| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Jak sobie radzić z domowym kurzem? 8 sposobów na skuteczne sprzątanie domu i czyszczenie mebli

Jak sobie radzić z domowym kurzem? 8 sposobów na skuteczne sprzątanie domu i czyszczenie mebli

Kurz wciska się do domu każdą szczeliną, więc jego sprzątanie to walka jak z wiatrakami. Natychmiast po usunięciu jednej warstwy kurzu, pojawia się kolejna. Najczęstszym tego powodem jest to, że zazwyczaj usuwamy tylko część kurzu, unosząc pozostałą, która w szybkim tempie ponownie osiada na meblach. Jak z tym walczyć?

Domowy kurz - niechciany gość

Kurz to nieustanny problem. Choćbyś nie wiem, jak się starał trudno się go pozbyć na dłużej.

Kurz domowy to również źródło problemów ze zdrowiem – w jego składzie można znaleźć praktycznie wszystko, a najbardziej niebezpieczne są roztocza i ich odchody, które działają drażniąco na organizm człowieka.

I tak naprawdę nie trzeba być alergikiem, by poczuć negatywne skutki przebywania w zakurzonych pomieszczeniach, jak katar, łzawienie oczu czy suchy kaszel.

Autor: PHOTOS.COM

Domowy kurz to bardzo uciążliwe zjawisko, a walka z nim to duże wyzwanie. Sucha ściereczka z pewnością sobie z tym nie poradzi...

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

1. Czyszczenie zaczynaj od góry

Zaczynaj od najwyższych elementów mebli, czyli sprzątaj warstwowo. W innym wypadku jedynie strącisz kurz wyczyszczone już powierzchnie, co zmusi cię do ponownego ich odkurzania.

2. Usuń wszystkie dywany i wykładziny

Po pierwsze - podłogi wykończone panelami, drewnem czy płytkami ceramicznymi łatwiej utrzymać w czystości. Po drugie – w dywanach i wykładzinach gromadzi się najwięcej kurzu, pyłów i roztoczy, co nie ułatwia sprzątania domu. Jeżeli jednak nie możesz z nich zrezygnować, pamiętaj żeby trzepać dywan na powietrzu, a nie odkurzać w domu.

3. Regularnie otwieraj okna

Sprzątanie zaczynaj od otwarcia okna, dzięki czemu, w trakcie prac, kurz nie rozprzestrzeni się po mieszkaniu. Od wiosny do jesieni wystawiaj pościel na słońce, a zimą wietrz ją w czasie mrozów. To naturalne sposoby na pozbycie się roztoczy. Pamiętaj, że sprawna wentylacja to najprostszy sposób na kurz i wilgoć zawarte w powietrzu.

4. Używaj jednorazowych ręczników

Używając do usuwania kurzu ściereczek, pamiętaj o ich regularnej wymianie. Dlatego warto rozważyć stosowanie papierowych ręczników, które po sprzątaniu się wyrzuca. Pamiętaj, że tkanina sama w sobie jest idealnym siedliskiem dla kurzu, więc korzystając ze ściereczek możemy rozmazywać i wcierać go w czyszczone powierzchnie.

Autor: VELVET

Mycie blatów za pomocą ręczników papierowych to sposób doskonale znany wszystkim gospodyniom

5. Czyść meble specjalnymi preparatami

Jeżeli chcesz, by twój wysiłek przyniósł oczekiwany efekt, pomyśl o antystatycznym spray’u do mebli, czyli takim który nie tylko czyści i pielęgnuje meble, ale także posiada formułę wchłaniającą nagromadzony brud i zapobiegającą ponownemu osadzaniu się kurzu. Nigdy nie używaj do czyszczenia mebli suchej szmatki, ponieważ w ten sposób zamiast czyścić cząsteczki pyłu - jedynie je roznosisz.

6. Korzystaj z rozpylacza do wody

Zanim rozpoczniesz czyszczenie mebli, możesz zwilżyć ich powierzchnie wodą, np. wykorzystując do tego spryskiwacz do roślin. To spowoduje, że kurz nie będzie się unosił w czasie odkurzania i sprzątniesz go dokładniej. Doskonałym sposobem na czyszczenie mebli, blatów, luster, płytek ceramicznych na ścianach jest myjka do okien. To urządzenie myjące bardzo dobrze radzi sobie z uporczywym krzem osiadającym na meblach i domowych sprzętach.

7. Dbaj o domowy sprzęt AGD

Filtry znajdziesz m.in. w odkurzaczach, wentylatorach czy frytkownicach. Gdy są zbyt zabrudzone, łatwo o ich zatkanie, a w efekcie – wydmuchiwanie cząsteczek kurzu do powietrza lub – w przypadku sprzętów używanych w kuchni – tłustych osadów, przyciągających wszelkiego rodzaju cząsteczki pyłu.

8. Unikaj otwartych szafek i regałów

Jeżeli planujesz remont lub jesteś na etapie projektowania mieszkania, warto pomyśleć o zabudowach po sam sufit oraz półkach zakrytych np. szkłem. Pamiętaj, że kurz lubi wysokości, jak np. wierzchnie części szaf oraz rzadko ruszane przedmioty, jak książki czy trzymane na otwartych regałach ozdoby.

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych pomysłów na ścianę - INSPIRACJE

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Meble ze skrzynek - regał na książki

Zobacz jak wykorzystać skrzynki po owocach. Jeżeli brakuje ci półek na książki prezentujemy ciekawy...

Oryginalne meble z palet, czyli jak wykorzystać...

Dzięki drewnianym paletom możesz stworzyć oryginalne meble, które wyróżnią Twoje mieszkanie na...

Ruchome meble ze skrzynek? Czemu nie!

Trwa moda na meble z drewnianych palet i skrzynek. Jednym ze sposobów modyfikacji takich mebli jest...

Renowacja mebli. Jak naprawić zniszczony fornir...

Ładne, stare drewniane meble pokryte naturalnym fornirem mają dużą wartość. Na aukcjach internetowych...

Komplet wypoczynkowy w stylu skandynawskim do...

Zobacz na czym polega kontrast kolorystyczny w doborze mebli wypoczynkowych w stylu skandynawskim. Sprawdź...