| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian. Farby strukturalne pomogą ci odmienić ściany szybko i łatwo

Malowanie ścian. Farby strukturalne pomogą ci odmienić ściany szybko i łatwo

Farby strukturalne doskonale imitują różne materiały wykończeniowe. Są jednak zazwyczaj tańsze i łatwo zmienić wygląd ścian, gdy się opatrzą. Na dodatek farbami strukturalnymi samodzielnie pokryjesz ściany i wykażesz się kreatywnością. To naprawdę dobry sposób na wykończenie ścian we wnętrzu. Malowanie ścian farbami strukturalnymi ma jednak pewne wady...

Co różni farby strukturalne, tynk dekoracyjny i zwykłe farby?

Ze względu na sposób aplikacji i osiągany efekt farby strukturalne sytuują się między zwykłą farbą a tynkiem dekoracyjnym. Tradycyjne farby do wnętrz, tynki dekoracyjne i farby strukturalne różnią się od siebie wypełniaczami. Zwykłe farby mają je bardzo mocno roztarte, co pozwala na gładkie rozprowadzenie po powierzchni.

Farby strukturalne mają wypełniacze o bardzo małym uziarnieniu (około 0,2 mm) lub dodatki podnoszące ich lepkość, które umożliwiają małą rozlewność i pozostawienie na nich struktury.

Natomiast tynki strukturalne mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm). W odróżnieniu od farb nakłada się je za pomocą metalowej pacy.

Polecamy:

Czy trudno malować farbami strukturalnymi?

Nakładanie farb oraz innych produktów (lazurów, wosków, bejc), za pomocą których można uzyskać dekoracyjne efekty, nie wymaga od wykonawcy szczególnych umiejętności. Potrzebna jest tylko wyobraźnia kolorystyczna oraz sprawność nakładania. Nie musimy zatrudniać specjalisty, co przekłada się na niskie koszty wykonania dekoracji ściennych. Jest to możliwe dzięki temu, że farby do dekoracji ścian można nakładać na siebie kolejno bez ryzyka zmieszania się ich na ścianie.

Przykładowo, efekty imitujące kamienne okładziny uzyskuje się przez gładzenie powierzchni ścian szapchelką, dociskanie do niej wałkiem do tapet pogniecionej folii malarskiej czy też przejeżdżanie po powierzchni farby specjalnym wałkiem. W zależności od tego, jak gęsta ona będzie oraz jakiego „przyrządu” użyjemy, możemy ujrzeć na ścianach struktury przypominające wszelkie gatunki marmuru, piaskowce, dolomity czy trawertyny. Gdy na dodatek pokryjemy je bejcą czy lazurą – efekty mogą łudząco przypominać kamienne okładziny.

Jakie są zalety farb strukturalnych?

  • nie wymagają przygotowania idealnie gładkiego podłoża
  • maskują niewielkie pęknięcia i nierówności
  • ściany mogą być stosowane w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, czyli korytarzach, holach, przedsionkach
  • łatwo się je nakłada za ich pomocą uzyskuje się podobne efekty jak przy użyciu tynków dekoracyjnych

Jakie są wady farb strukturalnych?

  • są droższe niż farby tradycyjne trzeba doliczyć koszt narzędzi przeznaczonych do tworzenia nietypowych efektów dekoracyjnych
  • mają mniejszą wydajność niż farby tradycyjne
  • są trudno dostępne – traktowane są jako produkt specjalistyczny, niełatwo je także kupić w zwykłym sklepie z farbami czy hipermarkecie

Remont ścian. Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki? Czym je malować?

Podstawowym warunkiem skutecznego remontu zawilgoconych ścian jest ich dokładne osuszenie. Przed...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje farb do malowania wnętrz - akrylowe,...

Chcesz pomalować ściany? Zastanawiasz się, jaka farba do malowania wnętrz będzie najlepsza? Na rynku...

Jak zagwarantować trwałe kolory farb we wnętrzu?

Gruntowanie ścian, oczyszczanie z kurzu oraz odtłuszczanie to główne czynności, które należy...

Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...

Sam na sam z paletą. Czy wiesz jak dobrać farbę i...

Malowanie czas zacząć. Czy wybrałeś już farbę? Czy wiesz, jakie barwy będą najlepiej współgrały z...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Sezon na malowanie ścian. Znów króluje kolor biały

Wnętrza w stylu skandynawskim wciąż cieszą się wielką popularnością. Białe ściany oraz meble są tak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.