Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian i malowanie sufitu. Jak pomalować pokój, kuchnię, łazienkę?

Malowanie ścian i malowanie sufitu. Jak pomalować pokój, kuchnię, łazienkę?

Wiele osób samodzielnie wykonuje prace remontowe. Podpowiadamy więc, jak pomalować pokój, kuchnię lub inne pomieszczenia w domu. Przekonaj się, że malowanie ścian i malowanie sufitu wcale nie jest trudne.

Autor: Dulux

Malowanie ścian nie jest bardzo skomplikowaną czynnością. Wobec rosnących cen usług budowlanych warto spróbować poznać podstawowe zasady tego rzemiosła

Wybierz dobrą porę na prace malarskie

Najkorzystniejsza temperatura dla prac malarskich wynosi 10-20oC. Producenci farb zalecają ich stosowanie w temperaturze od 5-10 do 25oC. Ważne jest również, żeby nie było zbyt sucho. Im zimniej, tym większa wilgotność powietrza. Na malowanie zatem najlepsze są wiosna i jesień. Jeśli musisz malować dom zimą, kilka godzin przed pracą zakręć kaloryfery i przewietrz pomieszczenie. Za to w czasie schnięcia farby nie rób przeciągów. Wbrew pozorom letni urlop przeznaczony na malowanie mieszkania to nie jest najlepsze rozwiązanie. W czasie upałów farba bardzo szybko schnie.

Zabezpiecz pomieszczenia

Po usunięciu mebli podłogę trzeba przykryć wytrzymałą folią malarską. Folie są śliskie – nie sprawdzają się na twardych posadzkach takich jak kamień czy terakota. Jeśli będą zbyt cienkie, łatwo je przebić i zabrudzić podłogę lub meble. Folie przykleja się taśmą malarską do listew przypodłogowych. Im płachty są większe, tym lepiej – jeśli uda się jedną folią przykryć cały pokój i ustawione na środku meble, obejdzie się bez połączeń. Będzie łatwiej posprzątać po malowaniu. Większość elementów wyposażenia i dekoracji dużo łatwiej odkręcić, zdjąć lub zabezpieczyć przed malowaniem, niż usunąć z nich potem plamy farby. Dlatego usuń ze ścian, co się da, a listwy, futryny, włączniki czy wsporniki, na których wisiały szafki, oklej taśmą malarską. Wybór taśmy nie jest bez znaczenia. Fachowcy radzą, żeby na niej nie oszczędzać, bo najtańsze są wiotkie i szybko się odklejają.

Co ze starą farbą?

Ważne jest, jaką farbą była pomalowana ściana poprzednio. Dawno nieremontowane domy i mieszkania mogą mieć ściany pokryte farbą klejową. Jeżeli pozostawia ślad na dłoni lub wilgotnej ściereczce, którą przetrzemy ścianę, to znak, że jest to farba klejowa. Niestety, taką powłokę trzeba dokładnie zmyć, aby pokryć ścianę nową farbą. Stara farba klejowa lub emulsyjna może też nie trzymać się ściany. Sprawdza się to, przyklejając do niej taśmę malarską. Jeśli przy odrywaniu taśmy farba odchodzi od ściany, należy ją namoczyć i usunąć mechanicznie. Lamperie – fragmenty ściany pokryte farbą olejną - nawet gdy są w dobrym stanie, trzeba usunąć, jeśli chcesz pomalować pokój nowoczesnymi farbami wodorozcieńczalnymi, bo one ich nie pokryją. W usunięciu farby olejnej pomóc mogą specjalne preparaty, które ją spulchnią. Jeśli farba olejna trzyma się tynków naprawdę bardzo mocno i powierzchnia jest w dobrym stanie, nie pozostaje nic innego, jak ją tam zostawić. Żeby ścianę w tym miejscu pomalować nie na olejno, musisz przygotować nowy podkład. Część olejną należy umyć wodą z łagodnym detergentem, a potem mocno przetrzeć grubym papierem ściernym, żeby poprawić jej przyczepność. Na takie podłoże trzeba nanieść cienką warstwę gładzi gipsowej. Dopiero taką wyprawę możemy pomalować farbami wodorozcieńczalnymi.

Oczyść podłoże

Ścianę brudną, pokrytą smugami lub tłustymi plamami należy zmyć wodą z mydłem malarskim lub odrobiną płynu do mycia naczyń. Warto oczyścić powierzchnie często dotykane: przy drzwiach, oknach, wokół wyłączników itp. Umyte ściany muszą zupełnie wyschnąć przed malowaniem, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać z nakładaniem farby. Jeżeli bardzo ci się spieszy, możesz zastosować farbę podkładową, która pokryje zabrudzenia i odizoluje od nich nową powłokę. Są do tego przeznaczone specjalne preparaty (na przykład Renostyl, Fresh Start Primer, Śnieżka – zacieki i plamy, spray do plam Flügger). Starą farbę w razie potrzeby przed malowaniem można oczyścić mechanicznie. Powstały pył usuwa się szczotką lub ścierką.

Naprawa ścian

Przed malowaniem należy sprawdzić, czy tynk jest mocny, pełny i dobrze trzyma się muru. Jeśli są luźne fragmenty, popękane, trzeba je usunąć aż po krawędź mocnego tynku, a oczyszczoną powierzchnię wypełnić masą szpachlową lub nowym tynkiem. Podobnie naprawia się szczeliny i pęknięcia na stykach ścian i sufitu oraz rysy na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych. Miejsca te należy najpierw oczyścić, a w przypadku rys i pęknięć poszerzyć je do około 5 mm – wypełnienie mniejszych szczelin będzie nieskuteczne. Do wypełnień stosuje się gipsową masę szpachlową, zwłaszcza kiedy ściany są gipsowe lub pokryte gładzią. Jeśli jednak ubytki są duże, a na starych ścianach jest tradycyjny chropowaty tynk, warto poszukać masy zawierającej piasek, która po naniesieniu będzie miała podobną fakturę jak cała ściana. Miejsca zagipsowane przeciera się papierem ściernym o bardzo drobnym uziarnieniu.

Gruntowanie 

Zapewnia ono dobrą przyczepność i zmniejsza chłonność ściany. Żeby sprawdzić, czy ściana pije farbę, trzeba pociągnąć ją gąbką mocno nasączoną wodą. Jeśli woda ścieka po tynku, to znaczy, że ściana nie jest chłonna. Gdy ściana szybko wysycha – to musisz ją zagruntować. Gruntowania zawsze wymagają ściany w nowych domach. Pamiętaj, że zanim przystąpisz do wykańczania świeżych tynków, muszą one wyschnąć, na co potrzeba co najmniej 3-4 tygodni. Dodatkowo, żeby mieć pewność, że farba na całej powierzchni będzie miała jednolity odcień, ściany pokrywa się najpierw farbą podkładową o mniejszej zawartości pigmentów. Może to być także rozcieńczona farba, którą chcesz zastosować jako nawierzchniową. Jeśli planujesz jasne kolory na ścianach, do gruntowania wykorzystaj rozcieńczoną farbę sufitową, która może być trochę gorszej jakości, bo nikt nie będzie dotykał ani szorował sufitu. Można tak gruntować powierzchnie z płyt g-k, czyste i równe nowe ściany tynkowane oraz stare, które były wcześniej malowane farbą emulsyjną. Jeżeli kupujesz drogą farbę, warto zastosować specjalny środek gruntujący. Niemal każdy producent farb oferuje taki produkt. Ale z gruntami też trzeba uważać i trzymać się zaleceń producenta. Nadgorliwość może doprowadzić do powstania zbyt mocno zagruntowanej, błyszczącej powierzchni, do której nie będzie chciała przywrzeć farba. Na pewno warto zastosować farbę podkładową, jeśli planowany obecnie kolor jest ciemniejszy od poprzedniego. Poza tym niektóre barwy – żółta, pomarańczowa i czerwona – mają mniejszą od innych naturalną siłę krycia. Malując takimi farbami, dobrze jest sięgnąć po preparat farbę podkładową o zbliżonej barwie.

Wybierz pędzle i wałki malarskie

Duże powierzchnie najwygodniej maluje się wałkiem, ale pędzel też będzie potrzebny. Do farb wodorozcieńczalnych używa się wałka i pędzli z tworzyw sztucznych. Zasada jest następująca: im gładszą powierzchnię malujesz, tym krótsze runo powinien mieć wałek. Gładkie ściany maluj wałkiem o runie długości 8-10 mm. Jeżeli podłoże jest nierówne, użyj wałka grubszego – wprowadzi farbę do najmniejszych zagłębień i porów ściany. Powierzchnie o wyraźnej strukturze wymagają wałka o grubym runie (do 20 mm). Dla początkujących malarzy lepsze są wałki z krótkim runem, bo łatwiej wtedy rozprowadzać farbę mniejszymi partiami. Pędzli najlepiej mieć kilka – w tym takie, które ułatwiają dotarcie do trudnych miejsc, na przykład za grzejnikiem.

Wymieszaj farbę

Puszkę przed otwarciem wielokrotnie wstrząśnij. Jeśli masz duże wiadro farby, najlepiej wymieszać ją wiertarką z mieszadłem. Na tackę malarską lub do wiaderka wlewaj niewielką ilość farby potrzebną w danej chwili. Pozostałą zamykaj, by nie schła. Wiele farb można rozcieńczyć w granicach 5%, ale rób to wyłącznie zgodnie ze wskazaniami producenta. Farby mają długi okres przydatnośći do użycia, ale należy przechowywać je w szczelnie zamkniętym opakowaniu w odpowiedniej temperaturze (farby do wnętrz nie są mrozoodporne!).

Przeczytaj dodatkowo:
Zobacz jakie zalety posiadają białe ściany w...

Białe ściany są uniwersalne i ponadczasowe. Świetnie komponują się z innymi materiałami wykończeniowymi...

Łączenie barw w jednym pokoju. Udane zestawienie...

Łączenie barw to pole do eksperymentowania. Jednak tylko osoby o niezwykłym wyczuciu koloru mogą sobie...

Jaka farba powiększy optycznie małe mieszkanie?...

Zamiast dość zwyczajnej i jednostajnej ściany w domu możesz - za pomocą specjalnych farb - dodać wnętrzom...

Malowanie ścian i malowanie sufitu. Udany remont...

Spróbuj swoich sił jako malarz. Kup farbę akrylową lub farbę lateksową, zdobądź wałek, kuwetę oraz kilka...

Zrób to sam. Przygotowanie podłoża do malowania...

Odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania ścian to podstawa. Zanim więc chwycisz za pędzle i wałki...

Biel we wnętrzach. Biały kolor i jego odcienie w...

Biały kolor w aranżacji wnętrz jest ponadczasowy. Odnajdzie się praktycznie w każdym stylu i w każdym...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.