| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian i malowanie sufitu. Udany remont wnętrz.

Malowanie ścian i malowanie sufitu. Udany remont wnętrz.

Spróbuj swoich sił jako malarz. Kup farbę akrylową lub farbę lateksową, zdobądź wałek, kuwetę oraz kilka innych drobiazgów i w jeden weekend przeprowadź remont wnętrz. Przekonaj się, że malowanie sufitu i malowanie ścian nie jest skomplikowane.

Przygotowania pomieszczenia do prac

Zanim zaczniesz remont wnętrz wynieś meble i inne sprzęty, które będą przeszkadzać. Zdemontuj oprawy oświetleniowe, poluzuj gniazda elektryczne i wyłączniki światła, żeby nie przylegały do ściany. Następnie oklej je taśmą. Nie pomiń okien, drzwi i grzejników, one też muszą zostać osłonięte folią. Wzdłuż ścian przyklej taśmę malarską, ale tylko połową jej szerokości. Reszta niech sterczy swobodnie. Rozłóż na podłodze folię i doklej ją do wcześniej przymocowanej taśmy malarskiej. Użyj grubej folii, aby nie darła się, gdy będziesz po niej chodził.

Gruntowanie

Jeśli ściana jest chłonna, nie malowana wcześniej lub pokryta farbą klejową – trzeba ją zagruntować. Jeśli pomalowano ją farbą dyspersyjną (emulsją), gruntowanie nie będzie konieczne.

Malowanie sufitu

Do malowania sufitu wybierz farbę matową. Przesuwaj wałek równoległymi pasami, prostopadle do ściany z oknem. Pasy muszą na siebie sporo zachodzić. Do pierwszego malowania farba nie powinna być zbyt gęsta. Gdy pierwsza warstwa dobrze wyschnie, możesz malować drugi raz. Drugą warstwę farby nanoś w przeciwnym kierunku niż pierwszą.

Malowanie ścian

Wewnętrzne narożniki ścian możesz pomalować okrągłym wałkiem, specjalnie do tego przeznaczonym. Ewentualne niedoróbki zamaluj używając małego pędzelka. Jeśli ściany malujesz innym kolorem niż sufit, do naroży wybierz specjalny wałek z okrągłą odchylaną klapką. Pozwoli on uzyskać idealnie równe odcięcie barw. Ścianę za grzejnikiem najwygodniej pomalować specjalnym, długim, płaskim pędzlem do grzejników. Dół ściany maluj małym wałkiem. Do dużych powierzchni ścian użyj szerokiego wałka, zatkniętego na wysięgnik teleskopowy, którego długość łatwo jest ustawić. Maluj pionowymi pasami, zachodzącymi jeden na drugi. Wewnętrzne narożniki wnęk okiennych pomaluj najpierw płaskim pędzlem, a resztę dokończ małym wałkiem. W każdym narożniku wewnętrznym, w którym będą się zbiegać dwa różne kolory, użyj do malowania wałka z odchylaną klapką, a niedoróbki koryguj małym wałkiem do detali. Gdy jedna warstwa farby nie pokryje dobrze, pomaluj ściany drugi raz. Po zakończeniu malowania możesz usunąć wszystkie zabezpieczenia, Taśmy najlepiej zrywać, gdy farba jest jeszcze mokra. Wtedy brzeg powłoki malarskiej nie będzie poszarpany.

Łączenie barw w jednym pokoju. Udane zestawienie kolorów ciepłych z zimnymi i różnych odcieni

Łączenie barw to pole do eksperymentowania. Jednak tylko osoby o niezwykłym wyczuciu koloru mogą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kolory kuchni. 16 pomysłów, jak dopasować kolor...

Mamy dla ciebie super zdjęcia kuchni w różnych kolorach. Zanim zaczniesz urządzać kuchenne wnętrze,...

Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do...

Podpowiadamy czego musisz się dowiedzieć o farbach do ścian planując remont pokoju dziecięcego. Dowiedz...

Sezon na malowanie ścian. Znów króluje kolor biały

Wnętrza w stylu skandynawskim wciąż cieszą się wielką popularnością. Białe ściany oraz meble są tak...

Maluj bezpiecznie. Jak przygotować się do...

Przygotowania do malowania z reguły nie trwają zbyt długo, ponieważ nie jest to czynność szczególnie...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Jaką farbę wybrać do malowania ścian w salonie?...

Chcesz odświeżyć ściany w salonie i zmienić ich kolor? Zastanawiasz się, jaki rodzaj farby będzie odpowiedni...