, którzy od początku do końca produkują meble i współpracują z najlepszymi dostawcami. Zwykle, ale nie zawsze, są one droższe od produkowanych seryjnie. W umowie trzeba koniecznie zawrzeć projekt i szczegółowy opis zamówionych mebli – rodzaj wykończenia, kolor, modele i markę okuć, a także listę wyposażenia dodatkowego. Wykonawca powinien sam zrobić inwentaryzację miejsca montażu szaf.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Szafy wnękowe i garderoby do samodzielnego montażu

To lekkie konstrukcje z elementów, które łatwo można dopasować do dowolnego miejsca w domu, regulując ich szerokość i wysokość. Nie wymagają korpusu szafy, pleców meblowych ani paneli bocznych. Wystarczy przykręcić do ściany poziomą szynę, do której mocuje się listwy pionowe, na nich zawiesza półki, kosze i inne elementy. Innym rozwiązaniem jest mocowanie do sufitu lub ściany drążków o regulowanej wysokości. Między dwoma drążkami mocuje się pozostałe elementy, na przykład półki, szafki. Nie trzeba kupować całego wyposażenia od razu. Uzupełnieniem są moduły wolno stojące, które pozwalają zagospodarować przestrzeń nie tylko pod ścianami, ale także na środku garderoby. Systemy takie pasują do wnętrz w niemal każdym stylu. Montaż regałów niestety nie jest prosty.

Systemy modułowe

Moduły przypominają klocki różnej szerokości i wysokości, z których zestawisz mebel. Jedne systemy są bardziej, inne mniej elastyczne. Zwykle jednak nie dopasujesz szafy idealnie, jak na miarę. Ratunkiem są tak zwane blendy osłaniające przestrzeń nad szafą i po jej bokach (o ile stoi ona we wnęce). Systemy meblowe dają możliwość wyboru kilku rodzajów frontów: drzwi łamane, uchylne, skośne, jak również ich kombinacje w jednej zabudowie w różnych kolorach i stylach. Najpopularniejsze są drzwi przesuwne w aluminiowej lub stalowej ramie z wypełnieniem albo z płyty meblowej, MDF, laminowanej, lakierowanej (na przykład w kolorze ścian), fornirowanej, albo szklanym (mlecznym i kolorowym), lustrzanym, z przezroczystego poliwęglanu, rattanu, bambusa. Do wyboru dostajesz różne wykończenia i kolory korpusów. I oczywiście długą listę wyposażenia. Dzięki temu możesz skomponować szafę dostosowaną do potrzeb i gustu.

Autor: Mariusz Bykowski

Wygodna szuflada z pojemnikami na krawaty – każda rzecz ma swoje miejsce

Oswietlenie w szafie wnękowej

Oświetlenie można zamontować na zewnątrz lub w środku. W drugim wypadku włącza się je w momencie, gdy otwierasz drzwi. Producenci szaf oferują wiele takich rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać o doprowadzeniu zasilania. Projektując garderobę, nie można również zapomnieć o gniazdach i włączniku elektrycznym (szczególnie jeśli zamierzasz urządzić tam prasowalnię). Jeżeli w garderobie jest okno, powinno być zasłaniane, by odzież nie płowiała pod wpływem promieni słonecznych.

Oswietlenie przy lustrze

Lustro zwykle oświetla się dwiema lampami po obu jego stronach, ale dobrym rozwiązaniem jest jeden reflektorek nad górną krawędzią lub na suficie. Większe lustra mogą być oświetlane oprawami podobnymi do stosowanych w garderobach teatralnych. Są to listwy z gęsto rozmieszczonymi żarówkami niewielkiej mocy, które umieszcza się po obu stronach lustra. Światło do oświetlenia lustra powinno mieć chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 5000-6500 K. Współczynnik oddawania barw Ra, który określa, jak wiernie postrzegamy kolory, powinien mieć minimum 80%. Im jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane.

Wyposażenie od środka

Oferta wyposażenia szaf jest imponująca. Drążki, półki, szuflady różnej głębokości, wieszaki na spodnie, różnego typu kosze na tekstylia oraz buty to tylko te najbardziej oczywiste elementy. Są też pantografy (ruchome, wysoko podwieszane drążki, które można opuścić wraz z wieszakami), wieszaki na krawaty lub spodnie, szuflady z przegródkami na paski, druciane kosze, specjalne półki na buty. Wyposażenie dodatkowe decyduje o cenie szafy. Najprostszym elementem są półki. Każda może być przeznaczona na inny rodzaj odzieży: na swetry, podkoszulki, bluzy, dresy. Kołdry, poduszki, bieliznę pościelową, koce najlepiej jest przechowywać na głębokich półkach w oddzielnym module – bieliźniarce lub na półkach umieszczonych wysoko nad częścią z odzieżą. Miejsce pod sufitem jest dobre na walizki, torby i rzeczy nieużywane w danym sezonie.

Istotne wymiary

Głębokość szuflad i wrysowanych drucianych koszy powinna być dopasowana do rodzaju przechowywanej odzieży. Na bieliznę wystarczą szuflady wysokości 8-12 cm, na paski płytsze – 6 cm. W zbyt głębokich szufladach robi się bałagan i trudniej znaleźć to, czego potrzeba. Szuflady można wyposażyć w specjalne wkłady dzielące je na przegródki: na paski, skarpetki, okulary, biżuterię. Wygodne są szuflady z przezroczystymi frontami. Tak jak kosze umożliwiają przegląd zawartości bez konieczności ich wysuwania. Na 1 m powinno wisieć mniej więcej 15 sztuk odzieży, żeby łatwo było je przesuwać.

Różne ułatwienia

By ułatwić dostęp do wyżej usytuowanych partii szaf stosuje się pantografy. Wieszaki na spodnie, spódnice, krawaty, paski ułatwiają organizację rzeczy i zapobiegają ich gnieceniu. Wygodne i praktyczne są wieszaki wysuwane. Na rynku jest duży wybór półek, drążków i koszy na buty. Te same modele są zwykle dopasowane do płytkich i głębokich szaf. W głębokich szafach najwygodniejsze są półki wysuwane. O ile drążki na wieszaki, półki, a nawet szuflady można skrócić, to półki na buty nie. Buty można również przechowywać w pudełkach. Dobrze jest je oznaczyć. Unikniesz szukania po omacku. Najpraktyczniejsze są jednak pudełka przezroczyste. Buty lub pudełka dobrze jest umieścić na wysuwanej platformie. Zaprojektuj ją na dole szafy czy garderoby. Powinna mieć z tyłu niską burtę, która będzie zapobiegać spadaniu przechowywanych przedmiotów.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

Personalizacja nowoczesnego wnętrza - system...

Systemy mebli do salonu skrojone na miarę czasów. Nowoczesna forma zestawiania mebli i kreowania...

Płyty fornirowane. Fornir z drewna krajowego i...

Prezentują się lepiej niż lite drewno. Zapewne dlatego ich wybór jest tak bogaty –...

5 praktycznych porad, jak wybrać narożnik do...

Narożnik to obecnie najpopularniejsze wyposażenie klasycznych i nowoczesnych salonów. Zdecydowanie w...

Oryginalne meble z palet, czyli jak wykorzystać...

Dzięki drewnianym paletom możesz stworzyć oryginalne meble, które wyróżnią Twoje mieszkanie na...