| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Jakie kolory wybrać do pokoju dzieci? Doradza architekt wnętrz

Jakie kolory wybrać do pokoju dzieci? Doradza architekt wnętrz

Wybór odpowiedniego koloru do pokoju dziecka zależy przede wszystkim od wieku. Projektanci inne kolory proponują dla dzieci do 3 roku życia, inne dla dzieci starszych. Przy wyborze koloru ścian warto posłuchać dziecka i dowiedzieć się, jakie barwy podobają mu się najbardziej. W podjęciu decyzji pomocna może być psychologia koloru.

Podstawowe zasady stosowania kolorów w pokoju dziecka

Gdybyśmy nawet pozostawili pokój dziecka w śnieżnej bieli, będzie kolorowy. To dziecko wniesie do niego barwy wraz ze swoimi ubrankami, zabawkami i malunkami. Dlatego ogranicz liczbę kolorów w pokoju dziecka do dwóch-trzech. Im mniejszy pokój, tym konsekwencja jest bardziej pożądana.

Dzieci w wieku do 3 lat nie widzą pastelowych kolorów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z poznańskiego UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza). Niemowlę, niezależnie od płci, lubi kolory zdecydowane i kontrastowe zestawienia. Dlatego projektanci wyposażenia pokoi dziecięcych i zabawek stawiają na kolory nasycone i mocne zestawienia: czarny – żółty, biel z błękitami, fioletem, czernią.

Wybierając kolory do pokoi dzieci starszych, najlepiej je zapytać, jaki kolor lubią. Warto podsunąć im próbnik farb (są wystawionene w sklepach z farbami). Preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia i mają silny związek z temperamentem. Ale nie zdziwmy się, gdy nagle się zmienią. To się zdarza. Wybierając gamę do pokoju dziecka, możemy też kierować się psychologią koloru.

Psychologia koloru w pokoju dziecka

Kolor jasnozielony – uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Uwaga! Stosowany w nadmiarze powoduje senność, zmęczenie i rozdrażnienie.

Kolor niebieski – koi nerwy, pomaga w komunikacji, jest stosowany w terapii lęków. Jednak znów należy być ostrożnym. Jeśli jest go za dużo, może sprzyjać niedbalstwu, lenistwu, znudzeniu.

Kolor biały – tak jak jasnoniebieski i zielony uspokaja, łagodzi, ma jeszcze tę zaletę, że świetnie podkreśla czyste, intensywne kolory. Poza tym bielą nie można „przedobrzyć” – nigdy nie będzie jej za dużo.

Kolor żółty – wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt, nastraja życzliwie, sprzyja koncentracji. Odcienie żółtego – cytrynowe i kremowe – dodają energii, ale też przyciągają owady (odstrasza je niebieski). Niestety, żółty wzmacnia też złość, kłótliwość, niepokój, a w nadmiarze jest męczący.

Kolor jasnoróżowy – tak lubiany przez małe dziewczynki – nastraja optymistycznie. To kolor ciepła, serdeczności, troski i współczucia. Oznacza delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy sobie i innym. Ale uwaga! Róż to także snobizm i arogancja, izolowanie się, brak poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości, niezauważanie własnych potrzeb!

Kolor czerwony – pobudza, dlatego nie jest polecana w nadmiarze do pokoi dziecięcych.

Oddziaływaniu i nadmiarowi każdej barwy można przeciwdziałać, stosując akcenty w kolorze dopełniającym: do zielonego – różowe i czerwone, do niebieskiego – żółte i pomarańczowe, i na odwrót.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje farb do malowania wnętrz - akrylowe,...

Chcesz pomalować ściany? Zastanawiasz się, jaka farba do malowania wnętrz będzie najlepsza? Na rynku...

Kolory kuchni. 16 pomysłów, jak dopasować kolor...

Mamy dla ciebie super zdjęcia kuchni w różnych kolorach. Zanim zaczniesz urządzać kuchenne wnętrze,...

Materiały wykończeniowe na ściany: farby, tapety,...

Ściany wychodzą z ukrycia. Niezależnie od wykończenia – tradycyjnym czy nietypowym materiałem –...

Maluj bezpiecznie. Jak przygotować się do...

Przygotowania do malowania z reguły nie trwają zbyt długo, ponieważ nie jest to czynność szczególnie...

Inteligentna farba dla wymagających. Sprawdź,...

Jakie cechy powinna mieć farba dla wymagających? Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że o inteligencji domu...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...