| muratordom.pl » Wnętrza » Kominek » Kominek narożny

Kominek narożny

Narożny kominek to dobry sposób na efektowne połączenie wnętrz otwartej strefy dziennej - salonu, jadalni lub kuchni.

Kominek umieszcza się najczęściej w pokoju dziennym. Może być usytuowany centralnie, co nadaje mu rangę ważnej ozdoby wnętrza, lub wtopiony w ścianę – wtedy nie wyróżnia się ze spokojnego tła kolorem ani bryłą, jedynie dyskretnie zdobi pomieszczenie. Jeśli chcemy, by kominek stał się elementem salonu otwartego na kuchnię, zaplanujmy go na granicy tych pomieszczeń. Takie położenie wymaga jednak odpowiedniego wkładu – najlepiej narożnego – i obudowy, która sprawi, że będzie on efektowny z obu stron.
Aby kominek był nie tylko ozdobą, ale też źródłem ciepła w obu wnętrzach, trzeba zadbać o dobrą wentylację i kupić wysokiej jakości wkład kominkowy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kominek narożny

Autor: Rafał Lipski

Kominek narożny

Nowe zadania

Planując kominek na granicy pomieszczeń, musimy pamiętać, że staje się on wtedy elementem łączącym przestrzeń o różnych funkcjach. Dla salonu jest przede wszystkim ozdobą – podnosi jego rangę i uatrakcyjnia przestrzeń. Trzeba więc również wziąć pod uwagę to, że aby wyeksponować jego urodę w całości, potrzebny jest przestrzenny dystans, co w przypadku kominka usytuowanego w przejściu może być trudne. Przestrzeń przed kominkiem jest równocześnie naturalnym miejscem wypoczynku – w jego strefie zwykle ustawia się kanapę i fotele. Kominek mieszczący się na granicy pomieszczeń trzeba więc zaplanować tak, aby przynajmniej jedna jego strona była zwrócona w stronę kącika wypoczynkowego.
Tak usytuowany kominek może też być postrzegany jako element nobilitujący sąsiadującą z salonem kuchnię. Jeśli wyznaczymy mu taką rolę, należy zadbać, by również aranżacja kuchni była dla niego dobrym tłem. Dzisiaj kuchnia jest miejscem wypoczynku, gdzie skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Kącik przy kominku może więc być dodatkowym oprócz stołu aneksem, w którym wszyscy będą się chętnie spotykali.
Poza tym kominek położony tuż przy kuchni daje szansę na powrót do jej postrzegania jako centrum ogniska domowego, do czasów, gdy życie skupiało się wokół paleniska kuchennego pieca.

Ubrany na miarę

Położenie narożnego kominka we wnętrzu ma również wpływ na wykończenie jego obudowy. Najbardziej neutralnie wygląda obudowa otynkowana i pomalowana. Tak wykończony kominek jest najbardziej podatny na zmiany, wystarczy go przemalować, by dostosować go do nowej aranżacji czy też dopasować do koloru ścian w obu wnętrzach. Jeśli decydujemy się na farbę, najlepiej wybrać dyspersyjną lateksową o podwyższonej odporności na mycie i szorowanie. Efekt powierzchni przypominającej marmur lub trawertyn uzyskamy, stosując masy szpachlowe.
Również cegła jest materiałem, który może być wykończeniem fasady kominków narożnych położonych między kuchnią a salonem. Wykorzystuje się ją najczęściej do obudowy kominków stylizowanych na rustykalne. Gdy zostanie połączona z metalem, stworzy efektowna oprawę dla kominka nowoczesnego. Zamiast cegieł można zastosować tańsze płytki klinkierowe.
Do wykończenia kominków narożnych przybierających nietypowe kształty warto wykorzystać mozaikę ceramiczną lub inne niewielkie płytki ceramiczne. Materiałem nobilitującym zarówno kuchnię, jak i salon jest kamień. Na obudowę kominka stosuje się najczęściej łatwe do obróbki marmur, trawertyn, wapień i piaskowiec. Kamieniem można obłożyć obudowy oparte na kształcie prostokąta, nowoczesne i tradycyjne. Również obudowy drewniane będą pasowały i do kuchni, i do salonu, trzeba jednak wybrać twarde drewno – dębowe, klonowe lub egzotyczne.

 

3 sposoby na obudowę kominka narożnego

Dobry wkład

Kominek zamknięty - to popularna nazwa kominków z wkładem lub z kasetą kominkową. Wkłady stosuje się w budowanych od podstaw nowych kominkach, kasety są przeznaczone do zamontowania w istniejących już kominkach otwartych.
Kasety nie mają typowego dla większości wkładów okapu, dlatego łatwo wsunąć je do paleniska, nie rozbierając kominka. Dobry wkład powinien być przede wszystkim trwały, odporny na duże i nagłe zmiany temperatury oraz na korozję. Im ścianki wkładu są grubsze, tym jest on cięższy i równocześniebardziej odporny na pękanie i odkształcenia. Jeśli chcemy, by dobrze akumulował ciepło, należy wybrać wkład z korpusem z dobrej jakości żeliwa o ściankach grubości 8-10 mm lub płyt stalowych. Bardzo szczelne są wkłady z jednolitego odlewu żeliwnego, nie mają one żadnych połączeń i spawów. Ramy wkładów żeliwnych mogą być ozdobione różnymi ornamentami i wzorami. Wkłady stalowe wykonuje się z płyt grubości 4-6 mm. Ich zaletą jest szczelność i nowoczesne wzornictwo.
Właściwości obu materiałów łączą tzw. kominki dwupłaszczowe. Mają korpus z wysokiej jakości stali i wnętrze wyłożone płytami żeliwnymi, szamotowymi lub z wernikulitu, które dobrze gromadzą ciepło i oddają je długo po wygaszeniu paleniska.
Wkłady i kasety są wyposażone w drzwiczki z szybą, które chronią przed zaprószeniem ognia w pomieszczeniu i zapewniają kontrolę procesu spalania.

WARTO WIEDZIEĆ

Sprawna wentylacja

W pomieszczeniu, w którym instalujemy kominek, konieczny jest montaż kratki wywiewnej o wymiarach 14x14 cm. Jeśli jest ono otwarte na kuchnię, w której są zamontowane kuchenka gazowa i okap, konieczne są dwie kratki wywiewne – jedna dla kuchenki, druga do podłączenia okapu.

Przeczytaj dodatkowo:
Kominki kaflowe - pomysł do niesztampowych...

Kominki kaflowe wracają do łask. Kafle kominkowe to znakomity materiał do wykonania obudowy kominka. Są nie...

Galeria kominków. Zobacz, jak tradycyjny kominek...

Kominki w dawnym stylu wciąż rozpalają wyobraźnię. Nawiązywanie do tradycji często daje lepsze efekty niż...

Czyszczenie szyby kominka - sprawdzone sposoby na...

Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie i zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Jak zatem dbać o...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Pomysł na kominek. Galeria najpiękniejszych...

Trudno wyobrazić sobie wygodny i przytulny salon bez kominka. Widok ognia tworzy niepowtarzalny klimat,...