| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian i malowanie sufitu. Udany remont wnętrz.

Malowanie ścian i malowanie sufitu. Udany remont wnętrz.

Spróbuj swoich sił jako malarz. Kup farbę akrylową lub farbę lateksową, zdobądź wałek, kuwetę oraz kilka innych drobiazgów i w jeden weekend przeprowadź remont wnętrz. Przekonaj się, że malowanie sufitu i malowanie ścian nie jest skomplikowane.

Przygotowania pomieszczenia do prac

Zanim zaczniesz remont wnętrz wynieś meble i inne sprzęty, które będą przeszkadzać. Zdemontuj oprawy oświetleniowe, poluzuj gniazda elektryczne i wyłączniki światła, żeby nie przylegały do ściany. Następnie oklej je taśmą. Nie pomiń okien, drzwi i grzejników, one też muszą zostać osłonięte folią. Wzdłuż ścian przyklej taśmę malarską, ale tylko połową jej szerokości. Reszta niech sterczy swobodnie. Rozłóż na podłodze folię i doklej ją do wcześniej przymocowanej taśmy malarskiej. Użyj grubej folii, aby nie darła się, gdy będziesz po niej chodził.

Gruntowanie

Jeśli ściana jest chłonna, nie malowana wcześniej lub pokryta farbą klejową – trzeba ją zagruntować. Jeśli pomalowano ją farbą dyspersyjną (emulsją), gruntowanie nie będzie konieczne.

Malowanie sufitu

Do malowania sufitu wybierz farbę matową. Przesuwaj wałek równoległymi pasami, prostopadle do ściany z oknem. Pasy muszą na siebie sporo zachodzić. Do pierwszego malowania farba nie powinna być zbyt gęsta. Gdy pierwsza warstwa dobrze wyschnie, możesz malować drugi raz. Drugą warstwę farby nanoś w przeciwnym kierunku niż pierwszą.

Malowanie ścian

Wewnętrzne narożniki ścian możesz pomalować okrągłym wałkiem, specjalnie do tego przeznaczonym. Ewentualne niedoróbki zamaluj używając małego pędzelka. Jeśli ściany malujesz innym kolorem niż sufit, do naroży wybierz specjalny wałek z okrągłą odchylaną klapką. Pozwoli on uzyskać idealnie równe odcięcie barw. Ścianę za grzejnikiem najwygodniej pomalować specjalnym, długim, płaskim pędzlem do grzejników. Dół ściany maluj małym wałkiem. Do dużych powierzchni ścian użyj szerokiego wałka, zatkniętego na wysięgnik teleskopowy, którego długość łatwo jest ustawić. Maluj pionowymi pasami, zachodzącymi jeden na drugi. Wewnętrzne narożniki wnęk okiennych pomaluj najpierw płaskim pędzlem, a resztę dokończ małym wałkiem. W każdym narożniku wewnętrznym, w którym będą się zbiegać dwa różne kolory, użyj do malowania wałka z odchylaną klapką, a niedoróbki koryguj małym wałkiem do detali. Gdy jedna warstwa farby nie pokryje dobrze, pomaluj ściany drugi raz. Po zakończeniu malowania możesz usunąć wszystkie zabezpieczenia, Taśmy najlepiej zrywać, gdy farba jest jeszcze mokra. Wtedy brzeg powłoki malarskiej nie będzie poszarpany.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga "świeżo malowane"

Lateksowa, polimerowa a może tablicowa? Możliwości wyboru jest wiele. Wybierając farbę, weź pod uwagę jej...

Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT