| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Szafa wnękowa czy garderoba w sypialni? Wiesz, jak planować szafy w domu?
Gdzie powinna stać szafa w mieszkaniu?

Szafa wnękowa czy garderoba w sypialni? Wiesz, jak planować szafy w domu?

Decyzja o tym, czy wstawić szafę wnękową czy urządzić garderobę w sypialni, nie powinna zapadać pod koniec remontu lub budowy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zaplanowanie miejsca na szafy - wnękowe lub wolnostojące - ma wpływ na niektóre elementy konstrukcyjne. Radzimy, gdzie zaplanować szafy w pomieszczeniach.

Etap budowy domu lub remontu mieszkania, w którym następuje ostateczne wykończenie wnętrz, to bardzo złożony proces, który wymaga skrupulatnego i dokładnego planowania. Również taki "szczegół" jak miejsce na szafę na ubrania powinien znaleźć się na liście ważnych decyzji do podjęcia.

Szafa wnękowa czy garderoba - jak rozmieścić szafy?

Umiejscowienie szaf - zarówno szaf wnękowych jak i wolnostojących - powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Zabudowując nimi ściany czy umieszczając je w przygotowanych wnękach, efektywnie wykorzystamy powierzchnię domu i zapewnimy wrażenie ładu we wnętrzach. Szafa jest potrzebna w strefie wejściowej, czyli w wiatrołapie lub w holu. W niej składujemy odzież zewnętrzną i obuwie. Szafy na odzież codzienną umieszczamy w sypialniach. Każdy użytkownik pokoju powinien mieć swobodny dostęp do swoich ubrań i rzeczy osobistych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest umiejscowienie szaf wnękowych po obu stronach ściany dzielącej dwa pokoje. 

Autor: Piotr Mastalerz

Standardowa szafa na ubrania ma 60 cm głębokości. Wnęka na nią musi być większa – 80 lub 90 cm. Pamiętajmy, że system drzwi przesuwnych zajmuje około 10 cm

Autor: Andrzej Szandomirski

Przestrzeń pod schodami to dobre miejsce na schowek, pod warunkiem że będzie dobrze wentylowany

W każdym z pomieszczeń budujemy wnękę w ścianie, w której umieszczamy szafę zlicowaną frontem z tyłem szafy z sąsiedniego pokoju. W dużej sypialni możemy utworzyć własną garderobę, umieszczając przy jednej ze ścian ciąg szaf i stawiając szafę wolno stojącą w odległości 100-120 cm przed nimi, w taki sposób, aby zapewnić swobodne przejście. Tył szafy stojącej na środku możemy wykorzystać jako dodatkową funkcjonalną ścianę – tło dla mebla lub telewizora. W domu powinna też znaleźć się szafa gospodarcza, jeśli nie mamy na to osobnego pomieszczenia. Najlepiej umieścić ją w korytarzu, aby mieli do niej dostęp wszyscy użytkownicy. Możemy ją zaplanować pod schodami, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w domu.

Jak zaprowadzić porządek w rzeczach?

Wszyscy przez lata obrastamy w przedmioty, nie mówiąc o urodzonych zbieraczach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Letnie porządki w domu. Jak skutecznie sprzątać...

Choć lato powinno być przeznaczone głównie na odpoczynek od całorocznych zmagań zawodowych, warto...

Komplet wypoczynkowy w stylu skandynawskim do...

Zobacz na czym polega kontrast kolorystyczny w doborze mebli wypoczynkowych w stylu skandynawskim. Sprawdź...

Meble z palet. Zobacz zdjęcia niepowtarzalnych...

Ekologia w domu może być inspirująca - spójrz tylko na meble z recyklingu. Szczególnie...

Renowacja mebli. Jak naprawić zniszczony fornir...

Ładne, stare drewniane meble pokryte naturalnym fornirem mają dużą wartość. Na aukcjach internetowych...

Stoły rozkładane- pomysł na aranżację małego...

Idealne rozwiązanie dla małego mieszkania to meble składane. Mają sprytne, dostawki i ukryte blaty....

Ergonomia w nowoczesnej kuchni

Spełnij swoje marzenie o pięknej i funkcjonalnej kuchni. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ergonomia w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.