| muratordom.pl » Wnętrza » Kominek » Kominki w różnych stylach

Kominki w różnych stylach

Jest po to, aby ogrzewać – nie tylko dom, ale i nastroje mieszkańców. Od wieków dbano o to, by widok płonących polan miał specjalną oprawę.

Palenisko ujmowano w rozbudowane architektonicznie ramy, jak najpiękniejszy obraz, zawsze zgodnie z panującą modą. Dziś jest podobnie – zanikają wprawdzie tradycyjne wzory, pojawiają się nowe rozwiązania techniczne i materiały, ale rola kominka pozostaje niezmienna, a to, jak wygląda, ma ogromne znaczenie dla ducha domu.

1. Kominek romantyczny. Z dużym paleniskiem i wydatnym okapem – reprezentuje najstarszy, jeszcze średniowieczny typ, który przetrwał w tradycji wiejskiej i dworskiej. Ten jest współczesną fantazją na temat kominka z czasów, kiedy był jedynym źródłem ciepła w domu.
2. Francuska linia. Kominki zadomowione w coraz bardziej ozdobnych i bogato wyposażonych wnętrzach zaczynały upodabniać się do sprzętów i przypominać biurka i komody. W tym francuskim kominku rozpoznać można wygięte linie rokokowych mebli.
3. Z wiktoriańską duszą. Kominek z angielskim, XIX-wiecznym żeliwnym wkładem. Tu otrzymał oszczędną, klasyczną oprawę - pilastry i gzyms, który jest jednocześnie półką na ozdobne przedmioty.
4. W kominkowym zakątku. Niewysoki, otoczony półkami, zaprasza, aby przy nim usiąść. Każdy z takich kominków jest niepowtarzalny, bo otaczają go ulubione bibeloty właścicieli. Proj. Piotr i Maria Murza-Mucha.
5. W salonie. kominek w reprezentacyjnym salonie często jest duży, dobrze wyeksponowany, niemal monumentalny – nadaje wnętrzu dostojności i powagi. Ten prezentuje urodę czystych, architektonicznych form.
6. W domu letnim. Do drewnianego domu na wsi pasuje kominek w stylu rustykalnym: zbudowany z tradycyjnych i naturalnych materiałów, takich jak polne kamienie.

7.  W centrum uwagi. Narożny wkład pozwala, aby kominek był widoczny z wielu stron jednocześnie. Proj. Aneta Błażej.
8. Na granicy. Kominek, który można obejść wokoło, wyznaczający granicę między dwoma połączonymi pomieszczeniami. Dzięki zastosowaniu dwustronnego wkładu jest otwarty na obie strony.
9. Wokół ognia. Współczesna wersja pierwotnej formy paleniska, wokół którego skupiało się niegdyś życie domowników.
10. Zamiast telewizora. Nieduży, ujęty w metalową ramę, kominek jak ekran telewizora, w który można patrzeć bez znudzenia. Proj. Małgorzata Szatkowska-Gryta.
11. Kino domowe. Telewizor i kominek bardzo często sąsiadują ze sobą. Tutaj wyglądają jak dwa elementy tego samego zestawu. Wszystko dzięki temu, że metalowa obudowa i półokrągły wkład upodabniają kominek do nowoczesnego sprzętu TV.
12. W kamieniu. Kominki w nowoczesnych wnętrzach cechuje je oszczędność i brak dekoracji. Formy obudowy są proste i płaskie, czasem niemal graficzne. Do tego stylu pasują szczególnie gładkie kamienne okładziny. Proj. Aneta Błażej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kominek w salonie. Stylowa ozdoba wnętrza i...

Kominek to nie tylko ozdoba wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła. Podpowiadamy, jak wybrać...

15 aranżacji kominków, które pokochasz od...

Najciekawsze aranżacje kominków, tych nowoczesnych i tych tradycyjnych. Zobacz naszą galerię piętnastu...

Czyszczenie szyby kominka - sprawdzone sposoby na...

Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie i zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Jak zatem dbać o...

Pomysł na kominek. Galeria najpiękniejszych...

Trudno wyobrazić sobie wygodny i przytulny salon bez kominka. Widok ognia tworzy niepowtarzalny klimat,...

Kominki kaflowe - pomysł do niesztampowych...

Kominki kaflowe wracają do łask. Kafle kominkowe to znakomity materiał do wykonania obudowy kominka. Są nie...

Kominek kaflowy - wybieramy kafle do obudowy...

Kominki wykończone kaflami coraz częściej są główną ozdobą salonu. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i...