Kafle kominkowe - ceny i wymiary kafli do obudowy kominka

2013-09-17 17:55

Zarówno ceny, jak i wymiary kafli kominkowych są dość różnicowane. Koszt kaflowej obudowy kominka zależy w dużej mierze od tego, czy materiał był produkowany masowo, czy w zakładzie rzemieślniczym. Tak więc za kominkowy kafel możesz zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kominek kaflowy
Autor: Ziemowit Nowakowski, Forest-Natura Pracownia Zduńska Kunsztownie zbudowany piecokominek i błyszczące białe kafle mają klasyczny charakter. Uwagę przyciągają delikatne ornamenty malowane ręcznie ciemnoniebieską farbą na kaflach gzymsowych. Całość wieńczy misternie zdobiona korona

Wymiary kafli kominkowych

Nawet wymiary standardowych kafli kominkowych mogą się różnić dosyć znacznie w zależności od produkującej je firmy. Przykładowo podstawowy wymiar 22 x 22 cm może być mniejszy (20 x 20 cm) lub większy (24 na 24 cm) albo dowolnie ustalony przez producenta. Dostępne są także płytki połówkowe (na przykład 22 x 10 cm).

Ceny kafli

Podobnie zróżnicowane są ceny kafli. Niektóre kafle mogą się okazać dosyć drogie, inne, równie ładne, będą tańsze. Kafel gładki (niezdobiony) o wymiarach 22 x 22 cm lub zbliżonych może kosztować 25-190 zł. Za mniej niż 30-40 zł za sztukę dostaniemy raczej niewyszukane kafle, w których to nie walory estetyczne odgrywają główną rolę.

Na cenę wpływają między innymi metoda produkcji oraz to, w jaki sposób kafle są zdobione. Tańsze będą te wyrabiane fabrycznie i masowo, a droższe – wytwarzane w zakładach rzemieślniczych.

Najwięcej zapłacimy za niepowtarzalne płytki tworzone ręcznie przez artystów ceramików. W takich pracowniach często nie kupuje się nawet gotowych mieszanek na masę glinianą, ale wykonuje się ją na miejscu. Można też użyć specjalnych szkliw artystycznych dających piękny efekt, które również podnoszą cenę. Koszt inwestycji okaże się także większy, jeśli dodatkowo zamówimy na przykład złocenia lub ręczne malowanie.

Powinniśmy również mieć świadomość, że jeżeli zamówimy tylko kilka takich kafli ozdobnych, to cena pojedynczej sztuki będzie wyższa, niż gdybyśmy zamówili ich na przykład 30 – ponieważ tak samo trzeba do nich przygotować masę czy rozgrzać piec.

A czy wiesz, jaki wkład kominkowy wybrać? Zobacz film z Murator.tv

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.