| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian: jasne i ciemne kolory ścian

Malowanie ścian: jasne i ciemne kolory ścian

Jasne i ciemne kolory ścian. Jak wpływają na nasze samopoczucie i energię panującą we wnętrzu? Zanim przystąpimy do malowania, warto wziąć pod uwagę, na którą stronę świata wychodzą okna w pokoju. Kolory ścian są bowiem inaczej postrzegane w pokojach wychodzących na różne strony świata.

Ciemne kolory ścian

Ciemne kolory ścian we wnętrzu wydają się tworzyć dostojny i elegancki klimat. Pięknie wyglądają na okładkach wnętrzarskich czasopism, ale większość z nas nie zdecydowałaby się zaaranżować salonu czy sypialni w ciemnych kolorach. Boimy się, że pomieszczenie stanie się mroczne i depresyjne oraz optycznie pomniejszymy jego wielkość. Eksperymenty z własnym domem wolimy pozostawić innym.

Wcale nie musi tak być. Możemy odłożyć nasze wątpliwości na bok i pokochać ciemne kolory ścian. Dobra, przemyślana aranżacja w ciemnych barwach może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem dla konkretnego wnętrza. Nagle może się okazać, że nasz salon przeszedł transformację i stał się niezwykle nastrojowym i ekskluzywnym pomieszczeniem.

Ciemny kolor ścian sprzyja wieczornej atmosferze, spotkaniom w gronie znajomych oraz relaksowi. We wnętrzu panuje przytulny i kameralny klimat. Właśnie taki powinien być salon czy intymna sypialnia. Nie bój się ciemnych barw i pozwól im z tobą zamieszkać.

Ciemne nie muszą być wszystkie ściany w pomieszczeniu. Może to być jedna płaszczyzna będąca elementem wiodącym i dekoracyjnym we wnętrzu. Dobrze wygląda również ciemna ściana w połączeniu z cegłą, okładziną drewnianą lub kamieniem.

Autor: Marcin Czechowicz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kolor a światło

Dobierając kolory ścian, należy się kierować zasadami dotyczącymi łączenia koloru ze światłem. Światło ma bowiem decydujący wpływ na odbiór kolorów. Kolory jasne, pastelowe odbijają światło, nadając wnętrzu wrażenie wielkości i przestronności. Dlatego też dobrze jest stosować je w mniejszych pomieszczeniach.

Zobacz także: Białe ściany: jak stosować biały kolor na ścianach >>>

WARTO WIEDZIEĆ

Kolory ścian a usytuowanie okna

  • Kolory ścian w pokojach zwróconych na wschód. W pokojach zwróconych na wschód kolory ścian powinny być bardziej intensywne, aby nie wyglądały na bardziej rozbielone od tych stosowanych w pokojach północno-zachodnich.
  • Kolory ścian w pokojach zwróconych na północ. Pokoje wychodzące na północ, gdzie światło jest mniej intensywne, powinny być pomalowane w kolorach jasnych, pochodnych żółtego, rozświetlających wnętrze.
  • Kolory ścian w pokojach zwróconych na południe. Od strony południowej, gdzie światło jest obecne przez cały dzień, swobodnie możemy zastosować ciemniejsze, nasycone kolory.
  • Uwaga! Kolory we wnętrzach położonych na wyższych kondygnacjach i w wysokich pomieszczeniach są odbierane inaczej niż w niskich. Tam przestrzeń przed oknami jest widoczna aż po horyzont, a niebieska poświata nieba mocno wpływa na odbiór kolorów w ciągu dnia.

Jeśli nie ciemne kolory ścian – to jasne

Jasne ściany mają moc optycznego powiększania pomieszczenia. Odbijają promienie słoneczne i wnętrze wydaje się być przestronniejsze. W tej roli najlepiej sprawdzi się kolor biały. Efekt można spotęgować aranżując np. salon w jednym kolorze, uwzględniając w tym: ściany, podłogi meble i dodatki. W porównaniu do ciemnych kolorów ścian – jasne wnętrza wydaja się być bardziej neutralne i spokojne.

Aranżując wnętrze w jasnych barwach można zastosować na ścianach różne odcienie kolorów pastelowych. Można je łączyć i zestawiać w ulubionych konfiguracjach. Jasne kolory dobrze komponują się z białymi meblami i ciemną podłogą. Posadzka drewniana lub imitacja kamienia to dobre towarzystwo dla jasnych ścian w odcieniach bieli i beżu. Delikatne jasne barwy są idealnym tłem dla mebli, obrazów i bibelotów.

Akademia Malarska - tajniki malowania

Akademia malarska - jak pomalować ściany krok po kroku pokazuje i objaśnia Krzysztof Skibniewski. W tym odcinku: akrylowanie ścian, malowanie ścian, malowanie narożników.

Przeczytaj dodatkowo:
Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Maluj bezpiecznie. Jak przygotować się do...

Przygotowania do malowania z reguły nie trwają zbyt długo, ponieważ nie jest to czynność szczególnie...

Uwaga "świeżo malowane"

Lateksowa, polimerowa a może tablicowa? Możliwości wyboru jest wiele. Wybierając farbę, weź pod uwagę jej...

Sezon na malowanie ścian. Znów króluje kolor biały

Wnętrza w stylu skandynawskim wciąż cieszą się wielką popularnością. Białe ściany oraz meble są tak...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT