| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Szafa wnękowa czy garderoba w sypialni? Wiesz, jak planować szafy w domu?
Gdzie powinna stać szafa w mieszkaniu?

Szafa wnękowa czy garderoba w sypialni? Wiesz, jak planować szafy w domu?

Decyzja o tym, czy wstawić szafę wnękową czy urządzić garderobę w sypialni, nie powinna zapadać pod koniec remontu lub budowy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zaplanowanie miejsca na szafy - wnękowe lub wolnostojące - ma wpływ na niektóre elementy konstrukcyjne. Radzimy, gdzie zaplanować szafy w pomieszczeniach.

Etap budowy domu lub remontu mieszkania, w którym następuje ostateczne wykończenie wnętrz, to bardzo złożony proces, który wymaga skrupulatnego i dokładnego planowania. Również taki "szczegół" jak miejsce na szafę na ubrania powinien znaleźć się na liście ważnych decyzji do podjęcia.

Szafa wnękowa czy garderoba - jak rozmieścić szafy?

Umiejscowienie szaf - zarówno szaf wnękowych jak i wolnostojących - powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Zabudowując nimi ściany czy umieszczając je w przygotowanych wnękach, efektywnie wykorzystamy powierzchnię domu i zapewnimy wrażenie ładu we wnętrzach. Szafa jest potrzebna w strefie wejściowej, czyli w wiatrołapie lub w holu. W niej składujemy odzież zewnętrzną i obuwie. Szafy na odzież codzienną umieszczamy w sypialniach. Każdy użytkownik pokoju powinien mieć swobodny dostęp do swoich ubrań i rzeczy osobistych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest umiejscowienie szaf wnękowych po obu stronach ściany dzielącej dwa pokoje. 

Autor: Piotr Mastalerz

Standardowa szafa na ubrania ma 60 cm głębokości. Wnęka na nią musi być większa – 80 lub 90 cm. Pamiętajmy, że system drzwi przesuwnych zajmuje około 10 cm

Autor: Andrzej Szandomirski

Przestrzeń pod schodami to dobre miejsce na schowek, pod warunkiem że będzie dobrze wentylowany

W każdym z pomieszczeń budujemy wnękę w ścianie, w której umieszczamy szafę zlicowaną frontem z tyłem szafy z sąsiedniego pokoju. W dużej sypialni możemy utworzyć własną garderobę, umieszczając przy jednej ze ścian ciąg szaf i stawiając szafę wolno stojącą w odległości 100-120 cm przed nimi, w taki sposób, aby zapewnić swobodne przejście. Tył szafy stojącej na środku możemy wykorzystać jako dodatkową funkcjonalną ścianę – tło dla mebla lub telewizora. W domu powinna też znaleźć się szafa gospodarcza, jeśli nie mamy na to osobnego pomieszczenia. Najlepiej umieścić ją w korytarzu, aby mieli do niej dostęp wszyscy użytkownicy. Możemy ją zaplanować pod schodami, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w domu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak powinno wyglądać nowoczesne mieszkanie dla...

Na co dzisiaj stawiamy urządzając nowoczesne mieszkanie. Czy młodzi Polacy wybierają designerskie meble, czy...

Oryginalne meble z palet, czyli jak wykorzystać...

Dzięki drewnianym paletom możesz stworzyć oryginalne meble, które wyróżnią Twoje mieszkanie na...

Ergonomia w nowoczesnej kuchni

Spełnij swoje marzenie o pięknej i funkcjonalnej kuchni. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ergonomia w...

Meble do salonu: w objęciach bujanego fotela

Fotel bujany to obowiązkowy mebel do salonu dla tych, którzy nade wszystko cenią leniwe chwile spędzone z...

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie...

Łóżko z baldachimem, czyli aranżacja romantycznej...

Chyba każda dziewczynka marzy o łóżku z baldachimem, nie wszystkie jednak wyrastają z tego marzenia....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.