Materiały obiciowe

2009-08-28 2:00

Znalezienie dobrego materiału obiciowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też w poszukiwaniach warto kierować się pewnymi zasadami.

Materiały obiciowe
Autor: Mariusz Bykowski
Materiały obiciowe
Autor: Mariusz Bykowski

Nie warto oszczędzać

Dotyczy to zarówno czasu poświeconego na szukanie i wybór odpowiedniego materiału, jak i pieniędzy. Wiadomo, że im więcej czasu poświęci się na szukanie, tym większa jest szansa na znalezienie czegoś ładnego, solidnego i w dobrej cenie.
Trzeba też pamiętać, że na materiał obiciowy nie nadaje się każda tkanina. Te do mebli mają mocniejsza osnowę, są nieco sztywniejsze i bardziej odporne na przetarcia. Tkane są w różnych kierunkach, tak by nie rozchodziły się na szwach. Dlatego też przez zakupem należy zawsze upewnić się czy jest to tkanina obiciowa.

Właściwa ilość materiału

Obliczając potrzebną ilość materiału trzeba zwrócić uwagę na kierunek włosa (szczególnie w przypadku tkanin welurowych). Zdarza się bowiem, że trzeba będzie kupić więcej materiału, tak aby pionowe i poziome elementy mebla wyglądały identycznie. Tkaniny różnie odbijają światło i być może konieczne będzie ułożenie materiału w innym kierunku (np. pod włos). Niestety nie zawsze będzie można tak skroić materiał np. na szerokości belki. Dlatego też kupując materiał na fotel lub kanapę trzeba zwrócić uwagę na szerokość belki, tak by bez łączenia pokryć najszerszy element tapicerowanego mebla.
Należy kupić nieco więcej (o 10-15%) tkaniny niż pokazują obliczenia. Zapas potrzebny będzie na wszywki i lamówki.

W zgodzie z historią

Trzeba pamiętać, że każda epoka oprócz formy mebla, narzucała także styl obicia. Dlatego też, jeśli planujemy odnawianie należy się zastanowić czy stary mebel ma jak najbardziej przypominać oryginał, czy też będzie raczej wyróżniającym się, kontrastowym detalem danego wnętrza.
Decydując się na antyk warto poświęcić trochę czasu na ustalenie (np. w książkach), jakie rodzaje tkanin, wzorów i kolorów będą właściwe. Natomiast gdy stary mebel ma być detalem w nowoczesnym wnętrzu, można pozwolić sobie na wyróżniające się, lekko szalone obicie, nie mające nic wspólnego z historią.

Dobry tapicer

Sprawdzony tapicer to 2/3 sukcesu. Dobry fachowiec jest niezbędny szczególnie w przypadku zmiany obicia dużych sof i foteli.

Rodzaje materiałów obiciowych:

  • atłas - błyszczący materiał produkowany z wełny, jedwabiu, bawełny lub ich mieszanek przy zastosowaniu splotu satynowego (atłasowego);
  • sztruks - materiał warstwowy, z podłużnymi prążkami o fakturze strzyżonych włosków;
  • wełna dwustronna - ma dwustronny wzór;
  • aksamit - bardzo krótko i gęsto strzyżone włoski przewlekane przez osnowę (na obicia stosuje się aksamity tkane na grubszych osnowach), może być jedwabny, bawełniany lub z włókien sztucznych, takich jak nylon czy sztuczny jedwab;
  • flausz - miękka, gruba tkanina wełniana lub półwełniana;
  • szenil - ma krótkie włoski, tkany na wątku runowym;
  • mikrofaza - tkana na przędzy syntetycznej, lekko nabłyszczana;
  • surówka lniana - gruba lniana tkanina o dość gęstym splocie;
  • welur - aksamit tkany na grubszej osnowie, sztywniejszy, bywa syntetyczny.

Praktycznie i z umiarem

Warto pohamować fantazję... Zamiast barwnego, krzykliwego materiału lepiej zdecydować się na tkaninę jednokolorową lub z delikatnym deseniem, dopasowanym do pozostałych elementów wnętrza (np. zasłon, dywanów, dodatków). Jeśli zaś koniecznie chcemy, by obicie było wzorzyste można skorzystać z pomocy fachowca - projektanta wnętrz. Przecież odnawiany mebel będzie nam towarzyszył co najmniej kilka lat. Gdy w domu są małe dzieci, warto postarać się o materiał łatwy w czyszczeniu i gładki (nie zaś welur czy sztruks - tkaniny o włoskowatej strukturze).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.