| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Wnętrza w styl skandynawskim, czyli meblowe inspiracje z północy

Wnętrza w styl skandynawskim, czyli meblowe inspiracje z północy

Naturalność, prostota, bezpretensjonalność - to cechy, którym styl skandynawski zawdzięcza niesłabnącą popularność. Zobacz, jak urządzić wnętrze rodem z północy.

Styl skandynawski opiera się na naturalnym pięknie przyrody i wnosi do wnętrz spokój oraz czystość form. Nie oznacza to, że jest surowy i ascetyczny – ma w sobie miękkość, którą dają mu naturalne materiały. Ale to niejedyne wyróżniki stylu północy. Kraje skandynawskie ze swoją otwartością na demokratyczne idee społeczne tworzyły podatne środowisko dla rozwoju nowoczesnych koncepcji wzornictwa: funkcjonalizmu i minimalizmu. Charakterystyczne dla minimalizmu jest oszczędne gospodarowanie meblami.

Styl skandynawski również każe unikać przeładowania wnętrz sprzętami, dlatego doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Siłą funkcjonalizmu jest z kolei użytkowość podążająca za stylem życia, a równocześnie odwołująca się do rozwiązań stosowanych w dawnych domach wiejskich opartych na skromności i wygodzie. W efekcie szwedzkie czy duńskie mieszkania są ponadczasowe, nie podążają za modą i nie epatują bogactwem. Ich wnętrza są wygodne, przytulne i swobodne, przyjazne dzieciom.

Wygodne i funkcjonalne meble

Typowa dla stylu skandynawskiego funkcjonalność najbardziej przejawia się we wzornictwie mebli. Mają być one praktyczne, lekkie, łatwe do przenoszenia, gwarantować jakość i niezawodność. Często są to zarazem wzory uniwersalne, dzięki czemu łatwo je wkomponować zarówno we wnętrza nowoczesne, jak i eklektyczne.

Charakterystyczne dla tego stylu są bardzo funkcjonalne meble modułowe. Popularne stały się duńskie szafy i regały pozwalające na tworzenie dowolnych zestawów. Meble modułowe, podobnie jak ceramika i szkło artystyczne z subtelnymi dekoracjami wykonanymi ręcznie, stały się wyznacznikiem stylu duńskiego. Ważnym elementem wyposażenia skandynawskich wnętrz jest stół – wiąże się to z „domowym” stylem życia Skandynawów.

Równie istotne są służące budowaniu przytulności kanapy. Zdejmowane pokrowce pozwalają utrzymać czystość jasnych mebli. Meble wykonuje się zwykle z rodzimych gatunków drewna, a także niektórych egzotycznych, np. w Danii od międzywojnia wykorzystuje się tek. Poza drewnem chętnie stosuje się sklejkę. To mocny materiał, który równocześnie daje się łatwo formować. Jest tańszy od drewna, a jednocześnie tak samo przyjazny i ciepły.

Autor: Fritz Hansen

Słynne krzesła Mrówki Jacobsena charakteryzuje nie tylko prostota formy, ale również wygoda (fot. Fritz Hansen)

Skandynawskie meble - dd rzemieślnika i projektanta

W Skandynawii rzadko wyrzuca się i wymienia stare meble. Przekazuje się je z pokolenia na pokolenie, uzupełniając nowoczesnymi, seryjnie produkowanymi sprzętami oraz kilkoma meblami słynnych rodzimych projektantów. Skandynawskie meble opierają się na tradycyjnym rzemieślniczym wzornictwie. Proste drewniane lub fornirowane meble wytwarza się ekologicznymi metodami, najczęściej w małych rodzinnych firmach. Wiele z nich powstaje jednak według pomysłów znanych projektantów.

Meble duńskie, projektowane z niezwykłą dbałością o wykończenie, stały się rozpoznawalne w świecie dzięki Arne Jacobsenowi, który łączył nowoczesność i funkcjonalność z duńską tradycją. Zasłynął on przede wszystkim projektowaniem wystrojów wnętrz, głównie mebli, wprowadzając nowy styl. Jacobsen zauważył, że ludzie potrzebują nowego typu krzesła do małych mieszkań. To autor słynnej Mrówki – krzesła wykonanego z giętej modelowanej sklejki, opartego na trzech nogach.

Miejsce na książki. Półki, regały czy szafy?

Nie chowajmy książek w pudłach, nie upychajmy po szafach. Przeciwnie – chwalmy się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

Oryginalne meble z palet, czyli jak wykorzystać...

Dzięki drewnianym paletom możesz stworzyć oryginalne meble, które wyróżnią Twoje mieszkanie na...

Jak zrobić łóżko z drewnianych palet – instrukcja...

Zobacz w naszej instrukcji krok po kroku, jak zrobić łóżko z drewnianych palet. Surowość podestu pod...

Meble z palet: galeria. 15 pomysłów na meble z...

Meble z palet są tanie, trwałe, a do tego niepowtarzalne. Wykorzystywanie europalet i drewnianych skrzynek do...

Ruchome meble ze skrzynek? Czemu nie!

Trwa moda na meble z drewnianych palet i skrzynek. Jednym ze sposobów modyfikacji takich mebli jest...

Kanapy i sofy: meble wypoczynkowe do salonu....

Kanapa to obok stołu najważniejsze meble w salonie. Wybieramy kanapy i sofy: sprawdź jak umeblować salon....