| muratordom.pl » Wnętrza » Kominek » Kominki w różnych stylach

Kominki w różnych stylach

Jest po to, aby ogrzewać – nie tylko dom, ale i nastroje mieszkańców. Od wieków dbano o to, by widok płonących polan miał specjalną oprawę.

Palenisko ujmowano w rozbudowane architektonicznie ramy, jak najpiękniejszy obraz, zawsze zgodnie z panującą modą. Dziś jest podobnie – zanikają wprawdzie tradycyjne wzory, pojawiają się nowe rozwiązania techniczne i materiały, ale rola kominka pozostaje niezmienna, a to, jak wygląda, ma ogromne znaczenie dla ducha domu.

1. Kominek romantyczny. Z dużym paleniskiem i wydatnym okapem – reprezentuje najstarszy, jeszcze średniowieczny typ, który przetrwał w tradycji wiejskiej i dworskiej. Ten jest współczesną fantazją na temat kominka z czasów, kiedy był jedynym źródłem ciepła w domu.
2. Francuska linia. Kominki zadomowione w coraz bardziej ozdobnych i bogato wyposażonych wnętrzach zaczynały upodabniać się do sprzętów i przypominać biurka i komody. W tym francuskim kominku rozpoznać można wygięte linie rokokowych mebli.
3. Z wiktoriańską duszą. Kominek z angielskim, XIX-wiecznym żeliwnym wkładem. Tu otrzymał oszczędną, klasyczną oprawę - pilastry i gzyms, który jest jednocześnie półką na ozdobne przedmioty.
4. W kominkowym zakątku. Niewysoki, otoczony półkami, zaprasza, aby przy nim usiąść. Każdy z takich kominków jest niepowtarzalny, bo otaczają go ulubione bibeloty właścicieli. Proj. Piotr i Maria Murza-Mucha.
5. W salonie. kominek w reprezentacyjnym salonie często jest duży, dobrze wyeksponowany, niemal monumentalny – nadaje wnętrzu dostojności i powagi. Ten prezentuje urodę czystych, architektonicznych form.
6. W domu letnim. Do drewnianego domu na wsi pasuje kominek w stylu rustykalnym: zbudowany z tradycyjnych i naturalnych materiałów, takich jak polne kamienie.

7.  W centrum uwagi. Narożny wkład pozwala, aby kominek był widoczny z wielu stron jednocześnie. Proj. Aneta Błażej.
8. Na granicy. Kominek, który można obejść wokoło, wyznaczający granicę między dwoma połączonymi pomieszczeniami. Dzięki zastosowaniu dwustronnego wkładu jest otwarty na obie strony.
9. Wokół ognia. Współczesna wersja pierwotnej formy paleniska, wokół którego skupiało się niegdyś życie domowników.
10. Zamiast telewizora. Nieduży, ujęty w metalową ramę, kominek jak ekran telewizora, w który można patrzeć bez znudzenia. Proj. Małgorzata Szatkowska-Gryta.
11. Kino domowe. Telewizor i kominek bardzo często sąsiadują ze sobą. Tutaj wyglądają jak dwa elementy tego samego zestawu. Wszystko dzięki temu, że metalowa obudowa i półokrągły wkład upodabniają kominek do nowoczesnego sprzętu TV.
12. W kamieniu. Kominki w nowoczesnych wnętrzach cechuje je oszczędność i brak dekoracji. Formy obudowy są proste i płaskie, czasem niemal graficzne. Do tego stylu pasują szczególnie gładkie kamienne okładziny. Proj. Aneta Błażej.

Przeczytaj dodatkowo:
Kominki kaflowe - pomysł do niesztampowych...

Kominki kaflowe wracają do łask. Kafle kominkowe to znakomity materiał do wykonania obudowy kominka. Są nie...

Kominek dwustronny, czyli jak mieć 1 kominek w 2...

Kominek to w domu ozdoba i dodatkowe źródło ciepła.  Zwykle lokuje się go w salonach, ale dzięki...

Biokominek, czyli światło i ciepło ognia w...

Biokominek to rozwiązanie do każdego mieszkania – nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego ani ...

5 ładnych kominków z prawdziwych domów, a nie z...

Nie wyobrażali sobie domu bez kominka. Jedni mieli wizję wykończenia kominka od początku, inni szukali jej...

Galeria kominków. Zobacz, jak tradycyjny kominek...

Kominki w dawnym stylu wciąż rozpalają wyobraźnię. Nawiązywanie do tradycji często daje lepsze efekty niż...

Pomysł na kominek. Galeria najpiękniejszych...

Trudno wyobrazić sobie wygodny i przytulny salon bez kominka. Widok ognia tworzy niepowtarzalny klimat,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.