| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Stół z prętów zbrojeniowych i szkła

Stół z prętów zbrojeniowych i szkła

Od zbrojenia zaczynasz budowę, na zbrojeniu możesz też zakończyć inwestycję. Oto, jak z resztek prętów i szkła można zrobić ciekawy stół.

Autor: Kalbar

Stół ze szkła i zbrojenia przykuwa wzrok. Każdy zwróci uwagę na zupełnie nietypowe materiały i ciekawą modernistyczną formę

Materiały

  • Pręty stalowe  - służą na budowie do zbrojenia konstrukcji z betonu – stropów, fundamentów, schodów, wieńców. Zamawia się je zazwyczaj z pewnym zapasem, więc bywa, że nie wszystkie zostaną zużyte. Można je też kupić w składzie budowlanym. Pręty są grube, karbowane. Mają różne średnice – od 6 do 32 mm. Ich gięcie nie jest łatwe i wymaga siły. Sprzedawane są na kilogramy – 1 m pręta waży średnio od 0,5 do 3,8 kg, zależnie od jego grubości.
  • Stalowe płaskowniki - na budowie są wykorzystywane przeważnie jako zbrojenie nadproży w ścianach działowych lub osłonowych. Kupuje się je, podobnie jak pręty, na kilogramy. Płaskowniki grubości 5 mm i szerokości 5 cm ważą 1,96 kg/m.
  • Szyba – najlepiej ze szkła hartowanego lub laminowanego folią. Powinna być gruba – od 6 do 10 mm. Tylko wtedy nie będziesz musiał się bać, że ktoś odłamie narożnik lub zrobi w stole dziurę. Szybę zamawia się w zakładzie szklarskim, gdzie zostanie docięta na właściwy wymiar. W razie potrzeby zostaną jej tam oszlifowane krawędzie.

Jak zrobiono ten stół?

Z prętów trzeba było utworzyć rodzaj kratownic. Cztery podłużne pręty każdej z kratownic połączono dzięki prostokątnym strzemionom rozstawionym co kilkanaście centymetrów. Nie obeszło się bez spawania. 4 fragmenty takiego zbrojenia tworzą nogi stołu. Reszta to solidna kratownica pod blat – bardziej jako ozdoba niż niezbędna podpora. Od spodu do nóg należało jeszcze przymocować elementy ze stalowych płaskowników. W każdym z nich jest gwintowany otwór, w którym tkwi śruba ze stopką. Dzięki temu można poziomować ustawienie stołu. Gotową konstrukcję mebla pomalowano lakierem, lecz równie dobrze można użyć w tym celu farby antykorozyjnej. Pod stopki stołu trzeba było podkleić filc. Lepiej przygotować go samodzielnie, niż wykorzystywać samoprzylepne podkładki meblowe ze sklepu. Filc wystarczy wyciąć i podkleić klejem polimerowym. Ciężką szklaną taflę zamówiono wcześniej u szklarza. Jej narożniki mogą być proste lub zaoblone. Taflę ułożono na metalowych krążkach połączonych z gwintowanymi prętami. Podpórki te wkręcono wcześniej w tuleje przyspawane w narożach stołu. Inne mocowanie szklanego blatu jest zbędne. Tafla będzie utrzymywać się pod własnym ciężarem, a waży aż 50 kg.

Autor: Kalbar

Metalowe krążki podtrzymujące szklany blat mają regulowaną wysokość, dzięki czemu da się go dobrze wypoziomować i nie będzie się chybotać

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Szafa wnękowa, garderoba, schowek. Zaplanuj...

Planując wnętrze, nie zapomnij o miejscach do przechowywania rzeczy – szafach wnękowych, garderobach,...

Łóżko z baldachimem, czyli aranżacja romantycznej...

Chyba każda dziewczynka marzy o łóżku z baldachimem, nie wszystkie jednak wyrastają z tego marzenia....

Szafy wnękowe ze sklepu lub od stolarza. Jak...

Najtańsze jest wykorzystanie gotowych mebli, które montuje się samodzielnie. Jednak zamawiając szafę...

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie...

Letnie porządki w domu. Jak skutecznie sprzątać...

Choć lato powinno być przeznaczone głównie na odpoczynek od całorocznych zmagań zawodowych, warto...

Meble z palet. Zobacz zdjęcia niepowtarzalnych...

Ekologia w domu może być inspirująca - spójrz tylko na meble z recyklingu. Szczególnie...