Kominek narożny: wymiary, aranżacje, galeria. Dobieramy wkład i obudowę kominka narożnego

2018-08-20 14:53

Kominek narożny pozwala na oglądanie ognia z kilku stron, dlatego często umieszczany jest na granicy pomieszczeń. Kominek narożny w salonie to z kolei efektowny element aranżacji wnętrza. Kominek narożny może być ponadto żródłem ciepła dla całego domu, wystarczy tylko dobry wkład.

Kominek narożny umieszcza się najczęściej w pokoju dziennym lub na granicy salonu z innymi pomieszczeniami, na przykład z otwartą kuchnią lub holem. Narożne położenie kominka sprawia, że musi się on dobrze prezentować z kilku stron, dlatego warto dobrze przemyśleć jego obudowę. By kominek w narożniku był nie tylko ozdobą, ale też źródłem ciepła dla domu, trzeba zadbać o dobrą wentylację i kupić wysokiej jakości wkład kominkowy.

Kominek narożny
Autor: A. Szandomirski Kominek narożny znakomicie łączy kilka domowych pomieszczeń

Kominek narożny aranżacja

Decydując się na aranżację kominka narożnego na granicy pomieszczeń, musimy pamiętać, że staje się on wtedy elementem łączącym przestrzeń o różnych funkcjach. Kominek narożny w salonie jest przede wszystkim ozdobą – podnosi jego rangę i uatrakcyjnia przestrzeń. Trzeba więc również wziąć pod uwagę to, że aby wyeksponować jego urodę w całości, potrzebny jest przestrzenny dystans, co w przypadku kominka usytuowanego w przejściu może być trudne.

Przestrzeń przed kominkiem jest naturalnym miejscem wypoczynku – w jego strefie zwykle ustawia się kanapę i fotele. Kominek narożny mieszczący się na granicy pomieszczeń trzeba więc zaplanować tak, by przynajmniej jedna jego strona była zwrócona w stronę kącika wypoczynkowego.

Kominek usytuowany w narożniku może też być postrzegany jako element nobilitujący sąsiadującą z salonem kuchnię. Jeśli wyznaczymy mu taką rolę należy zadbać, by również aranżacja kuchni była dla niego dobrym tłem. Dzisiaj kuchnia jest również miejscem wypoczynku, gdzie skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Kącik przy kominku może więc być dodatkowym oprócz stołu aneksem, w którym wszyscy będą się chętnie spotykali. Poza tym, aranżacja kominka narożnego w sąsiedztwie kuchni to powrót do jej postrzegania jako centrum ogniska domowego, do czasów, gdy życie skupiało się wokół paleniska kuchennego pieca.

Kominek narożny
Autor: A. Szandomirski Kominek narożny na granicy kilku pomieszczeń

Obudowa kominka narożnego

Umiejscowienie narożnego kominka we wnętrzu ma wpływ na wykończenie jego obudowy. Najbardziej neutralna obudowa kominka narożnego to otynkowana i pomalowana powierzchnia. Tak wykończony kominek jest przyjazny gdy wprowadzamy jakieś zmiany, wystarczy go przemalować by dostosował się do nowej aranżacji czy też dopasować do koloru ścian w obu wnętrzach. Jeśli decydujemy się na farbę, najlepiej wybrać dyspersyjną lateksową o podwyższonej odporności na mycie i szorowanie. Efekt powierzchni przypominającej marmur lub trawertyn uzyskamy stosując masy szpachlowe.

Sprawdź też:

Również cegła jest materiałem, który może być wykończeniem fasady kominków narożnych położonych między kuchnią a salonem. Wykorzystuje się ją najczęściej do obudowy kominków stylizowanych na rustykalne. Gdy cegła zostanie połączona z metalem, stworzy efektowną oprawę dla kominka nowoczesnego. Zamiast cegieł można zastosować tańsze płytki klinkierowe.

Sprawdź też:

Gdy obudowa kominków narożnych ma mieć nietypowe kształty warto wtedy wykorzystać mozaikę ceramiczną lub inne niewielkie płytki ceramiczne. Materiałem z charakterem zarówno w kuchni, jak i w salonie jest kamień. Na obudowę kominka stosuje się najczęściej łatwe do obróbki marmur, trawertyn, wapień i piaskowiec. Kamieniem można obłożyć obudowy kominków narożnych oparte na kształcie prostokąta, nowoczesne i tradycyjne. Również obudowy drewniane kominków będą pasowały jednocześnie do kuchni i do salonu, trzeba jednak wybrać twarde drewno – najlepiej dębowe, klonowe lub egzotyczne.

Kominek narożny
Autor: A. Szandomirski Obudowa kominka narożnego musi być dobrze przemyślana i zaprojektowana

Kominek narożny z dobrym wkładem

Niewiele jest chyba osób niewrażliwych na magię palącego się drewna. Zazwyczaj nie można oderwać wzroku od płomienia, a dodatkowo pomieszczenie zaczyna wypełniać cudowne ciepło. Jeżeli tylko tego oczekujemy od kominka, to kominek otwarty będzie znakomitym wyborem. Jeżeli jednak inwestycja w kominek narożny ma być bardziej efektywna, to zdecydujmy się na kominek zamknięty z wkładem lub z kasetą kominkową. Wkłady kominkowe stosuje się w budowanych od podstaw nowych kominkach, kasety są przeznaczone do zamontowania w istniejących już kominkach otwartych.

Zarówno kominek otwarty, jak i zamknięty mają swoje atuty. Otwarty kominek polecany jest wówczas, gdy ma pełnić jedynie funkcję estetyczną i zapewnić bezpośredni kontakt z ogniem. Kominek zamknięty może stać się dodatkowym źródłem ciepła nawet dla całego domu. Takie możliwości daje zastosowanie wkładu z systemem DGP. Wkład z płaszczem wodnym dodatkowo pozwoli na przygotowanie wody użytkowej. Kominek zamknięty może mieć podnoszone szyby, dzięki czemu mając na co dzień zamknięte palenisko okazjonalnie możemy mieć otwarte.

Kasety nie mają typowego dla większości wkładów okapu, dlatego łatwo wsunąć je do paleniska, nie rozbierając kominka. Dobry wkład powinien być przede wszystkim trwały, odporny na duże i nagłe zmiany temperatury oraz na korozję. Im ścianki wkładu są grubsze, tym jest on cięższy i równocześnie bardziej odporny na pękanie i odkształcenia.

Sprawdź też:

Jeśli chcemy, by kominek dobrze akumulował ciepło, należy wybrać wkład z korpusem z dobrej jakości żeliwa o ściankach grubości 8-10 mm lub płyt stalowych. Bardzo szczelne są wkłady z jednolitego odlewu żeliwnego, gdyż nie mają żadnych połączeń ani spawów. Ramy wkładów żeliwnych mogą być ozdobione różnymi ornamentami i wzorami. Wkłady stalowe wykonuje się z płyt grubości 4-6 mm. Ich zaletą jest szczelność i nowoczesne wzornictwo.

WIDEO: jak szybko rozpalić w kominku

Podłoga z żywicy. Jak wygląda? Ile kosztuje?

Właściwości obu materiałów łączą tzw. kominki dwupłaszczowe. Mają korpus z wysokiej jakości stali i wnętrze wyłożone płytami żeliwnymi, szamotowymi lub z wernikulitu, które dobrze gromadzą ciepło i oddają je długo po wygaszeniu paleniska. Wkłady i kasety są wyposażone w drzwiczki z szybą, które chronią przed zaprószeniem ognia w pomieszczeniu i zapewniają kontrolę procesu spalania.

Sprawdź też:

Warto wiedzieć
Kominek narożny

Autor: A. Szandomirski

Kominek potrzebuje sprawnej wentylacji

Pracę kominka może zakócić niewłaściwie pracująca wentylacja. Zadaniem instalacji wentylacyjnej jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do bezpiecznego spalania w komorze kominka.
Kominki otwarte można instalować tylko w domach z naturalną wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną nawiewno-wywiewną albo nadciśnieniową. Kominki z zamkniętą komorą spalania można instalować w domach z dowolnym systemem wentylacji: z wentylacją naturalną, mechaniczną nawiewno-wywiewną lub mechaniczną wywiewną.
Dodatkowo należy pamiętać o wentylacji pomieszczeń, gdzie znajduje się kominek. W pomieszczeniu, w którym instalujemy kominek, konieczny jest montaż kratki wywiewnej o wymiarach 14x14 cm. Jeśli kominek narożny jest otwarty na kuchnię, w której są zamontowane kuchenka gazowa i okap, konieczne są dwie kratki wywiewne – jedna dla kuchenki, druga do podłączenia okapu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.