Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Kominek » Kominek narożny

Kominek narożny

Narożny kominek to dobry sposób na efektowne połączenie wnętrz otwartej strefy dziennej - salonu, jadalni lub kuchni.

Kominek umieszcza się najczęściej w pokoju dziennym. Może być usytuowany centralnie, co nadaje mu rangę ważnej ozdoby wnętrza, lub wtopiony w ścianę – wtedy nie wyróżnia się ze spokojnego tła kolorem ani bryłą, jedynie dyskretnie zdobi pomieszczenie. Jeśli chcemy, by kominek stał się elementem salonu otwartego na kuchnię, zaplanujmy go na granicy tych pomieszczeń. Takie położenie wymaga jednak odpowiedniego wkładu – najlepiej narożnego – i obudowy, która sprawi, że będzie on efektowny z obu stron.
Aby kominek był nie tylko ozdobą, ale też źródłem ciepła w obu wnętrzach, trzeba zadbać o dobrą wentylację i kupić wysokiej jakości wkład kominkowy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kominek narożny

Autor: Rafał Lipski

Kominek narożny

Nowe zadania

Planując kominek na granicy pomieszczeń, musimy pamiętać, że staje się on wtedy elementem łączącym przestrzeń o różnych funkcjach. Dla salonu jest przede wszystkim ozdobą – podnosi jego rangę i uatrakcyjnia przestrzeń. Trzeba więc również wziąć pod uwagę to, że aby wyeksponować jego urodę w całości, potrzebny jest przestrzenny dystans, co w przypadku kominka usytuowanego w przejściu może być trudne. Przestrzeń przed kominkiem jest równocześnie naturalnym miejscem wypoczynku – w jego strefie zwykle ustawia się kanapę i fotele. Kominek mieszczący się na granicy pomieszczeń trzeba więc zaplanować tak, aby przynajmniej jedna jego strona była zwrócona w stronę kącika wypoczynkowego.
Tak usytuowany kominek może też być postrzegany jako element nobilitujący sąsiadującą z salonem kuchnię. Jeśli wyznaczymy mu taką rolę, należy zadbać, by również aranżacja kuchni była dla niego dobrym tłem. Dzisiaj kuchnia jest miejscem wypoczynku, gdzie skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Kącik przy kominku może więc być dodatkowym oprócz stołu aneksem, w którym wszyscy będą się chętnie spotykali.
Poza tym kominek położony tuż przy kuchni daje szansę na powrót do jej postrzegania jako centrum ogniska domowego, do czasów, gdy życie skupiało się wokół paleniska kuchennego pieca.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja wnętrza z biokominkiem w roli głównej

Biokominek to najlepsza alternatywa dla mieszkań i domów, w których nie ma możliwości...

Jak obudować kominek w zależności od jego rodzaju?

Marzysz o kominku, który ogrzeje cały dom, a jednocześnie będzie wyglądał jak palenisko w wiejskiej chacie?...

Kominek - piękne uzupełnienie wystroju wnętrza....

Skala i forma kominka są ważne dla wystroju wnętrza i całego domu. Popatrz, jak kominki współtworzą...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i sprawia, że...

Jak zaplanować kominek w domu - GALERIA kominków...

Piękny kominek to dzieło sztuki. Jak zaplanować usytuowanie kominka i jego obudowę. Inspiracji mogą...

Obudowa kominka - zobacz, jaki kominek pasuje do...

Obudowy kominków to bardzo wdzięczny temat dla projektanta wnętrz. Kominek - zarówno jako główny element...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.