Odnawianie starych mebli - przygotowanie mebli do renowacji

2012-07-05 19:47

Odnawianie mebli to świetna zabawa, a także dobry sposób na oszczędność. Nie jest też zbytnio skomplikowane, więc z powodzeniem można zrobić to samodzielnie. Najważniejszy jest dobry pomysł! A po odnowieniu mebel w niczym nie przypomina dawnego starocia. Można go dostawić do ściany lub podzielić nim pokój na dwie części: do nauki i do odpoczynku.

Odnowienie mebla
Autor: Mariusz Bykowski Po odnowieniu regał w niczym nie przypomina dawnego mebla. Można go dostawić do ściany lub podzielić nim pokój na dwie części: do nauki i do odpoczynku

Wykorzystując stary regał, można przygotować dzieci do szkolnej atmosfery, a dodatkowo pomóc dziecku w poznawaniu nowych literek i cyferek. Wystarczy przerobić go tak, aby znalazło się na nim miejsce na tablicę, a do pomalowanych na biało drzwiczek przykleić kolorowy alfabet. Wtedy nauka z pewnością stanie się dobrą zabawą, a nie tylko obowiązkiem.

Przygotowanie do renowacji mebla

Odnawiany mebel należy najpierw starannie odtłuścić i wyczyścić z kurzu. Następnie całą jego powierzchnię trzeba dokładnie wyszlifować papierem ściernym. Najpierw grubym, o gradacji 40- -60, potem drobniejszym – o gradacji 80-100, a na koniec bardzo drobnym – 150-200. Najlepiej nałożyć go na szlifierkę oscylacyjną – wtedy łatwiej i szybciej można to zrobić. Jeśli farba lub lakier pokrywający mebel stanowi grubą warstwę i szlifuje się ciężko, można się posłużyć rozpuszczalnikiem do starych powłok malarskich. Rozprowadza się go na powierzchni mebla i po chwili delikatnie zdrapuje szpachelką, tak żeby nie porysować drewna. Potem również konieczne jest szlifowanie. Można też spróbować usunąć farbę opalarką, ale trzeba uważać, żeby nie przypalić drewna. Pociemniałe słoje mogą się podobać, ale nie muszą, zwłaszcza jeśli się to zrobi nierównomiernie.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ewentualnych ubytków. Najlepiej użyć do tego celu szpachlówki akrylowej. Jeżeli będzie to konieczne, po skończeniu prac trzeba znów wyszlifować powierzchnię. Po szlifowaniu mebel należy ponownie umyć, by pozbyć się pyłu, i dopiero gdy całkowicie wyschnie, można przystąpić do dalszych prac, np. malowania czy oklejania folią.

Zobacz, jak odnowiono ten regał krok o kroku >>

Jak odnowić meble drewniane? Przegląd technik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.