| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Rozbiórkowe drewno w domu. Gdzie kupić i jak wykorzystać drewno z odzysku?

Rozbiórkowe drewno w domu. Gdzie kupić i jak wykorzystać drewno z odzysku?

Rozbiórkowe drewno, czyli stare deski lub belki konstrukcyjne to obecnie cenny materiał. Na drewno z odzysku polują architekci wnętrz, wytwórcy stylowych mebli oraz inwestorzy, którzy chcą nowemu budynkowi nadać oryginalny charakter lub sprytnie połączyć nowoczesne produkty z materiałami z budowlanego lumpexu.

Drewno z odzysku: konstrukcyjne i wykończeniowe

Drewno z odzysku to materiał chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Stare belki z sosny, modrzewia, a czasem nawet jesionu mogą być w bardzo dobrej kondycji. Czasem nie trzeba nawet niczym ich zabezpieczać. Selekcjonując taki materiał, kontroluj jednak, czy stare drewno nie jest pokryte pleśnią bądź, co gorsza, nie widać na nim owocników grzybów domowych. Te ostatnie są bardzo niebezpieczne, gdyż szybko mogą zakazić inne, dotąd zdrowe elementy drewniane. Bądź czujny, jeśli rzucą ci się w oczy liczne otworki w deskach, świadczące o bytności larw owadów. Nawet, jeśli owadzie domostwa są puste, to wydrążone korytarze przez szkodniki drewna powodują, że drewno takie ma znacznie obniżoną wytrzymałość na zginanie i nie powinno być używane do celów konstrukcyjnych. Nie pomijaj starych, poszarzałych desek elewacyjnych. Można je przecież pomalować specjalnym preparatem, który przywróci im naturalną barwę. Poczerniałe od słońca dechy trudniej odnowić, ale z drugiej strony taka naturalna patyna to ich największa zaleta.

Sprawdź też: 15 pomysłów na meble z palet - zdjęcia, aranżacje, instrukcje >>>

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Drewno z odzysku - uwaga na drewno impregnowane!

Groźnym surowcem jest drewno nasączone Xylamitem. To substancja impregnująca starej generacji, która była owszem, bardzo skuteczna, ale także niezwykle toksyczna. Podobnie szkodliwy jest kreozot węglowy, którym impregnowano podkłady kolejowe. Jeśli masz do dyspozycji stare drewno zabezpieczone jakimiś chemikaliami, wykorzystaj je lepiej w ogrodzie, ale w żadnym wypadku nie we wnętrzu domu!

Autor: Tomasz Myśluk

Budując dom w sytylu rustykalnym warto wykorzystać drewno rozbiórkowe, na przykład w postaci starych belek. Standardowe okna można zastąpić oknami skrzynkowymi, pochodzącymi z rozbiórki

Stolarskie materiały z antykwariatu: drewno z rozbiórki

Do niedawna w Europie Zachodniej, a dziś już także u nas prężnie działają firmy, które można nazwać antykwariatami budowlanymi. Skupują i sprzedają drewno pochodzące z rozbiórki, elementy drewniane które nie straciły zbyt wiele na wyglądzie i jakości. Nie brak amatorów na taki towar. Kosztuje on nie mniej niż nowy, a często zdecydowanie więcej, ale ma duszę.

Sprawdź też: co to jest thermo drewno i jakie ma zastosowania >>>

W „antykwariatach” budowlanych kupisz nie tylko stare belki, szerokie deski podłogowe lub boazerię z drugiej ręki, ale też solidne drewniane okna i drzwi o niespotykanych już dziś konstrukcjach i wzorach. Powojenna, a już na pewno przedwojenna stolarka będzie z pewnością wymagała renowacji. Można samemu przywrócić jej pierwotną jakość lub odnaleźć warsztat specjalizujący się w konserwowaniu starych mebli i wyrobów drewnianych.

Autor: Mariusz Bykowski

Stare drzwi można odnowić lub nawet pozostawić w stanie nienaruszonym, bo ślady eksploatacji mogą podnieść ich atrakcyjność

Drewno rozbiórkowe: skup i sprzedaż

W ostatnim dziesięcioleciu pojawiło się wiele firm, które handlują drewnem pozyskanym z rozbiórki. Skupują wszelkie drewniane elementy, które przedstawiają jeszcze jakąś wartość. Często jest to działalność dodatkowa prowadzona przez tartaki i składy drewna. Pracownicy tych przedsiębiorstw sami zajmują się rozbiórką drewnianych chałup i stodół oraz transportem odzyskanego budulca. Wystarczy tylko zadzwonić. Tak samo, jeśli chcesz kupić drewno z odzysku. W tym przypadku jednak radzimy osobistą wizytę, aby nie kupować kota w worku. Warto odwiedzić skup, żeby ocenić, czy drewno rozbiórkowe rzeczywiście wygląda tak samo jak na zdjęciach zamieszczonych na stronie internetowej. Wiele takich firm uzdatnia drewno, zanim włączy je do swojej oferty. Stare deski i belki są poddawane selekcji, docinane, czyszczone, przywracana jest ich właściwa barwa. Zwróć uwagę, że skupy nie przyjmują drewna bielonego, malowanego, zabrudzonego olejem, nasączonego ropą lub impregnowanego. Potraktuj to jako przestrogę, na wypadek, gdyby ktoś próbował ci okazyjnie sprzedać taki surowiec.

Drewno rozbiórkowe: deski z aukcji

Drewnem z rozbiórki handlują nie tylko profesjonaliści. Śledząc ogłoszenia na portalach aukcyjnych i sprzedażowych można trafić na wyjątkową okazję, gdy ktoś za półdarmo pozbywa się ciesielskiego surowca pozostałego po wyburzaniu. Trzeba się wtedy śpieszyć z zakupem, żeby nie ubiegli cię zawodowcy.

Autor: Piotr Mastalerz

Nawet stara rama okienna zawieszona na ścianie okaże się detalem podkreślającym rustykalnych charakter pomieszczenia

Pomysły na stare drewno: jak wykorzystać drewno z odzysku

Oto kilka propozycji wykorzystania drewna rozbiórkowego.

  • Meble – stare deski podłogowe lub elewacyjne można zamienić w blat stołu, także ogrodowego. Ze starego drewna chętnie wykonywane są też stoliki, krzesła, komody, ławy, regały i półki. Z wysłużonych, ale ładnych belek da się zrobić podwieszane żyrandole. Z wąskich starych desek i listew powstają piękne ramy do obrazów i luster.
  • Detale architektoniczne we wnętrzach – stare drewno konstrukcyjne, umiejętnie zamocowane w budynku może udawać archaiczną konstrukcję stropu lub więźby dachowej. Z belek można wykonać elementy schodów, detale obudowy kominka, podokienniki, słupy.
  • Podłogi – nie tylko w starej murowanej lub drewnianej chałupie, ale również w domu wykończonym w stylu industrialnym świetnie zaprezentuje się podłoga wykonana z drewna rozbiórkowego. O ile tylko deski nie są zanadto nadgryzione zębem czasu, można mocować je do konstrukcji z drewnianych legarów. Rzadko są jednak na tyle równe, aby można było przytwierdzać je do podłoża na klej.
  • Okładziny wybranych ściandrewno na ścianie to ciekawy pomysł na aranżację wnętrza. Boazeria ze starych desek może stanowić ciekawy akcent we wnętrzu. Co więcej, ze starych desek da się też zrobić podsufitkę pod nowym stropem z drewna.

Ta krótka lista nie zamyka oczywiście puli możliwości wykorzystania drewna z odzysku. Ograniczeniem jest tylko stan drewna rozbiórkowego, rodzaj zrobionych z niego elementów oraz nasza wyobraźnia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom z bali - czy opłaca się kupić stary dom...

Dom z bali mozna wybudować od podstaw. Można też kupić gotowy, stary dom drewniany na rynku wtórnym....

Korek na ścianie i podłodze: boazeria i...

Wykładzina korkowa może być dobrym pomysłem na wykończenie ściany i podłogi. Korkowe ściany i podłogi są...

Meble z palet: galeria. 15 pomysłów na meble z...

Meble z palet są tanie, trwałe, a do tego niepowtarzalne. Wykorzystywanie europalet i drewnianych skrzynek do...

Drewno na ścianę: boazeria drewniana, fornir a...

Jeżeli chciałbyś w oryginalny sposób wykończyć ściany, a znudziły Ci się farby, tapety i tynki, możesz...

Pomysł na nowoczesną białą łazienkę. Zobacz...

Biała łazienka nie musi być nudna. Kolorowe i drewniane dodatki oraz odpowiednie oświetlenie odmienią...