Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian i malowanie sufitu. Jak pomalować pokój, kuchnię, łazienkę?

Malowanie ścian i malowanie sufitu. Jak pomalować pokój, kuchnię, łazienkę?

Wiele osób samodzielnie wykonuje prace remontowe. Podpowiadamy więc, jak pomalować pokój, kuchnię lub inne pomieszczenia w domu. Przekonaj się, że malowanie ścian i malowanie sufitu wcale nie jest trudne.

Autor: Dulux

Malowanie ścian nie jest bardzo skomplikowaną czynnością. Wobec rosnących cen usług budowlanych warto spróbować poznać podstawowe zasady tego rzemiosła

Wybierz dobrą porę na prace malarskie

Najkorzystniejsza temperatura dla prac malarskich wynosi 10-20oC. Producenci farb zalecają ich stosowanie w temperaturze od 5-10 do 25oC. Ważne jest również, żeby nie było zbyt sucho. Im zimniej, tym większa wilgotność powietrza. Na malowanie zatem najlepsze są wiosna i jesień. Jeśli musisz malować dom zimą, kilka godzin przed pracą zakręć kaloryfery i przewietrz pomieszczenie. Za to w czasie schnięcia farby nie rób przeciągów. Wbrew pozorom letni urlop przeznaczony na malowanie mieszkania to nie jest najlepsze rozwiązanie. W czasie upałów farba bardzo szybko schnie.

Zabezpiecz pomieszczenia

Po usunięciu mebli podłogę trzeba przykryć wytrzymałą folią malarską. Folie są śliskie – nie sprawdzają się na twardych posadzkach takich jak kamień czy terakota. Jeśli będą zbyt cienkie, łatwo je przebić i zabrudzić podłogę lub meble. Folie przykleja się taśmą malarską do listew przypodłogowych. Im płachty są większe, tym lepiej – jeśli uda się jedną folią przykryć cały pokój i ustawione na środku meble, obejdzie się bez połączeń. Będzie łatwiej posprzątać po malowaniu. Większość elementów wyposażenia i dekoracji dużo łatwiej odkręcić, zdjąć lub zabezpieczyć przed malowaniem, niż usunąć z nich potem plamy farby. Dlatego usuń ze ścian, co się da, a listwy, futryny, włączniki czy wsporniki, na których wisiały szafki, oklej taśmą malarską. Wybór taśmy nie jest bez znaczenia. Fachowcy radzą, żeby na niej nie oszczędzać, bo najtańsze są wiotkie i szybko się odklejają.

Co ze starą farbą?

Ważne jest, jaką farbą była pomalowana ściana poprzednio. Dawno nieremontowane domy i mieszkania mogą mieć ściany pokryte farbą klejową. Jeżeli pozostawia ślad na dłoni lub wilgotnej ściereczce, którą przetrzemy ścianę, to znak, że jest to farba klejowa. Niestety, taką powłokę trzeba dokładnie zmyć, aby pokryć ścianę nową farbą. Stara farba klejowa lub emulsyjna może też nie trzymać się ściany. Sprawdza się to, przyklejając do niej taśmę malarską. Jeśli przy odrywaniu taśmy farba odchodzi od ściany, należy ją namoczyć i usunąć mechanicznie. Lamperie – fragmenty ściany pokryte farbą olejną - nawet gdy są w dobrym stanie, trzeba usunąć, jeśli chcesz pomalować pokój nowoczesnymi farbami wodorozcieńczalnymi, bo one ich nie pokryją. W usunięciu farby olejnej pomóc mogą specjalne preparaty, które ją spulchnią. Jeśli farba olejna trzyma się tynków naprawdę bardzo mocno i powierzchnia jest w dobrym stanie, nie pozostaje nic innego, jak ją tam zostawić. Żeby ścianę w tym miejscu pomalować nie na olejno, musisz przygotować nowy podkład. Część olejną należy umyć wodą z łagodnym detergentem, a potem mocno przetrzeć grubym papierem ściernym, żeby poprawić jej przyczepność. Na takie podłoże trzeba nanieść cienką warstwę gładzi gipsowej. Dopiero taką wyprawę możemy pomalować farbami wodorozcieńczalnymi.

Oczyść podłoże

Ścianę brudną, pokrytą smugami lub tłustymi plamami należy zmyć wodą z mydłem malarskim lub odrobiną płynu do mycia naczyń. Warto oczyścić powierzchnie często dotykane: przy drzwiach, oknach, wokół wyłączników itp. Umyte ściany muszą zupełnie wyschnąć przed malowaniem, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać z nakładaniem farby. Jeżeli bardzo ci się spieszy, możesz zastosować farbę podkładową, która pokryje zabrudzenia i odizoluje od nich nową powłokę. Są do tego przeznaczone specjalne preparaty (na przykład Renostyl, Fresh Start Primer, Śnieżka – zacieki i plamy, spray do plam Flügger). Starą farbę w razie potrzeby przed malowaniem można oczyścić mechanicznie. Powstały pył usuwa się szczotką lub ścierką.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Pomoże Ci...

Kolory ścian zazwyczaj dobieramy zgodnie z naszymi upodobaniami, jednak odpowiednie zestawianie barw wymaga...

Do malowania ścian - farby wodne i farby...

Co do malowania ścian? Możesz zdecydować się na farby wodne lub farby rozpuszczalnikowe. Farby wodne są...

Artystyczne malowanie ścian. Jak malować...

Jeżeli podoba ci się artystyczne malowanie ścian, wybierz farby strukturalne. Znakomicie sprawdzą się w roli...

Twoje wnętrze na wysoki połysk

Farba emaliowa zapewnia doskonałe krycie i mocno odbija światło. Nowoczesna emalia pozbawiona jest...

Malowanie ścian i malowanie sufitu. Udany remont...

Spróbuj swoich sił jako malarz. Kup farbę akrylową lub farbę lateksową, zdobądź wałek, kuwetę oraz kilka...

Farba strukturalna do efektów dekoracyjnych....

Farba strukturalna to farba do malowania dekoracyjnego. Stosując ją i wykorzystując rozmaite...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.